• Informacje na temat:

  odszkodowania wojenne

Artykuły na temat: odszkodowania wojenne
 • ​Wniosek PiS do TK. Chodzi o odszkodowania za zbrodnie wojenne

  Grupa 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych - poinformował Arkadiusz Mularczyk z PiS.

 • Prezydent Niemiec sugeruje możliwość odszkodowania za zbrodnie wojenne w Grecji

  Prezydent Niemiec Joachim Gauck zasugerował na łamach dziennika "Sueddeutsche Zeitung" możliwość wypłacenia przez Niemcy odszkodowania za zbrodnie popełnione przez nazistów w Grecji. Rząd w Berlinie uważa tę kwestię za definitywnie zamkniętą.

 • Precedensowy pozew przeciwko państwu niemieckiemu trafił do sądu w Gdańsku. 69-letni Winicjusz Natoniewski domaga się w nim odszkodowania za poparzenia, jakich doznał w czasie wojny.

 • Mularczyk o odszkodowaniach: Trzeba stworzyć katalog wniosków

  Szef parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań Arkadiusz Mularczyk postuluje stworzenie i upublicznienie przez Archiwa Państwowe katalogu osób, które składały indywidualne wnioski o odszkodowania przyjmowane w latach 1945-1946 przez Wydziały Strat Wojennych w poszczególnych miastach.

 • Powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

  Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec - poinformował w środę PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

 • Sprawa reparacji wojennych. Jasne stanowisko niemieckiego rządu

  ...odpowiedzialności za II wojnę światową. Nie może być co do tego, także w przyszłości, żadnych wątpliwości. Niemcy przekazały reparacje o znacznych rozmiarach za ogólne szkody wojenne, także Polsce, i nadal(...) Bundestagu w opublikowanej w zeszłym tygodniu ekspertyzie. Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za...

 • Reparacje wojenne: Jest komentarz Pałacu Prezydenckiego

  ...otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". "Straty w ludziach, w elitach, są właściwie nie do odrobienia, to trzeba pięciu czy siedmiu(...) narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego "bezdyskusyjnie" Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty...

 • Kanada: Odszkodowanie dla skazanego za terroryzm

  Duże kontrowersje wywołała sprawa byłego więźnia Guantanamo Omara Khadra, skazanego za zabicie amerykańskiego żołnierza w Afganistanie. Kanadyjski rząd wypłacił mu 10,5 mln dolarów kanadyjskich (ok. 8 mln USD) odszkodowania. Niesłusznie skazanego Khadra, po decyzji sądu również przeproszono za złamanie jego praw.

 • Włochy: Nie będzie odszkodowań za niemieckie zbrodnie wojenne?

  ...w zagranicznych sądach. ONZ-owski Trybunał uznał wówczas, że Sąd Najwyższy Włoch naruszył niemiecką suwerenność, orzekając, iż włoski obywatel ma prawo do odszkodowania za to, że w 1944 roku deportowano go do(...) wprowadzony po klęsce nazistów. W jego ramach, jak wskazywała, Niemcy od lat 50. wypłaciły ogromne odszkodowania. Wskazywano, że gdyby MTS wziął stronę Włoch, Niemcy zostałyby zalane falą roszczeń...

 • Szczerski o reparacjach wojennych: Są moralnie niepodważalne

  Malcie. Sprawa reparacji pojawiła się za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W poniedziałek na stronie Sejmu opublikowano ekspertyzę Biura Analiz Sejmowych dot. reparacji wojennych, według niej zasadne...

Wideo na temat: odszkodowania wojenne
 • Waszczykowski: Polski rząd przygotowuje stanowisko ws. reparacji wojennych

  "Nie jestem całym polskim rządem. Pewne elementy mogę naświetlić (...) ale decyzja ws. reperacji wykracza poza moje kompetencje. Wiele poprzednich rządów umywało w tej sprawie ręce. Odchodzą ostatnie ofiary II wojny światowej i w tym kontekście trzeba się spieszyć" - mówi gość Roberta Mazurka w RMF FM, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski pytany o odszkodowanie dla Polski od Niemców za straty poniesione w wyniku II wojny światowej.

Dyskusje na temat: odszkodowania wojenne