• Informacje na temat:

  obrona warszawy 1939

Artykuły na temat: obrona warszawy 1939
 • Obrona Lwowa - miasta "Semper Fidelis"

  ...najważniejsze starcia Wojska Polskiego z niemieckim Wehrmachtem, w tym bitwy nad Bzurą i pod Kockiem oraz obrony Westerplatte, Helu, Wizny, Modlina i Warszawy. Wymieniano także starcia z Armią Czerwoną, w tym szczególnie obronę Grodna oraz bitwy na Lubelszczyźnie i Wołyniu. Jednak tylko w czasie jednego z tych apeli wymieniona została obrona Lwowa.

 • "Wojna na pierwszej stronie - wrzesień 1939"

  Na wystawie "Wojna na pierwszej stronie - wrzesień 1939" będzie można zobaczyć skany pierwszych stron gazet polskich i zagranicznych oraz niektórych artykułów relacjonujących jesienią 1939 roku wybuch i początek II wojny światowej .

 • KOD Warszawy: "Jedna Polska, dość podziałów"

  ..."Jedna Polska, dość podziałów" - pod takim hasłem przeszła ulicami Warszawy manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Jak mówili jej uczestnicy, przyszli, by "bronić Polski, konstytucji i demokracji" oraz "zaprotestować przeciwko bezczelności, tupetowi rządu PiS".

 • Franciszek Gryciuk, p.o. prezes IPN i Samuel, syn Juliena Bryana, jedynego zagranicznego korespondenta fotografującego stolicę we wrześniu 1939 roku, podpisali w piątek w Warszawie umowę o przekazaniu do zasobów Instytutu cyfrowych kopii tych fotografii.

 • Multimedialną wystawę pt. "Zaczęło się Polsce" o najważniejszych wydarzeniach września 1939 roku otwarto w poniedziałek przed wejściem do warszawskiej stacji metra Centrum. O 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypominać ma też warszawiakom wielki banner z wizerunkiem polskiego żołnierza i napisem "Honor", który zawisł na Pałacu Kultury i Nauki.

 • Grę edukacyjną "Awans - zostań marszałkiem Polski", zapoznającą poprzez rozrywkę ze stopniami wojskowymi w II Rzeczypospolitej oraz "Pamięć '39", przypominającą o najważniejszych wydarzeniach kampanii wrześniowej z 1939 r. - przygotowało Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (BEP IPN).

 • Wystawę "Trzy Lwy i Biały Orzeł. Relacje estońsko-polskie w latach 1919-1939", przybliżającą stosunki łączące Polskę i Estonię w okresie międzywojennym, otwarto w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

 • Apelem pamięci, salwą honorową i złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich przed pomnikiem w Kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. na Wojskowych Powązkach stolica uczciła w piątek Dzień Weterana.

 • 73. rocznica wybuchu II wojny światowej

  ...1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Osamotnione Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji rozpoczętej 17 września. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski.

 • Tygodnik "Przegląd": ​Zmarnowany arsenał

  ..."Żołnierze we wrześniu 1939 r. nie mieli broni, a dziesiątki tysięcy nowych karabinów maszynowych i setki armat oraz haubic składowano w Dęblinie" - czytamy a artykule Tadeusza Opieki, dziennikarza Tygodnika "Przegląd".

Dyskusje na temat: obrona warszawy 1939
 • Re: Faszyzm urojony

  urzędów i powrót do Warszawy. Faktem historycznym jest dwutygodniowa obrona Warszawy w 1939 roku i dwumiesięczne powstanie w 1944. Faktem historycznym sygnalizowanym na forum jest planowana przez Niemców obrona Warszawy przed Rosjanami i faktem historycznym jest to, że żaden z najwyższym dowódców powstania nie zginął.

 • Re: "Rzeczpospolita": Miliony z MON na inscenizacje militarne

  ciekawe kiedy Niemcy zaczną organizować podobne inscenizacje. Zdobycie Warszawy 1939, zdobycie Twierdzy Brzeskiej 1941,obrona Monte Cassino przed muzułmanami 1944, misja pokojowa w Afryce Północnej ...

 • Re: "Rzeczpospolita": Wojsko sięga po rezerwę

  . Nieliczne wyjątki takie jak obrona Helu, Westerplatte czy Warszawy tylko potwierdzają ten smutny obraz naszego męstwa.(...)Czytam te komentarze i widzę, ze tu w Polsce mamy dlugie tradycje podawania tyłów. We wrzesniu 1939 roku 650 tysięcy młodych zdrowych i uzbrojonych Polaków oddało się no niemieckiej i rosyjskiej

 • Re: ​Macierewicz: Obrona terytorialna musi być zdolna stawić czoła specnazowi

  To nieokreślone płciowo "barachło" jak ich określasz może być lepszym żołnierzem od Ciebie. Wszystko zalezy od predyspozycji psychofizycznych. Ale postępuj tak dalej to w razie wojny będziesz walczył sam. A jak bedziesz dzielił Polaków na lepszych i gorszych to znaczy że ty jakiś faszysta jesteś ... czyli dokladnie ten typ przeciwko któremu stanął naród w 1939 , stanęli obrońcy warszawy

 • Re: "Rzeczpospolita": Amerykańskie śmigłowce w Powidzu

  ustawiasz jednostki jak najdalej od linii obrony ofiary, aby jej nagła obrona nie przysporzyła strat atakującym. Jak Niemcy bronili się przed Polakami w 1939, to rozbili gwałtowną obroną polskich agresorów w bitwie granicznej, to potem intensywniejsza obrona Niemiecka była dopiero na obrzeżach Warszawy.

 • Re: Karski: Kaczyński zawsze miał takie poglądy

  No i wyszło jak wyszło, jak zawsze w Polsce wychodzi. Czyli coś nijak albo na wspak. Z wielkimi hasłami i sztandarami o patriotyzmie, przy podziale na lepszy i gorszy sort Polaków, lepszy i gorszy sort katolików, lepszych i gorszych patriotów, albo wręcz zdrajców. Bo jak nie jest się takim patriotą jak oni chcą, to od razu zdrajcą. Ale przypomnijmy rok 1939, obrona Warszawy. Wszyscy ci tacy

 • Re: "Przegląd": Guzika nie oddamy

  pomoc aliantów. To wszystko było do niczego, cała polityka zagraniczna, sojusze i chaotyczna rozpaczliwa obrona. Gdy doszło do ataku Rydz-Śmigły wyjechał zerwał łączność z frontem, były przypadki że generałowie dezerterowali z pola bitwy. Już 8 września 1939 r. Niemcy zaczęli zajmować część Warszawy.

 • Re: Rzeczniczka PiS o Radosławie Sikorskim: Jest dziś no-name'em

  nie masz racji... jeśli działasz w określonych warunkach to je uwzględniasz -po 17 września i Katyniu i zerwanych stosunkach dyplomatycznych nie można było liczyć na pomoc Sowietów. Po 1939(...) fundamentów za Powstanie żydowskie nie można było liczyć inaczej niż , że w razie przegranej zrobią ludności Warszawy to samo co Żydom. No i zrobili...Więc zadanie dowódcy to nie jest walka do końca

 • Re: Upamiętniono wydanie rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego

  W 1939 nie mieliśmy szans! Popatrz na mapę skąd uderzyli Niemcy! W praktyce było to okrążenie. Szansa na długższą obronę (po przegrupowaniu) była na wschodie Polski, ale tam 17 września weszli(...) w broń pancerna Niemców? Wrocław to była dobrze uzbrojona i przygotowana obrona, a Warszawa to powstanie bez broni! nie myl sytuacji. Jak myslisz, ,,Monter" wiedział jak się skończyło powstanie w gettcie

 • Re: Macierewicz: Tylko Polska sprawiedliwa Polską silną

  Generał Kutrzeba,pułkownik Porwit oraz wielu innych mądrych i zdolnych polskich dowódców uważało że walka obronna we wrześniu 1939 roku powinna być zupełnie inaczej prowadzona i że przede wszystkim plan obronny stworzony przez ludzi marszałka Rydza-Śmigłego powinien być zupełnie inny.Pułkownik Porwit ( jeden z dowódców obrony Warszawy i twórca szczegółowej analizy wojny 1939 roku) podobnie jak