• Informacje na temat:

  ocena powstania warszawskiego

Artykuły na temat: ocena powstania warszawskiego
 • Można zżymać się na moment, można zastanawiać się, czy to akurat szef dyplomacji powinien mocno angażować się w takie dyskusje, ale nie ma sensu uznawać, że to, co powiedział Radosław Sikorski, jest "niedopuszczalne", czy świadczy o "mentalności PZPR-owskiej". Dyskusja o sensie Powstania Warszawskiego toczy się od lat, a najbardziej radykalne sądy na ten temat wypowiadają często sami jego...

 • Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego w Warszawie. Poruszające słowa weterana AK

  ...​Weterani II wojny światowej, powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych i mieszkańcy stolicy Polski biorą udział w Apelu Pamięci, który rozpoczął się wieczorem przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski - powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

 • Skandaliczny wpis znanej marki o Powstaniu Warszawskim. Internauci są w szoku

  Ogromne oburzenie wywołała zamieszczona na instagramowym profilu napoju energetycznego "Tiger" grafika dot. Powstania Warszawskiego. Obrazek przedstawiał wyciągnięty w wulgarnym geście środkowy palec z podpisem: "1 sierpnia. Dzień Pamięci. Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie".

 • Współcześni w ocenach Powstania Warszawskiego byli w zasadzie jednoznaczni. Generał Anders już 18 sierpnia 1944 roku pisał: "Nikt nie miał u nas złudzenia, żeby bolszewicy, pomimo ciągłych zapowiedzi, pomogli Stolicy. W tych warunkach Stolica, pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa, z góry skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za...

 • Berlińska wystawa o Powstaniu Warszawskim

  W niemieckiej stolicy odbyło się dziś otwarcie wystawy "Powstanie Warszawskie 1944". W czasie uroczystości obecni byli prezydenci Bronisław Komorowski oraz Joachim Gauck, którzy objęli patronat honorowy nad ekspozycją. Wystawa z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania znajduje się w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru - miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się m.in. główna...

 • Stwórz komiks o Powstaniu Warszawskim

  Codzienność powstańcza zapisana we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania Warszawskiego jest tematem V edycji konkursu na komiks o Powstaniu, ogłoszonego w poniedziałek przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace można nadsyłać do 3 października.

 • ...65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się okazją do opublikowania kilku książkowych nowości na temat wydarzeń sierpnia 1944 roku. Są wśród nich "Powstanie Warszawskie" Władysława Bartoszewskiego, II tom "Słownika biograficznego Szarych Szeregów", a także dwie publikacje oparte na materiałach zebranych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • Rosja opublikowała dokumenty o Powstaniu Warszawskim. Ołdakowski: To propaganda

  Rosyjska Federalna Agencja Archiwalna (Rosarchiw) na swojej stronie internetowej udostępniła 108 dokumentów dotyczących Powstania Warszawskiego. W zamyśle Rosarchiwu materiały te mają zadać kłam tezie, że ZSRR nie pomagał warszawskim powstańcom. "Te dokumenty to rodzaj neostalinowskiej propagandy" - ocenił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • Powstanie Warszawskie: Powstanie z 1944 r. było najkrwawszą polską bitwą w XX w.

  Powstanie Warszawskie było najkrwawszą polską bitwą w XX wieku i największą tragedią w najnowszych dziejach Polski - uważa dr Paweł Kosiński z IPN. W ocenie historyków liczba śmiertelnych ofiar powstania warszawskiego wynosi ok. 180 tys.

 • "W Warszawie walczono o Polskę. Powstanie było konsekwencją boju o godność"

  .... Generał nawiązał też do 25. rocznicy odsłonięcia Pomnika Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że w środę prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej. To jest dla nas(...) o nią dbać, pielęgnować - zauważyła. "Mam nadzieję, że 1 sierpnia pozostanie dniem świętym" Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego podziękował...

Dyskusje na temat: ocena powstania warszawskiego
 • Re: Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

  Kazde wydarzenie historyczne ma swoje skutki i znaczenie. Nie znasz skutków gdyby nie doszło do wydarzenia. Ocena biorąca pod uwage tylko skutki jest bardzo powierzchowna i wąska. Znaczenie Powstania pozostanie w nas na zawsze!

 • Re: 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybiła godzina "W"

  Na to powstanie przygotowywano się kilka lat.Warszawa chciała tego.AL zarzucała AK stanie z bronią u nogi.Pismo Gwardzista również nawoływało do wybuchu.Bez zrozumienia atmosfery tamtych dni nie jest możliwa sprawiedliwa ocena.

 • Re: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Policyjny bilans manifestacji

  Irracjonalne zachowanie w czasie wojny nie jest przypadkiem odosobnionym, czy niespotykanym. Ocena po wojnie i to 70 lat jest trudna. Jednak na pewno nie można wyrażać się w tak ostrych słowach. Można się zastanawiać nad alternatywami. Ale PW wydarzyło się, i co najważniejsze było w słusznej sprawie i tego zmienić się już nie da. Wstydzić się nie ma czego, można po tylu latach jedynie przystanąć

 • Re: Historycy oburzeni niemiecko-rosyjskim podręcznikiem do historii

  Rosjanie beda sie bronic przed jednoznaczna ocena paktu Ribbentrop-Mołotow ,tak jak Polacy sie bronia przed jednoznaczna ocena powstania warszawskiego.

 • Re: Z dymem pożarów...

  Panie Ziemkiewicz pan siadl z tym komentarzem i pseudo ocena Powstania Warszawskiego i siadl zupelnie. Prosze pana pan dopuszcza sie tak czestego przestepstwa w ocenie histori, przestepstwa opartego na anachronicznej krótkowzroczności i subiektywnej, emocjonalnej pseudo opini. Prosze pana dowodztwo AK w 1944 dysponowalo inna wiedza i innymi aspektami przy podejmowaniu tej decyzji aniezeli pan

 • Ocena powstania

  Ta Stalinowska. Wojska rosyjskie były zmęczone dlatego nie mogły udzielić poparcia powstańcom. Ta obiektywna. Decyzja o nie udzieleniu wsparcia powstańcom przez armię radziecką miała charakter polityczny. Powstanie miało upaść, bo nie było nasze. Oceny Powstania Warszawskiego przez niektórych historyków w tym rosyjskiego historyka Jwanowa. Nieudzielenie wsparcia militarnego powstańcom wydłużyło

 • rzetelna ocena powstania jest niemożliwa. zbyt dużo emocji. ale..

  ówcześni decydenci powinni odpowiedzieć za eksterminacje dzieci i mlodzieży warszawskiej- 1oo tys. moze wiecej ???!!! nasz dzielny IPN powinien wziąć sie do roboty. skonczmy juz z tymi hymnami i ciszej nad tą trumną.

 • Re: Gwizdy i buczenie na obchodach Powstania Warszawskiego

  brawo trafna ocena . zgadzam siew 100 procentach z tym osądem

 • Re: Polska i Europa dłużnikami uczestników Powstania Warszawskiego

  Może w końcu historycy znajdą gdzieś w zakamarkach naszych dziejów jakieś zwycięstwo. Składam hołd walczącym w powstaniu 1944, ale przecież ocena tego czasu naszej historii może być tylko jedna. To(...) i zrobili z tego święto. My mamy jedno zwycięskie powstanie: Wielkopolskie i to powinniśmy czcić. No jeszcze Powstania Śląskie, ale Warszawskie? To powinno być obchodzone jako Warszawskie Zaduszki.