• Informacje na temat:

  obrona westerplatte

Artykuły na temat: obrona westerplatte
 • Przebraże – „wołyńskie Westerplatte”

  ...umieszczenia na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie tablicy dedykowanej obrońcom Przebraża na Wołyniu.  Czym była obrona Przebraża, nazywanego przez wielu "wołyńskim Westerplatte"? Banderowskie(...) oddziały, cudem zdobywając dla nich broń. Zbudowali też prowizoryczne fortyfikacje, co nie było łatwe, bo w skład systemu samoobrony wchodziły także okoliczne wioski i kolonie. Samoobrona pierwszy...

 • II wojna światowa nie rozpoczęła się na Westerplatte?

  Na pytanie: gdzie zaczęła się II Wojna Światowa - większość z nas bez wahania odpowie - oczywiście na Westerplatte. Ale mało kto wie, że jedne z pierwszych działań wojennych prowadzone były(...) się czasem jako Westerplatte Południa.

 • Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

  Nie można pozwolić na to, aby wracały w Europie ambicje i działania o charakterze imperialnym, nie można przymykać oczu na odbieranie innym wolności i przesuwanie siłą granic w Europie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na gdańskim Westerplatte. Poranne uroczystości na Westerplatte, związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczęły się, zgodnie z tradycją...

 • Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte mogą zostać połączone. Jest ostateczna decyzja

  Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte. Zażalenie w tej sprawie na wcześniejsze postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie złożyło Ministerstwo Kultury. "Na drodze prawnej, nic już nie możemy zrobić" - tak decyzję komentuje w rozmowie z RMF FM Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny...

 • Na Westerplatte otwarto ścieżkę edukacyjną

  Złożoną z trzydziestu tablic ścieżkę edukacyjną otwarto w piątek na gdańskim Westerplatte. Ścieżka ułatwia samodzielne zwiedzanie terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Jest ona uzupełnieniem wystawy stałej, otwartej w 2009 roku.

 • Uczczą rocznicę powołania obrońców Westerplatte

  Wystawą uzbrojenia obrońców Westerplatte i prezentacją nowych książek im poświęconych uczci w sobotę Muzeum Historii Kielc 71. rocznicę wyjazdu 68 żołnierzy kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów do Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

 • Odprawa żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy w marcu 1939 r. objęli półroczną służbę na Westerplatte i rekonstrukcja walk o Kielce z września 1939 r., odbędą się w niedzielę w stolicy województwa świętokrzyskiego.

 • Przygotują rekonstrukcję walk o Westerplatte

  ...1 września, w 71. rocznicę wybuchu II wojny światowej, na Westerplatte będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczna obrony placówki "Prom". Udział w uroczystościach zapowiedzieli wstępnie prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk.

 • Gdańscy radni podjęli decyzję ws. Westerplatte

  Gdańscy radni zdecydowali, że chcą przekazania terenu Westerplatte Muzeum Gdańska. Ma ono przygotować koncepcję zagospodarowania pola bitwy z września 1939 roku. O ten sam teren, w takim samym celu, zabiegało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 • Uroczystości na Westerplatte bez wojska?

  ...1 września prezydent Andrzej Duda udaje się do Tczewa, gdzie weźmie udział w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej; na Westerplatte będzie go reprezentować kierownictwo BBN - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szef gabinetu był o to pytany w kontekście sporu o obecność wojska na uroczystościach, jaki rozgorzał między MON a prezydentem...

Zdjęcia na temat: obrona westerplatte
Dyskusje na temat: obrona westerplatte