• Informacje na temat:

  ocalony

Artykuły na temat: ocalony
 • Ocalony to jedno z bardziej wstrząsających świadectw powojennych, które napisano. "Pan jeden jedyny wyraził w liryce dramat swojego pokolenia" - napisał do autora wiersza, Tadeusza Różewicza Julian Przyboś, przeczytawszy ten utwór pośród innych zawartych w tomie Niepokój z 1947 roku. Bo choć tytuł zdaje się sugerować pozytywną treść, sama treść utworu wyklucza wszelki optymizm.

 • ​Losy Ocalonych

  ..."Dobranoc, Auschwitz". Opiekuje się pani w Krakowie byłymi więźniami niemieckiego obozu koncentracyjnego. Pamięta pani swoje pierwsze spotkanie z ocalonym z kacetu? Tak. To było niesamowite. Byłam(...) zachwycili mnie od początku i od początku ich właściwie pokochałam.            A decyzja o podjęciu się takiej misji opieki nad Polakami ocalonymi z piekła stworzonego przez Niemców to był nagły impuls...

 • ​NBC News: 102-latek ocalony z Holocaustu odnalazł bratanka

  102-letni Eliahu Pietruszka, który przeżył Holocaust, po latach odnalazł swojego bratanka. 66-letni syn brata przybył do Izraela na spotkanie z wujem aż z Rosji. NBC News opisuje wzruszający moment spotkania krewnych.

 • Przyjaciele mogą ocalić twoje małżeństwo

  Grono zaufanych przyjaciół, bliskie więzi z dalszą rodziną - wszystko to może pomóc twojemu małżeństwu. Wyniki badań psychologów z University of Texas w Austin pokazują, że bliscy nam ludzie mogą znacznie zmniejszyć stres zwiazany z konfliktami ze współmałżonkiem, mogą nawet ograniczyć ryzyko chorób, które z takimi - czesto nieuniknionymi - napięciami w domu się wiążą. Pisze o tym na swej stronie internetowej czasopismo " Social Psychological and Personality Science".

 • Udostępniono świadectwa procesowe ocalonych z Auschwitz-Birkenau

  W 73. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego udostępnił świadectwa procesowe ocalonych z obozu.

 • Zdjęcie dnia: Ocaleni

  Fotoreporter EPA uwiecznił na zdjęciu ocalonych przez służby ratownicze emigrantów z Afryki.

 • 13 dni po trzęsieniu ziemi, które zrównało z ziemią miasto Bam w południowym Iranie spod gruzów wydobyto żywego 57-letniego mężczyznę. Jego stan nie jest dobry. Mężczyzna został przewieziony do szpitala polowego.

 • Nieoczekiwanie odwiedził Polskę. Pani Aneta Małek z Muzeum Gross-Rosen w Wałbrzychu szybko zawiadomiła mnie, że mają tu niezwykłego gościa. Obozowego więźnia filii Hartmannsdorf w dzisiejszym Miłoszowie koło Leśnej. Gdy podała nazwisko, zacząłem szukać na zachowanych listach. Jakiś instynkt podświadomie podpowiadał mi, że wykaz tych, którzy przeżyli piekło na ziemi trzeba zachować dla historii. Było warto? Wśród 399 więźniów, którzy w miesięcznym, wyniszczającym marszu śmierci, między lutym a...

 • Pozostawiony przez matkę 4-latek ocalony

  Częstochowscy strażacy ewakuowali podnośnikiem z okna na ósmym piętrze czteroletniego chłopca, który wychylał się poza parapet, a wcześniej - jak się okazało - bawił się pozostawionymi w pokoju nożami.

 • Uratowany przez leśników drapieżny bielik, po dwuletnim pobycie w ptasim szpitalu, został w środę wypuszczony na wolność. W ten sposób Nadleśnictwo Olsztyn uczciło nadchodzące Święto Niepodległości.

Zdjęcia na temat: ocalony
Wideo na temat: ocalony
Dyskusje na temat: ocalony