• Informacje na temat:

  norymberski proces

Artykuły na temat: norymberski proces
 • Procesy norymberskie

  ...​Na konferencji w Poczdamie w 1945 r. państwa wielkiej trojki podjęły decyzję o konieczności ukarania zbrodniarzy hitlerowskich. Ich procesy toczyły się w latach 1945 - 1949 przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze.

 • Sala Procesów Norymberskich na listę UNESCO?

  Władze niemieckiej Norymbergi chcą, by sala sądowa, w której odbył się proces zbrodniarzy hitlerowskich, została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Miasto, kojarzone z ciemnymi stronami historii Niemiec, próbuje poprawić swój wizerunek.

 • Proces RuSHA. Sprawcy germanizacji przed sądem

  Rozliczenie nazistowskich Niemiec za zbrodnie wojenne odbyło się w serii procesów norymberskich. To właśnie wtedy stworzono kategorię zbrodni przeciwko ludzkości. Zaliczono do nich grabież dzieci i ich zniemczanie.

 • Dokładnie 70 lat temu w Moskwie rozpoczął się proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, których oskarżono o działania przeciwko Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami. Trzech spośród skazanych, w tym ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki, zmarło w sowieckich więzieniach.

 • W zamierzchłej epoce realnego socjalizmu, gdy wszystkim się jeszcze wydawało, że ten ustrój nas przeżyje, żartowaliśmy czasem: jak komuna upadnie, to będziemy się spierać o to, czy komunistom urządzić coś w rodzaju procesu norymberskiego, czy też puścić im ich czyny w niepamięć...

 • ...urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych Rzeszy pomagał on prześladowanym i osłabił dobrych kilka antyżydowskich posunięć, ale był też odpowiedzialny za komentarz na temat norymberskich ustaw(...) wszelkimi środkami chciał trzymać Globkego z dala od procesu Eichmanna" - ocenia tygodnik. SS-obersturmbannfuehrer Eichmann jako szef wydziału żydowskiego w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA...

 • ​Posłowie PiS zwracają się do komisji etyki ws. wypowiedzi posła Nowoczesnej

  Posłowie PiS złożą wniosek do komisji etyki w związku z wypowiedzią posła Nowoczesnej Piotra Misiło. Poseł Misiło groził nam procesami norymberskimi - powiedział w piątek poseł PiS Marcin Horała zapowiadając zwrócenie się do komisji etyki.

 • ...oraz gen. R. Rudenko, który reprezentował później Związek Sowiecki w procesie norymberskim. W przedstawionym akcie oskarżenia stwierdzono m.in. "nielegalność" Armii Krajowej oraz Rady Jedności(...)Trzech spośród skazanych w procesie zmarło w sowieckich więzieniach: ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki "Niedźwiadek", wicepremier i delegat Rządu na Kraj Jan Stanisław Jankowski oraz Stanisław...

 • Krystyna Pawłowicz ostro krytykuje prezydenta Dudę

  ..."Panie Prezydencie, od wyroków norymberskich zbrodniarze też nie mieli „procedury odwoławczej" - pisze prof. Krystyna Pawłowicz, w komentarzu zamieszczonym w wPolityce.pl. Posłanka PiS krytykuje weto Andrzeja Dudy w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej.

 • ...37-letni mieszkaniec Permu został skazany za publikację tekstu o wspólnej napaści Niemiec i ZSRR na Polskę. Jak informuje dziennik "Kommiersant", sąd uznał, że Władimir Łuzgin rozpowszechniał nieprawdę o działalności Związku Radzieckiego, sprzeczną z ustaleniami Trybunału Norymberskiego.

Dyskusje na temat: norymberski proces