• Informacje na temat:

  ocalony

Artykuły na temat: ocalony
 • Ocalony to jedno z bardziej wstrząsających świadectw powojennych, które napisano. "Pan jeden jedyny wyraził w liryce dramat swojego pokolenia" - napisał do autora wiersza, Tadeusza Różewicza Julian Przyboś, przeczytawszy ten utwór pośród innych zawartych w tomie Niepokój z 1947 roku. Bo choć tytuł zdaje się sugerować pozytywną treść, sama treść utworu wyklucza wszelki optymizm.

 • ​Losy Ocalonych

  ..."Dobranoc, Auschwitz". Opiekuje się pani w Krakowie byłymi więźniami niemieckiego obozu koncentracyjnego. Pamięta pani swoje pierwsze spotkanie z ocalonym z kacetu? Tak. To było niesamowite. Byłam(...) zachwycili mnie od początku i od początku ich właściwie pokochałam.            A decyzja o podjęciu się takiej misji opieki nad Polakami ocalonymi z piekła stworzonego przez Niemców to był nagły impuls...

 • ​NBC News: 102-latek ocalony z Holocaustu odnalazł bratanka

  102-letni Eliahu Pietruszka, który przeżył Holocaust, po latach odnalazł swojego bratanka. 66-letni syn brata przybył do Izraela na spotkanie z wujem aż z Rosji. NBC News opisuje wzruszający moment spotkania krewnych.

 • Śpiewak: Ocalimy wszystkie "zielone płuca Warszawy"

  Chcemy ocalić wszystkie ogrody działkowe na terenie Warszawy, sprawić, żeby nie była możliwa zabudowa ich przez deweloperów - zadeklarował w czwartek kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy Jan Śpiewak. Jak podkreślał, działki są "zielonymi płucami Warszawy".

 • Potrzeba wioski, by ocalić życie...

  Skąd bierze się heroizm? Czy jest wynikiem indywidualnych cech danej osoby, bohaterstwa, siły, gotowości do poświęceń, czy też owocem wychowania, religii, a może społecznych uwarunkowań? Takie pytania zadały sobie badaczki z Ohio State University i California State University w Sacramento w pracy poświęconej ludobójstwu w Rwandzie. Chciały się przekonać, co sprawia, że niektórzy ludzie w obliczu bezprecedensowej tragedii, niewyobrażalnej brutalności, decydują się podjąć ryzyko i ratować...

 • Skąd bierze się heroizm? Czy jest wynikiem indywidualnych cech danej osoby, bohaterstwa, siły, gotowości do poświęceń, czy też owocem wychowania, religii, a może społecznych uwarunkowań?

 • Przyjaciele mogą ocalić twoje małżeństwo

  Grono zaufanych przyjaciół, bliskie więzi z dalszą rodziną - wszystko to może pomóc twojemu małżeństwu. Wyniki badań psychologów z University of Texas w Austin pokazują, że bliscy nam ludzie mogą znacznie zmniejszyć stres zwiazany z konfliktami ze współmałżonkiem, mogą nawet ograniczyć ryzyko chorób, które z takimi - czesto nieuniknionymi - napięciami w domu się wiążą. Pisze o tym na swej stronie internetowej czasopismo " Social Psychological and Personality Science".

 • Tylko PiS może ocalić prezydenta?

  - Prezydent jest podobny do ćmy, która leci w stronę płonącej świecy, i tylko PiS może uratować go przed spaleniem - mówi Interii prof. Antoni Dudek.

 • Udostępniono świadectwa procesowe ocalonych z Auschwitz-Birkenau

  W 73. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego udostępnił świadectwa procesowe ocalonych z obozu.

 • Zdjęcie dnia: Ocaleni

  Fotoreporter EPA uwiecznił na zdjęciu ocalonych przez służby ratownicze emigrantów z Afryki.

Zdjęcia na temat: ocalony
Wideo na temat: ocalony
Dyskusje na temat: ocalony