• Informacje na temat:

  odszkodowania wojenne

Artykuły na temat: odszkodowania wojenne
 • ​Wniosek PiS do TK. Chodzi o odszkodowania za zbrodnie wojenne

  Grupa 100 posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów kodeksu postępowania cywilnego, z których wywodzi się zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych - poinformował Arkadiusz Mularczyk z PiS.

 • Prezydent Niemiec sugeruje możliwość odszkodowania za zbrodnie wojenne w Grecji

  Prezydent Niemiec Joachim Gauck zasugerował na łamach dziennika "Sueddeutsche Zeitung" możliwość wypłacenia przez Niemcy odszkodowania za zbrodnie popełnione przez nazistów w Grecji. Rząd w Berlinie uważa tę kwestię za definitywnie zamkniętą.

 • Precedensowy pozew przeciwko państwu niemieckiemu trafił do sądu w Gdańsku. 69-letni Winicjusz Natoniewski domaga się w nim odszkodowania za poparzenia, jakich doznał w czasie wojny.

 • Mularczyk o odszkodowaniach: Trzeba stworzyć katalog wniosków

  Szef parlamentarnego zespołu ds. oszacowania odszkodowań Arkadiusz Mularczyk postuluje stworzenie i upublicznienie przez Archiwa Państwowe katalogu osób, które składały indywidualne wnioski o odszkodowania przyjmowane w latach 1945-1946 przez Wydziały Strat Wojennych w poszczególnych miastach.

 • Powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

  Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec - poinformował w środę PAP poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

 • Przepis nakazujący odrzucenie pozwu ws. zbrodni wojennych - niekonstytucyjny

  ...obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu m.in. zbrodni wojennych. Głównym celem wniosku - jak wówczas informowano - jest "otwarcie drogi sądowej przed polskimi sądami dla polskich obywateli(...), że przepis nakazujący "od razu umorzyć sprawę w sprawie zbrodnie wojenne bez jej rozpoznania" jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Mularczyk dodał ponadto, że stanowisko to potwierdza również...

 • Sprawa reparacji wojennych. Jasne stanowisko niemieckiego rządu

  ...odpowiedzialności za II wojnę światową. Nie może być co do tego, także w przyszłości, żadnych wątpliwości. Niemcy przekazały reparacje o znacznych rozmiarach za ogólne szkody wojenne, także Polsce, i nadal(...) Bundestagu w opublikowanej w zeszłym tygodniu ekspertyzie. Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za...

 • Reparacje wojenne: Jest komentarz Pałacu Prezydenckiego

  ...otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". "Straty w ludziach, w elitach, są właściwie nie do odrobienia, to trzeba pięciu czy siedmiu(...) narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego "bezdyskusyjnie" Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty...

 • Kanada: Odszkodowanie dla skazanego za terroryzm

  Duże kontrowersje wywołała sprawa byłego więźnia Guantanamo Omara Khadra, skazanego za zabicie amerykańskiego żołnierza w Afganistanie. Kanadyjski rząd wypłacił mu 10,5 mln dolarów kanadyjskich (ok. 8 mln USD) odszkodowania. Niesłusznie skazanego Khadra, po decyzji sądu również przeproszono za złamanie jego praw.

 • Włochy: Nie będzie odszkodowań za niemieckie zbrodnie wojenne?

  ...w zagranicznych sądach. ONZ-owski Trybunał uznał wówczas, że Sąd Najwyższy Włoch naruszył niemiecką suwerenność, orzekając, iż włoski obywatel ma prawo do odszkodowania za to, że w 1944 roku deportowano go do(...) wprowadzony po klęsce nazistów. W jego ramach, jak wskazywała, Niemcy od lat 50. wypłaciły ogromne odszkodowania. Wskazywano, że gdyby MTS wziął stronę Włoch, Niemcy zostałyby zalane falą roszczeń...

Wideo na temat: odszkodowania wojenne
 • Waszczykowski: Polski rząd przygotowuje stanowisko ws. reparacji wojennych

  "Nie jestem całym polskim rządem. Pewne elementy mogę naświetlić (...) ale decyzja ws. reperacji wykracza poza moje kompetencje. Wiele poprzednich rządów umywało w tej sprawie ręce. Odchodzą ostatnie ofiary II wojny światowej i w tym kontekście trzeba się spieszyć" - mówi gość Roberta Mazurka w RMF FM, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski pytany o odszkodowanie dla Polski od Niemców za straty poniesione w wyniku II wojny światowej.

Dyskusje na temat: odszkodowania wojenne