• Informacje na temat:

  okupacja niemiec po 1945

Artykuły na temat: okupacja niemiec po 1945
 • Historia polskiej okupacji Niemiec

  ...i wojskową - sprawowali Polacy. Słowem - przez trzy lata na północy Niemiec istniał kawałek Polski. Jak do tego doszło? Historia Maczkowa zaczyna się wtedy, kiedy Niemcy kapitulują po przegranej(...) w Dolnej Saksonii, opanowując główną bazę osławionej niemieckiej Kriegsmarine. Nastał pokój, a polskich żołnierzy rozlokowano w pobliskim regionie, który od strony wschodniej ograniczała rzeka Ems...

 • Tablicę poświęconą ofiarom gigantycznej eksplozji, do której doszło w 1945 roku na terenie dzielnicy Podgórz, odsłonięto w poniedziałek w Toruniu. Wybuch, do którego doszło w nieznanych okolicznościach zabił 31 osób i zniszczył 240 budynków.

 • Niemcy: Telewizja ZDF pokazała film o okupacji Polski i roli AK

  Niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała w niedzielę późnym wieczorem dokumentalny film "Walka o przeżycie", przedstawiając w dużym skrócie dzieje Polski pod niemiecką okupację podczas II wojny światowej oraz wiodącą rolę Armii Krajowej w walce z Niemcami.

 • Prezydent Niemiec prosi o przebaczenie za nazistowskie zbrodnie w Grecji

  Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przepraszał w czwartek w Atenach za zbrodnie popełnione przez nazistów w latach II wojny światowej w Grecji, ale dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie zamierza wynagrodzić Grekom ich cierpień w drodze odszkodowań.

 • Szefowie MSZ Polski i Niemiec zajęli stanowisko ws. zwrotu Tu-154M

  Szefowie MSZ Polski i Niemiec, Jacek Czaputowicz i Heiko Maas, w przyjętej przy okazji piątkowych konsultacji międzyrządowych wspólnej deklaracji podkreślili znaczenie rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego RE ws. katastrofy smoleńskiej wzywającej Rosję do zwrotu wraku samolotu Tu-154M.

 • Szefowie MSZ Polski i Niemiec o zwrocie wraku Tu-154M

  Szefowie MSZ Polski i Niemiec, Jacek Czaputowicz i Heiko Maas, w przyjętej przy okazji piątkowych konsultacji międzyrządowych wspólnej deklaracji podkreślili znaczenie rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego RE ws. katastrofy smoleńskiej wzywającej Rosję do zwrotu wraku samolotu Tu-154M.

 • Mocne słowa premiera Grecji. Żąda reparacji od Niemiec

  Aleksis Tsipras domaga się od Niemiec reparacji wojennych.

 • ...1. Przed 70 laty, 1 września 1939 roku, niemiecki Wehrmacht rozpoczął atak na Polskę. Tak zaczęła się II wojna światowa. U, wielu, którzy ją przeżyli,...

 • Dlaczego nie powinniśmy bać się Niemiec?

  Wydaje się, że pisowskiemu rządowi RP bardziej było po drodze z niemiecką radykalną prawicą, niż z liberalnym państwem niemieckim, promującym tolerancję i - wbrew pokutującej opinii - znającym ciężar swojej odpowiedzialności za przeszłość.

 • Pielęgnowanie pamięci o II wojnie światowej w państwach europejskich jest tematem konferencji historyków z Polski, Niemiec i Rosji, którą zainaugurowano dzisiaj po południu w niemieckim MSZ w Berlinie.

Dyskusje na temat: okupacja niemiec po 1945