• Informacje na temat:

  pamiętnik z powstania warszawskiego

Artykuły na temat: pamiętnik z powstania warszawskiego
 • ..."Pamiętnik z powstania warszawskiego" to opowieść o zagładzie Warszawy z perspektywy cywila, autorstwa Mirona Białoszewskiego.

 • Stanisława Celińska, Alina Janowska, Anna Maria Jopek, Maciej Maleńczuk, Robert Więckiewicz, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Mikołaj Woubishet, Chór Kameralny Ampla i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wzięli m.in. udział w oratorium "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego.

 • ...1 sierpnia o godzinie "W" w Warszawie rozlegnie się dźwięk syren, ustanie ruch uliczny, zatrzymają się piesi i samochody. Stolica będzie obchodzić 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy oddadzą hołd powstańcom.

 • 75 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...75 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 • 74 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...74 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 • Przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich odbył się w piątek uroczysty apel poległych z okazji 65. rocznicy bohaterskiego zrywu stolicy. Apel poprzedziła msza św. w intencji powstańców. W uroczystościach wzięli udział prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz licznie przybyli kombatanci.

 • Krystyna Janda przenosi Białoszewskiego do Muzeum Powstania Warszawskiego

  O północy z 1 na 2 sierpnia odbędzie się prapremiera oratorium na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w adaptacji i reżyserii Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego. Spektakl odbędzie się we wnętrzach Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to utwór słowno-muzyczny, w którym narratorem będzie sama aktorka, a towarzyszyć jej będzie kilkoro śpiewaków.

 • ...65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się okazją do opublikowania kilku książkowych nowości na temat wydarzeń sierpnia 1944 roku. Są wśród nich "Powstanie Warszawskie" Władysława Bartoszewskiego, II tom "Słownika biograficznego Szarych Szeregów", a także dwie publikacje oparte na materiałach zebranych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • Rekonstrukcja walka powstańczych, uroczysta msza św. oraz koncert piosenek powstańczych to niektóre z elementów obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 1-5 sierpnia.

 • Muzeum Powstania Warszawskiego ma pięć lat

  Rekonstrukcja kanałów, bombowiec Liberator, filmy, listy i zdjęcia oraz ekspozycja broni i mundurów - te eksponaty z Muzeum Powstania Warszawskiego cieszą się największą popularnością wśród zwiedzających. Obchodzącą w tym roku piąte urodziny placówkę odwiedziło dotychczas ponad dwa miliony gości.

Dyskusje na temat: pamiętnik z powstania warszawskiego
 • Re: Powrót do "klasycznego kanonu lektur". MEN rozwiąże problem nieczytania?

  Przecież w kanonie w gimnazjum omawiam Krzyżaków, Bogurodzicę, Małego Księcia, Romea i Julię, Kochanowskiego Treny, Pieśni, Fraszki,Słowackiego Testament mój, Mickiewicza Redutę Ordona, Dywizjon 303, Pamiętnik z powstania warszawskiego, Miłosza, Różewicza, Antygonę... Co tu w ogóle się dzieje? W czym problem? Jakie pottery? Poczytajcie kanony. PiS wymyśla problem lub kłamstwo. Wiem, czego uczę

 • polecam "Pamiętnik oficera Armii Czerwonej"

  autorstwa Sergiusza Piaseckiego - karykaturalne studium mentalności naszych "przyjaciół" ze wschoduz a zaczynająca się zdaniem :"Noc była czarna jak sumienie faszysty, jak zamiary polskiego pana, jak polityka angielskiego ministra".I na tym poziomie plasowałbym rosyjską empatię dla Powstania Warszawskiego.

 • Rewelacja

  Gratulacje

 • Re: Początek próbnych matur

  pisałam rozszerzenie...temat 2. No i poszło tak sobie... ciekawa jestem dlaczego w temacie 1 był "pamiętnik z powstania warszawskiego". Przecież nikt nie doszedł jeszcze do 20lecia międzywojennego! A przynajmniej większość...

 • odp

  odp

  1. analiza i interpretacja "Wiewiórki" J. Iwaszkiewicza - określ relecje narratora ze światem przedstawionym 2. pamiętnik z Powstania Warszawskiego M. Białoszewskiego - opisz zwykłych ludzi uwikłanym w historię. Jakoś tak to było, dokładnie nie pamiętam :)

 • Re: Bp Guzdek: miarą prawdziwej wolności jest gotowość do służby

  Mam ponad 60 lat. Powstańcy marzyli o przyśpieszeniu wyzwolenia, natomiast wielu zwykłych ludzi chciało przetrwać. Może czytałaś "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, gdzie opisani są tacy ludzie - oni nie decydowali się na to, by ginąć z honorem, ale blisko 200 tysięcy z nich zginęło.

 • Szukałchwilli zaatakował śpiących cywili

  Gruzini strzelali do cywilów(są filmiki).Poczytajcie "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego"to zobaczycie jak czuli się Osetyńcy.

 • Re: W hołdzie powstańcom: W rocznicę godziny "W" zawyły syreny

  czytam i oczom nie wierze :((( moze pora wrócić do szkoły i zabrać się za lektury?? Kamienie na szaniec czy Zośka i Parasol?? a może Pamiętnik z powstania warszawskiego?? ci ludzie walczyli bo wierzyli - mieli ideały i dzięki nim jesteśmy wolni.... ale nie kazdy to rozumie... a KATOWICE??? pamiętacie dzieciaki walczące na wieży spadochronowej??? ślazacy tez walczyli i każda inna dzielnica Polski

 • Re: Pies mordę lizał

  wyżej wymienionego "Ciacha" wybrałem "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" w teatrze "Kamienica", pozdrawiam Pana Emiliana Kamińskiego przy okazji i podziękowania od widza za udostępnienie młodemu