• Informacje na temat:

  pan wołodyjowski

Artykuły na temat: pan wołodyjowski
 • Film "Pan Wołodyjowski" pół wieku temu miał swoją premierę

  Pół wieku temu, 28 marca 1969 roku, na ekrany kin wszedł film "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Uroczysta premiera odbyła się w warszawskiej Sali Kongresowej w PKiN. Rekordowo drogi wówczas film - kosztował 40 mln zł - okazał się niebagatelnym sukcesem, gromadząc niemal 11 mln widzów.

 • ...po Bogu" (1968). W 1969 r. powstał serial w reżyserii Komorowskiego "Przygody pana Michała", z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Była to telewizyjna wersja filmu "Pan Wołodyjowski(...)" - wspominał w środowej rozmowie z PAP Jan Włodarczyk. Jak przypomniał Włodarczyk, Komorowski od lat mieszkał w Zakopanem. Zmarł w poniedziałek 28 listopada. Pogrzeb artysty odbędzie się 2 grudnia...

 • Panie Sienkiewicz, kończ Waść, wstydu oszczędź!

  Całe pokolenia Polaków wychowały się na bohaterach powieści Henryka Sienkiewicza. Do dziś Staś Tarkowski z „W pustyni i w puszczy”, Zbyszko z Bogdańca z „Krzyżaków” czy kresowi rycerze Jan Skrzetuski i Michał Wołodyjowski z „Trylogii” są wzorcami do naśladowania. Niestety prawnuk wielkiego pisarza, Bartłomiej Sienkiewicz, skądinąd człowiek inteligentny i dobrze wykształcony, stał się...

 • ...po Bogu" (1968). W 1969 r. powstał serial w reżyserii Komorowskiego "Przygody pana Michała", z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Była to telewizyjna wersja filmu "Pan Wołodyjowski(...) - wspominał Jan Włodarczyk. Jak przypomniał Włodarczyk, Komorowski od lat mieszkał w Zakopanem. Zmarł w poniedziałek 28 listopada. Pogrzeb artysty odbędzie się 2 grudnia w Zakopanem.

 • Wyznam, że inaczej niż u wielu rówieśników, bohaterem mojego dzieciństwa nie był ani Hans Kloss, ani Janek Kos. Oczywiście, oglądałem, bo co tam było w tych czasach innego do roboty, i cieszyłem się wraz ze wszystkimi, gdy "jak gonili hitlerowca, to mu opadały spodnie". Ale prawdziwym idolem dla małego Rafałka był Pan Wołodyjowski. Wywijałem drewnianą szabelką, galopowałem po mieszkaniu na...

 • Temat wystawy, otwartej w środę w muzeum pisarza w Oblęgorku koło Kielc są ślady bliskowschodniej podróży Henryka Sienkiewicza uwiecznione w trzeciej części "Trylogii". Zorganizowano ją w przypadającą w tym roku 120. rocznicę ukazania się powieści "Pan Wołodyjowski".

 • Mija 20 lat od śmierci Tadeusza Łomnickiego - wybitnego aktora, reżysera i pedagoga, znanego m.in. z filmowej roli pana Wołodyjowskiego. Łomnicki zmarł 22 lutego1992 roku na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, podczas próby do "Króla Leara" Williama Szekspira.

 • Pomogą małym diabetykom

  Lublin włącza się w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Rezultatem międzynarodowej inicjatywy jest m.in. lubelskie spotkanie, organizowane 14 listopada w sali gimnastycznej szkoły przy ulicy Pana Wołodyjowskiego 13 o godzinie 11.30.

 • Szkofia Kaśki

  Po raz szósty wystartował Puchar Polski Sietom Tour we florecie. Prymatu z poprzedniego sezonu bronią Katarzyna Kryczało (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) i Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa). Na inaugurację cyklu panie walczyły w Poznaniu o Szkofię Baśki Wołodyjowskiej, a w niedzielę panowie staną do rywalizacji o Puchar K&K.

 • Odszedł 22 lutego 1992 roku na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, podczas próby do "Króla Leara" - dziś mija 20 lat od śmierci Tadeusza Łomnickiego, wybitnego aktora, reżysera i pedagoga, znanego m.in. z filmowej roli pana Wołodyjowskiego. Łomnicki był wielką osobowością polskiego teatru i filmu. Niektórzy nazywali go "genialnym potworem". Kochano go, a jednocześnie wzbudzał respekt. Był...

Dyskusje na temat: pan wołodyjowski