• Informacje na temat:

  ocalony interpretacja

Artykuły na temat: ocalony interpretacja
 • Ocalony to jedno z bardziej wstrząsających świadectw powojennych, które napisano. "Pan jeden jedyny wyraził w liryce dramat swojego pokolenia" - napisał do autora wiersza, Tadeusza Różewicza Julian Przyboś, przeczytawszy ten utwór pośród innych zawartych w tomie Niepokój z 1947 roku. Bo choć tytuł zdaje się sugerować pozytywną treść, sama treść utworu wyklucza wszelki optymizm.

 • Wiersz Czesława Miłosza Campo di Fiori pochodzi z tomu Ocalony, który poeta wydał w 1945 roku, tuż po zakończeniu wojny. Nic zatem dziwnego, że to rzeczywistość wojenna właśnie jest bezpośrednim odniesieniem tematu utworu. Poeta skupia się na tym wycinku codzienności okupowanej Warszawy, jakim była obecność w niej getta oddzielonego tylko murem od życia po stronie aryjskiej.

 • Michał Bajor w Gdyni

  Najpiękniejsze piosenki z repertuaru Marka Grechuty oraz Jonasza Kofty w wyjątkowej interpretacji Michała Bajora będzie można usłyszeć 22 listopada w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

 • ...indywidualnych i skupienie się na przeżyciach ocalonych z obozu. Zaproponowaliśmy Domowi Spotkań z Historią pewne nowe spojrzenie na historię, łączące współczesną sztukę i muzykę z doświadczeniami jej świadków...

 • Grechuta "W dzikie wino zaplątany"

  Krzewy dzikiego wina zostały posadzone w czwartek, w drugą rocznicę śmierci Marka Grechuty, przy grobie artysty na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Kilka minut po południu hejnalista z Wieży Mariackiej odegrał na trąbce fragment piosenki "Ocalić od zapomnienia".

 • Kolejna edycja "Grechuta Festival Kraków 2011"

  Tegoroczna edycja festiwalu poświęconemu Markowi Grechucie rozpocznie się 5 października w Krakowie. W programie imprezy znalazły się m.in. finał konkursu na interpretację piosenek artysty, Krakowska Gala Kabaretowa oraz koncert Grechuta Symfonicznie.

 • Grechuta Festival Kraków 2010

  Finał konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, występ Kabaretu Anawa i Zespołu Anawa oraz Krakowska Gala Kabaretowa - to tylko niektóre punkty programu "Grechuta Festival Kraków 2010", który 6 października rozpocznie się pod Wawelem.

 • Laureaci Festiwalu Twórczości im. M. Grechuty

  Podczas koncertu galowego drugiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Korowód" w Krakowie zaprezentowali się laureaci ogólnopolskiego konkursu na interpretację piosenek z repertuaru artysty. Zdobywczyni statuetki "Serca Szczerozłotego" Karolina Leszko zaśpiewała piosenkę "Śpij, bajki śnij" oraz "Gdziekolwiek", zbierając burzę oklasków za oryginalne wykonanie znanych utworów.

 • Laureaci ogólnopolskiego konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty, zaprezentowali się w środę w Krakowie na koncercie galowym drugiego Festiwalu Twórczości Marka Grechuty "Korowód".

 • "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to jedna z najbardziej mitotwórczych książek w polskiej historii. - Warto spojrzeć na ten mit analitycznie i zastanowić się, co z niego da się ocalić, a co powinno być raczej przestrogą - uważa Elżbieta Janicka z Instytutu Slawistyki PAN.

Dyskusje na temat: ocalony interpretacja
 • Re: O. Kowalczyk: Papież Franciszek może namieszać

  znaleźli szczepionki. Ocalony ze straszliwej hekatomby pod Verdun żołnierz dziekuję w szpitalu opatrzności za ocalenie ... zapomniał o tych kilkudziesięciu tysiącach, ktorzy zgineli w tym ataku? Oni(...)' jest dla mnie niczym więcej niż wyrazem i wytworem ludzkiej słabości, a Biblia zbiorem dostojnych, ale jednak prymitywnych, legend, które są ponadto dość dziecinne. Żadna interpretacja, niezależnie od