• Informacje na temat:

  okupacja niemiec po 1945

Artykuły na temat: okupacja niemiec po 1945
 • Historia polskiej okupacji Niemiec

  ...i wojskową - sprawowali Polacy. Słowem - przez trzy lata na północy Niemiec istniał kawałek Polski. Jak do tego doszło? Historia Maczkowa zaczyna się wtedy, kiedy Niemcy kapitulują po przegranej(...) w Dolnej Saksonii, opanowując główną bazę osławionej niemieckiej Kriegsmarine. Nastał pokój, a polskich żołnierzy rozlokowano w pobliskim regionie, który od strony wschodniej ograniczała rzeka Ems...

 • Tablicę poświęconą ofiarom gigantycznej eksplozji, do której doszło w 1945 roku na terenie dzielnicy Podgórz, odsłonięto w poniedziałek w Toruniu. Wybuch, do którego doszło w nieznanych okolicznościach zabił 31 osób i zniszczył 240 budynków.

 • Niemcy: Telewizja ZDF pokazała film o okupacji Polski i roli AK

  Niemiecka telewizja publiczna ZDF pokazała w niedzielę późnym wieczorem dokumentalny film "Walka o przeżycie", przedstawiając w dużym skrócie dzieje Polski pod niemiecką okupację podczas II wojny światowej oraz wiodącą rolę Armii Krajowej w walce z Niemcami.

 • Mocne słowa premiera Grecji. Żąda reparacji od Niemiec

  Aleksis Tsipras domaga się od Niemiec reparacji wojennych.

 • ...1. Przed 70 laty, 1 września 1939 roku, niemiecki Wehrmacht rozpoczął atak na Polskę. Tak zaczęła się II wojna światowa. U, wielu, którzy ją przeżyli,...

 • Dlaczego nie powinniśmy bać się Niemiec?

  Wydaje się, że pisowskiemu rządowi RP bardziej było po drodze z niemiecką radykalną prawicą, niż z liberalnym państwem niemieckim, promującym tolerancję i - wbrew pokutującej opinii - znającym ciężar swojej odpowiedzialności za przeszłość.

 • Pielęgnowanie pamięci o II wojnie światowej w państwach europejskich jest tematem konferencji historyków z Polski, Niemiec i Rosji, którą zainaugurowano dzisiaj po południu w niemieckim MSZ w Berlinie.

 • "DW": Apel do Bundestagu. Zbudować pomnik polskich ofiar wojny

  Niemieccy naukowcy, politycy i ludzie kultury apelują do Bundestagu o budowę w Berlinie pomnika polskich ofiar wojny. Jak tłumaczą, barbarzyństwo niemieckiej okupacji w Polsce nie jest w Niemczech wystarczająco znane.

 • Podczas okupacji osłabł rozmach eksperymentatorski artystów. Pierwszoplanowym zadaniem było przetrwanie. Rozwój sztuki został w Polsce niemal całkowicie zahamowany" - pisze Maria Zientara w książce "Krakowscy artyści i ich sztuka w latach 1939 - 1945".

 • Marszałek Koniew, "wyzwolenie" Krakowa i ukradziony zegarek

  .... dzięki staraniom Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie), wypowiadano wiele wzniosłych słów i okrutnie zakłamywano to, co stało się tego dnia w 1945 roku. Po 1989 roku(...) pamiętniku pod datą 18 stycznia 1945 roku: "Obudziłem się około godziny 6.00. Na śniadanie zjadłem marmoladę z buraków i ciemny chleb, popiłem kawą zbożową. Ogoliłem się, ubrałem, posłuchałem...

Dyskusje na temat: okupacja niemiec po 1945