• Informacje na temat:

  okupacja niemiec po 1945

Artykuły na temat: okupacja niemiec po 1945
 • Historia polskiej okupacji Niemiec

  ...i wojskową - sprawowali Polacy. Słowem - przez trzy lata na północy Niemiec istniał kawałek Polski. Jak do tego doszło? Historia Maczkowa zaczyna się wtedy, kiedy Niemcy kapitulują po przegranej(...) w Dolnej Saksonii, opanowując główną bazę osławionej niemieckiej Kriegsmarine. Nastał pokój, a polskich żołnierzy rozlokowano w pobliskim regionie, który od strony wschodniej ograniczała rzeka Ems...

 • Tablicę poświęconą ofiarom gigantycznej eksplozji, do której doszło w 1945 roku na terenie dzielnicy Podgórz, odsłonięto w poniedziałek w Toruniu. Wybuch, do którego doszło w nieznanych okolicznościach zabił 31 osób i zniszczył 240 budynków.

 • Niemcy: Telewizja ZDF pokazała film o okupacji Polski i roli AK

  Niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała w niedzielę późnym wieczorem dokumentalny film "Walka o przeżycie", przedstawiając w dużym skrócie dzieje Polski pod niemiecką okupację podczas II wojny światowej oraz wiodącą rolę Armii Krajowej w walce z Niemcami.

 • Mocne słowa premiera Grecji. Żąda reparacji od Niemiec

  Aleksis Tsipras domaga się od Niemiec reparacji wojennych.

 • ...1. Przed 70 laty, 1 września 1939 roku, niemiecki Wehrmacht rozpoczął atak na Polskę. Tak zaczęła się II wojna światowa. U, wielu, którzy ją przeżyli,...

 • Dlaczego nie powinniśmy bać się Niemiec?

  Wydaje się, że pisowskiemu rządowi RP bardziej było po drodze z niemiecką radykalną prawicą, niż z liberalnym państwem niemieckim, promującym tolerancję i - wbrew pokutującej opinii - znającym ciężar swojej odpowiedzialności za przeszłość.

 • Pielęgnowanie pamięci o II wojnie światowej w państwach europejskich jest tematem konferencji historyków z Polski, Niemiec i Rosji, którą zainaugurowano dzisiaj po południu w niemieckim MSZ w Berlinie.

 • "DW": Apel do Bundestagu. Zbudować pomnik polskich ofiar wojny

  Niemieccy naukowcy, politycy i ludzie kultury apelują do Bundestagu o budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar wojny. Jak tłumaczą, barbarzyństwo niemieckiej okupacji w Polsce nie jest w Niemczech wystarczająco znane.

 • Podczas okupacji osłabł rozmach eksperymentatorski artystów. Pierwszoplanowym zadaniem było przetrwanie. Rozwój sztuki został w Polsce niemal całkowicie zahamowany" - pisze Maria Zientara w książce "Krakowscy artyści i ich sztuka w latach 1939 - 1945".

 • Marszałek Koniew, "wyzwolenie" Krakowa i ukradziony zegarek

  .... dzięki staraniom Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie), wypowiadano wiele wzniosłych słów i okrutnie zakłamywano to, co stało się tego dnia w 1945 roku. Po 1989 roku(...) pamiętniku pod datą 18 stycznia 1945 roku: "Obudziłem się około godziny 6.00. Na śniadanie zjadłem marmoladę z buraków i ciemny chleb, popiłem kawą zbożową. Ogoliłem się, ubrałem, posłuchałem...

Dyskusje na temat: okupacja niemiec po 1945
 • Re: Niemiecka prasa o zmianach w polskiej ustawie o IPN

  Niemcy pouczają Polskę, jak ma rozliczać się z historią lat okupacji Hitlerowskich Niemiec na terytorium II RP, historią która nigdy by nie zaistniała, gdyby nie Niemiecka okupacja !

 • Re: Zerwanie obrad szczytu? Mocny głos z Niemiec

  Chciał bym szkopowi przypomnieć iż niemiecka okupacja Polski skończyła się w 1945 roku! Polska to suwerenne państwo!

 • Re: Powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

  W Polsce ogólnie panującą bieda wynikała z 4 faktów historycznych: -zniszczenia powstałe w czasie 2 WŚ -reparacje żydowskie -reparacje niemieckie -okupacja sowiecka 1945-2005

 • Re: Powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

  W Polsce ogólnie panującą bieda wynikała z 4 faktów historycznych: -zniszczenia powstałe w czasie 2 WŚ -reparacje dla narodu wybranego -reparacje niemieckie -okupacja sowiecka 1945-2005

 • Re: Powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

  Niemcy ,nie są suwerennym państwem - ponieważ , są uzależnieni gospodarczo i (okupacja Niemiec od USA -trwa od zakończenia wojny 1945 Roku ) politycznie od USA . Za wypłacenie odszkodowań ..należy się zwrócić o pozwolenie Ich zapłaty do ..USA !

 • Re: Szef MON: To nie była wojna domowa tylko okupacja

  Odstaw leki boś albo głupi albo za młody aby pamiętać komunę. Komuna wymordowała 100-150 tys Polaków po 1945. Wywiozła przy pomocy Ruskich kilkaset tys na Sybir i do kopalń. Przez Komunę Polska dziś nie ma PKB na głowę podobnego do Niemiec,Holandii,Belgii czy Danii a bliżej nam zbankrutowanej Rosji. Przez komunę Polacy teraz wyjeżdżają za chlebem bo nie jest u nas tak jak na zachodzie a dzięki

 • Re: Powstaje analiza dotycząca reparacji wojennych od Niemiec

  II Wojna Światowa i jej rezultaty powinny być dokładnie opisane: a) 1939 - 1945 - niemiecka MORDOWNIA w Polsce b) 1939 - 1956 - sowiecka okupacja Polski c) 1957 - 1989 - Polska jest sowiecką kolonią(...) była okupacja Niemiec przez USA-GB-FR i okupacja Japonii przez USA.

 • Re: "Obóz koncentracyjny w Polsce" na łamach "Expresso"

  czy po roku 1945 tj po kapitulacji hitlerowskich niemiec - niemcy zniknely; nie bylo ich (tak jak Polska w latach 1939-45) czy byla pod okupacja sprzymierzencow?

 • Re: Mularczyk o reparacji: Niemcy chcą obrazić Polskę?

  zachodnia flanka Polski (i nawet wschodnia flanka Niemiec tereny na których jeszcze do dzisiaj zamieszkują Łużycki Serbowie) to ziemie historycznie SŁOWIAŃSKIE. No i okupacja zachodniej flanki Polski przez Niemców trwała od 1763 do 1945 roku czyli 178lat

 • Re: Niemcy: Jednorazowa zapomoga za pracę w gettach

  II Wojna Światowa i jej rezultaty powinny być dokładnie opisane: a) 1939 - 1945 - niemiecka MORDOWNIA w Polsce b) 1939 - 1956 - sowiecka okupacja Polski c) 1957 - 1989 - Polska jest sowiecką kolonią(...) była okupacja Niemiec przez USA-GB-FR i okupacja Japonii przez USA.