• Informacje na temat:

  pan tadeusz

Artykuły na temat: pan tadeusz
 • ..."Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza to jeden z tych utworów, gdzie tytuł zdaje się być jak najbardziej nieadekwatny do tego, kto ma być w nim głównym bohaterem.

 • Pan Tadeusz, kończący się niczym baśń optymistyczną księgą Kochajmy się, byłby wyrazem wielkiego optymizmu poety odnoszącego się do charakteru narodowego Polaków, gdyby nie Epilog, ten fragment epopei, w którym na próżno szukać unoszącego się nad całością dzieła ducha baśniowości. Epilog jest bezlitośnie realistyczny.

 • Pan Tadeusz, jak na epopeję przystało rozpoczyna się inwokacją, w której twórca zapowiada to, co będzie w dziele stanowiło istotę - opis krainy o wspaniałej bujnej przyrodzie, która została utracona. Do tego poczucia utraty i opisu idealnego kraju lat dziecinnych poeta wróci jeszcze w epilogu, którym kończy się dwanaście ksiąg epopei.

 • ..."Pan Tadeusz" rozpoczyna się inwokacją. Po rozbudowanej apostrofie pojawia się prośba do Najświętszej Marii Panny o to, aby wyjednała wygnańcom możliwość powrotu do rodzinnego kraju, choćby tylko w myślach. Wzmocnieniem wymowy tego fragmentu jest przywołanie faktu z życia poety - cudownego wyzdrowienia przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej kilkuletniego Adama Mickiewicza, który wypadł przez...

 • ..."Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie; Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie." "Nieboszczyk pan mój, Stolnik, pierwszy pan w powiecie, Bogacz i familijant, miał jedyne dziecię, Córkę piękną jak anioł [...] I już miał się oświadczać, lecz pomiarkowano I czarną polewkę do stołu podano." "Bo każda...

 • "Pan Tadeusz" - Adam Mickiewicz

  ..., kiedy to na Litwę wkraczają francuskie i polskie oddziały zbrojne. W "Panu Tadeuszu" przedstawiony został szlachecki dwór w Soplicowie, niedaleko Nowogródka oraz zaścianek w Dobrzynie.     Księga I - "Gospodarstwo"   Księga ta rozpoczyna się apostrofą skierowaną do Litwy. Poeta - narrator oczyma wyobraźni przenosi się w rodzinne strony. Jest pora żniw. Tadeusz powraca do domu po długiej...

 • „Pan Tadeusz z M-3”. Specjalny spektakl na 100-lecie niepodległości

  Spektakl "Pan Tadeusz z M-3" Krakowski Teatr Komedia przygotował w ramach projektu "100 lat radości z niepodległości". Pewnego dnia, na jednym ze współczesnych osiedli zjawia się w Pan Tadeusz, ten z epopei Mickiewicza. Mówi trzynastozgłoskowcem i każdy, kogo dotknie, też zaczyna tak mówić. Bohaterami są mi.n Zofia - uczennica klasy maturalnej, wścibska sąsiadka Telimena czy pan Zenon - hydraulik...

 • Sześć dni czytania "Pana Tadeusza". Finał akcji

  Dziś w Teatrze Narodowym w Warszawie ostatni dzień sześciodniowego czytania Pana Tadeusza w całości. Reżyser Piotr Cieplak mówi, że ta inscenizacja okazała się wielkim odkryciem. Wszystko dzięki mistrzowskiej interpretacji przygotowanej przez zespół Teatru Narodowego.

 • Zgodnie z tradycją antyczną, każda epopeja zaczyna się inwokacją. Rozbudowana apostrofa, w której twórca zwraca się do bóstwa opiekuńczego z prośbą o natchnienie oraz nakreśla istotę tematu, jest tradycją równie szanowaną jak kunsztowny werset. Nie inaczej jest z inwokacją Pana Tadeusza.

 • Kraków: Pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka

  W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie odbył się w czwartek pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Zdjęcia na temat: pan tadeusz
Wideo na temat: pan tadeusz
 • "Pan Tadeusz" ma zniknąć z listy lektur. Polacy oburzeni

  "Pan Tadeusz" ma zniknąć z kanonu lektur w gimnazjum - taką decyzję miało podjąć Ministerstwo Edukacji Narodowej. Licealiści z kolei nie będą musieli już czytać "Konrada Wallenroda" czy Sienkiewiczowskiej "Trylogii". Mieszkańcy Szczecina nie kryją swojego oburzenia taką decyzją ministerstwa.

 • „Pan Tadeusz i inne obce języki”

  Joanna Szczepkowska reżyseruje w warszawskim Teatrze Syrena spektakl "Pan Tadeusz i inne obce języki". Chce skupić się na muzycznej energii tekstu Mickiewicza i wykorzystać fragmenty obcych tłumaczeń. "Chcę pokazać żywotność tego tekstu" - mówi Joanna Szczepkowska. Premiera 18 września.

Dyskusje na temat: pan tadeusz