• Informacje na temat:

  pamiętniki z powstania warszawskiego

Artykuły na temat: pamiętniki z powstania warszawskiego
 • ..."Pamiętnik z powstania warszawskiego" to opowieść o zagładzie Warszawy z perspektywy cywila, autorstwa Mirona Białoszewskiego.

 • Muzeum Powstania Warszawskiego ma pięć lat

  Rekonstrukcja kanałów, bombowiec Liberator, filmy, listy i zdjęcia oraz ekspozycja broni i mundurów - te eksponaty z Muzeum Powstania Warszawskiego cieszą się największą popularnością wśród zwiedzających. Obchodzącą w tym roku piąte urodziny placówkę odwiedziło dotychczas ponad dwa miliony gości.

 • 75 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...75 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 • 74 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...74 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

 • Muzeum Powstania Warszawskiego ma pięć lat

  Rekonstrukcja kanałów, bombowiec Liberator, filmy, listy i zdjęcia oraz ekspozycja broni i mundurów - te eksponaty z Muzeum Powstania Warszawskiego cieszą się największą popularnością wśród zwiedzających. Obchodzącą w tym roku piąte urodziny placówkę odwiedziło dotychczas ponad dwa miliony gości.

 • Stanisława Celińska, Alina Janowska, Anna Maria Jopek, Maciej Maleńczuk, Robert Więckiewicz, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Mikołaj Woubishet, Chór Kameralny Ampla i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wzięli m.in. udział w oratorium "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego.

 • Krystyna Janda przenosi Białoszewskiego do Muzeum Powstania Warszawskiego

  O północy z 1 na 2 sierpnia odbędzie się prapremiera oratorium na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w adaptacji i reżyserii Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego. Spektakl odbędzie się we wnętrzach Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to utwór słowno-muzyczny, w którym narratorem będzie sama aktorka, a towarzyszyć jej będzie kilkoro śpiewaków.

 • ...65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego stała się okazją do opublikowania kilku książkowych nowości na temat wydarzeń sierpnia 1944 roku. Są wśród nich "Powstanie Warszawskie" Władysława Bartoszewskiego, II tom "Słownika biograficznego Szarych Szeregów", a także dwie publikacje oparte na materiałach zebranych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

 • ...1 sierpnia o godzinie "W" w Warszawie rozlegnie się dźwięk syren, ustanie ruch uliczny, zatrzymają się piesi i samochody. Stolica będzie obchodzić 65. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy oddadzą hołd powstańcom.

 • Rekonstrukcja walka powstańczych, uroczysta msza św. oraz koncert piosenek powstańczych to niektóre z elementów obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 1-5 sierpnia.

Dyskusje na temat: pamiętniki z powstania warszawskiego
 • Re: Decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była słuszna? Sondaż

  ,gdyż brali w powstaniu udział. I nie na miejscu jest oceniać tego czy to w czym brali udział czy nie było czegoś warte bo to tak jakby napluć im w twarz. Czytając pamiętniki powstańców czy nawet

 • Re: Ambasada RP interweniuje ws. drogi na Monte Cassino

  -bolszewickiej był Piłsudski. Co do Powstania Warszawskiego - poczytaj pamiętniki gen. Guderiana, gdzie stwierdza jednoznacznie - Armia Czerwona na przedpolach Warszawy utraciła możliwości ofensywne ( zbyt(...), osiągnęły rubież: Zegrze, Słupno, Wesoła, Stara Miłosna, Międzylesie, Zbytki. Niemcy rozbudowali przedni skraj obrony przedmościa warszawskiego gromadząc jednostki IV Korpusu Pancernego SS, w tym dwie

 • Re: W hołdzie powstańcom: W rocznicę godziny "W" zawyły syreny

  i stawiania pomników Ani jeden z generałów Powstania Warszawskiego, tak beztrosko wysyłających bezbronną młodzież przeciw czołgom i samolotom, nie poniósł odpowiedzialności. Przed poddaniem się w/w zdążyli pomnożyć szlify generalskie. W Godzinie "W" w szeregach stołecznej AK był tylko jeden generał, w momencie upadku powstania... już siedmiu. Żaden nie poległ w walce i żaden nie strzelił sobie

 • Re: Znany biznesmen zatrzymany przez CBA

  ." Ani jeden z generałów Powstania Warszawskiego, tak beztrosko wysyłających bezbronnych przeciw czołgom i samolotom, żaden z nich nie poległ w walce, żaden też nie strzelił sobie w łeb po klęsce, na(...) bezpiecznie swe cenne żywoty do końca wojny, potem zaś przyznawać i przyjmować medale, pisać pamiętniki... Jedynie na prawobrzeżnej Warszawie podpułkownik Antoni Żurowski wykazał się realizmem

 • Re: ​Zobacz mocarstwową, kolonialną Polskę...

  do Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego, w początkach sierpnia, zajmując stanowiska wokół walczącej stolicy. W latach dziewięćdziesiątych na Węgrzech zostały opublikowane pamiętniki huzarów z 1944