• Informacje na temat:

  ocena powstania warszawskiego

Artykuły na temat: ocena powstania warszawskiego
 • Można zżymać się na moment, można zastanawiać się, czy to akurat szef dyplomacji powinien mocno angażować się w takie dyskusje, ale nie ma sensu uznawać, że to, co powiedział Radosław Sikorski, jest "niedopuszczalne", czy świadczy o "mentalności PZPR-owskiej". Dyskusja o sensie Powstania Warszawskiego toczy się od lat, a najbardziej radykalne sądy na ten temat wypowiadają często sami jego...

 • Apel Pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego w Warszawie. Poruszające słowa weterana AK

  ...​Weterani II wojny światowej, powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych i mieszkańcy stolicy Polski biorą udział w Apelu Pamięci, który rozpoczął się wieczorem przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. Nie jest przegrane powstanie, które prowadzi do wolnej Polski - powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

 • Skandaliczny wpis znanej marki o Powstaniu Warszawskim. Internauci są w szoku

  Ogromne oburzenie wywołała zamieszczona na instagramowym profilu napoju energetycznego "Tiger" grafika dot. Powstania Warszawskiego. Obrazek przedstawiał wyciągnięty w wulgarnym geście środkowy palec z podpisem: "1 sierpnia. Dzień Pamięci. Chrzanić to, co było. Ważne to, co będzie".

 • Współcześni w ocenach Powstania Warszawskiego byli w zasadzie jednoznaczni. Generał Anders już 18 sierpnia 1944 roku pisał: "Nikt nie miał u nas złudzenia, żeby bolszewicy, pomimo ciągłych zapowiedzi, pomogli Stolicy. W tych warunkach Stolica, pomimo bezprzykładnego w historii bohaterstwa, z góry skazana jest na zagładę. Wywołanie powstania uważamy za ciężką zbrodnię i pytamy się, kto ponosi za...

 • Berlińska wystawa o Powstaniu Warszawskim

  W niemieckiej stolicy odbyło się dziś otwarcie wystawy "Powstanie Warszawskie 1944". W czasie uroczystości obecni byli prezydenci Bronisław Komorowski oraz Joachim Gauck, którzy objęli patronat honorowy nad ekspozycją. Wystawa z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania znajduje się w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru - miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się m.in. główna...

 • Stwórz komiks o Powstaniu Warszawskim

  Codzienność powstańcza zapisana we wspomnieniach uczestników i świadków Powstania Warszawskiego jest tematem V edycji konkursu na komiks o Powstaniu, ogłoszonego w poniedziałek przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Prace można nadsyłać do 3 października.

 • ...65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się okazją do opublikowania kilku książkowych nowości na temat wydarzeń sierpnia 1944 roku. Są wśród nich "Powstanie Warszawskie" Władysława Bartoszewskiego, II tom "Słownika biograficznego Szarych Szeregów", a także dwie publikacje oparte na materiałach zebranych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • Rosja opublikowała dokumenty o Powstaniu Warszawskim. Ołdakowski: To propaganda

  Rosyjska Federalna Agencja Archiwalna (Rosarchiw) na swojej stronie internetowej udostępniła 108 dokumentów dotyczących Powstania Warszawskiego. W zamyśle Rosarchiwu materiały te mają zadać kłam tezie, że ZSRR nie pomagał warszawskim powstańcom. "Te dokumenty to rodzaj neostalinowskiej propagandy" - ocenił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • Powstanie Warszawskie: Powstanie z 1944 r. było najkrwawszą polską bitwą w XX w.

  Powstanie Warszawskie było najkrwawszą polską bitwą w XX wieku i największą tragedią w najnowszych dziejach Polski - uważa dr Paweł Kosiński z IPN. W ocenie historyków liczba śmiertelnych ofiar powstania warszawskiego wynosi ok. 180 tys.

 • "W Warszawie walczono o Polskę. Powstanie było konsekwencją boju o godność"

  .... Generał nawiązał też do 25. rocznicy odsłonięcia Pomnika Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że w środę prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej. To jest dla nas(...) o nią dbać, pielęgnować - zauważyła. "Mam nadzieję, że 1 sierpnia pozostanie dniem świętym" Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego podziękował...

Dyskusje na temat: ocena powstania warszawskiego