• Informacje na temat:

  okulicki leopold

Artykuły na temat: okulicki leopold
 • Album "Generał Leopold Okulicki 1898 - 1946" jest nietypowym pomnikiem zarówno dla ostatniego komendanta Armii Krajowej, jak i dla Janusza Kurtyki, współautora publikacji, który zmarł przed jej wydaniem - uważa drugi autor tej książki Jacek Pawłowicz.

 • Dokładnie 70 lat temu w Moskwie rozpoczął się proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, których oskarżono o działania przeciwko Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami. Trzech spośród skazanych, w tym ostatni dowódca AK gen. Leopold Okulicki, zmarło w sowieckich więzieniach.

 • W humanistycznym egzaminie dla gimnazjalistów znalazł się między innymi fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza oraz rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej.

 • Fragment Starego Testamentu o wyroku króla Salomona i postać Juranda ze Spychowa z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, a także rozkaz gen. Leopolda Okulickiego do żołnierzy Armii Krajowej pojawiły się w teście humanistycznym dla gimnazjalistów.

 • Bronisław Komorowski złożył kwiaty w miejscach pamięci w Moskwie

  Marszałek Bronisław Komorowski złożył kwiaty na Cmentarzu Dońskim, m.in. pod tablicą pamiątkową ku czci ofiar represji politycznych 1945-53 oraz przed tablicą pamiątkową ku czci generała Leopolda Okulickiego. Następnie udał się na Plac Łubiański, gdzie również złożył kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim, poświęconym ofiarom represji politycznych w Związku Radzieckim.

 • Rosyjski dziennik ocenzurował ogłoszenie IPN

  ...z Niemcami i o zwalczanie Związku Sowieckiego. Najwyższe wyroki otrzymali gen. Leopold Okulicki - 10 lat więzienia oraz jego zastępcy: Adam Bień, Stanisław Jasiukowicz i Antoni Pajdak - po 5 lat. Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli końca kary. Kazimierz Pużak po powrocie do Polski zmarł w więzieniu w Rawiczu.

 • IPN szuka w rosyjskich mediach informacji nt. przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

  ...antyhitlerowskiej skazani zostali na karę więzienia, którą odbywali w Związku Sowieckim. Leopold Okulicki, Jan Stanisław Jankowski i Stanisław Jasiukowicz nie dożyli do zakończenia kary" - podaje IPN. Informuje(...) konferencji jałtańskiej. Wśród nich delegata rządu na kraj i wicepremiera Jana Stanisława Jankowskiego, ostatniego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego oraz przewodniczącego Rady Jedności...

 • 75 lat temu utworzono Armię Krajową

  .... Kolejnymi dowódcami AK byli generałowie: Stefan Rowecki ps. Grot - do 30 czerwca 1943 roku, Tadeusz Komorowski ps. Bór - do 2 października 1944 roku, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek - do 19 stycznia 1945(...) zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK. Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało...

 • ​Stary Cmentarz Doński w Moskwie

  Antyfaszystowskiego Komitetu.  Znajduje tu się także symboliczny grób generała Leopolda Okulickiego oraz jednego z czołowych działaczy Narodowej Demokracji Stanisława Jasiukowicza. To działacze podziemia(...) więzienia. Trzech z porwanych zostało uniewinnionych. Do Polski już nigdy nie wrócili gen. Okulicki i Jasiukowicz. Jeden z najbardziej znanych grobów w Moskwie Jeden z najbardziej znanych grobów w Moskwie...

 • 76 lat temu w okupowanej Polsce wylądowali pierwsi cichociemni

  ...i działaniach dywersyjnych we wszystkich okręgach AK. Do najbardziej znanych cichociemnych przerzuconych do Polski należeli: ostatni komendant główny AK gen. Leopold Okulicki, szef Oddziału II KG AK płk...

Zdjęcia na temat: okulicki leopold
Dyskusje na temat: okulicki leopold
 • Re: Kinderlager w Pogrzebieniu. "Pamiętam wstyd"

  Syn chłopa przed wojną skończył studia i został oficerem i Dowódcą Armii Krajowej generał Okulicki Leopold. Zamordowany przez Rosję po wojnie.

 • Re: Ziobro: Prezydent Warszawy przekroczyła swoje uprawnienia

  12 listopada 1889 - urodził się Leopold Okulicki,polski generał brygady,komendant główny AK.

 • Re: Słynna reporterka Clare Hollingworth w Doodle Google

  Pierwszym był Oficer Dyżurny Wojska Polskiego 1września 1939 roku. Pułkownik Leopold Okulicki wtedy. Syn chłopa.

 • Re: Polityczna gra Powstaniem

  Powstanie zostało wywołane przez sowiecką agenturę w AK. Największym jego zwolennikiem był Leopold Okulicki, który po wejściu Sowietów wystawił im do aresztowania w Pruszkowie władze państwa podziemnego.

 • Re: Prezydent o Powstaniu Warszawskim: Jestem przekonany, że było warto

  Leopold Okulicki "Niedźwiadek". W Komedzie Głównej AK najbardziej parł do powstania nazywając tych którzy się wahali zdrajcami i tchórzami. Później się okazał szpiegiem Stalina. Tyle w temacie "czy było warto"

 • Re: Prezydent: Rzeź Woli była karą za to, że Polacy upomnieli się o wolność

  Winni zniszczenia miasta i wymordowania ćwierci miliona ludzi są: Tadeusz Komorowski, ps. „Bór" - nieosądzony - zmarł w 1966 roku w Londynie. Leopold Okulicki, ps. „Niedźwiadek” skazany na zaledwie 10 lat w procesie szesnastu w Moskwie. Tadeusz Pełczyński - nieosądzony niestety. Antoni Chruściel ps. „Monter” - nieosądzony

 • Re: ​Fundacja "Łączka" planuje pozwy w obronie "żołnierzy wyklętych"

  O co my kruszymy kopie?!! 19 stycznia 1945r. dowódca AK gen.brygady Leopold Okulicki "Niedżwiadek" specjalnym rozkazem ROZWIĄZAŁ ARMIĘ KRAJOWĄ!!!!!!Wszyscy którzy nie podporządkowali się rozkazowi swojego dowódcy od tego momentu przestali być żołnierzami,a stali się w świetle prawa wojskowego zbrojnymi bandami!Kogo zatem dzisiaj czcimy?!

 • Re: Zmarł Józef Bandzo "Jastrząb". Był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. "Łupaszki"

  19 stycznia 1945 roku z polecenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza Komendant Główny Armii Krajowej, generał Leopold Okulicki wydał rozkaz rozwiązujący Armię Krajowa ! Ci który nie podporządkowali się temu rozkazowi stracili prawo nazywania się żołnierzami Wojska Polskiego - stali się pospolitymi bandytami !

 • Re: Prezydent Duda po rozmowie z premier Szydło

  Sami ci młodzi poszli na ochotnika do walki o Warszawę w 1944 r. jak do kadrówki Piłsudskiego. Np. Ochotnik do Piłsudskiego 15-letni Leopold Okulicki, człowiek Marszałka. Dawał krew potem z piłsudczykami na wielu frontach i życie za Polskę oddał. Ostatni Dowódca Armii Krajowej. Zamordowany w Rosji przez Rosję.

 • Re: 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wybiła godzina "W"

  LEOPOLD OKULICKI-------Musimy zdobyć się na wielki zbrojny czyn. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą, by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami, a mury będą się walić w gruzy. Będzie to krzyk protestu, że sowieci zagarniają Polskę. I taka walka sprawi, że opinia świata wymusi na rządach przekreślenie decyzji teherańskiej, a Rzeczpospolita ocaleje.