• Informacje na temat:

  parandowski

Artykuły na temat: parandowski
 • Michał Głowiński został tegorocznym laureatem nagrody im. Jana Parandowskiego, przyznawanej przez polski PEN-club za całokształt twórczości. Wręczenie nagrody odbędzie się w poniedziałek w warszawskim Domu Literatury.

 • Prozaik, eseista i tłumacz literatury niemieckiej i rzymskiej, Jacek Bocheński, odebrał w poniedziałek przyznaną przez Polski PEN Club za całokształt twórczości pisarskiej Nagrodę im. Jana Parandowskiego.

 • Julia Hartwig odebrała w czwartek Nagrodę PEN Clubu im. Jana Parandowskiego przyznawaną za całokształt twórczości.

 • Matura 2016. Język polski, poziom rozszerzony

  Porównanie fragmentów powieści „Bohiń” Tadeusza Konwickiego i opowiadania Brunona Schulza "Sklepy cynamonowe" oraz analiza rozdziału z "Alchemii słowa" Jana Parandowskiego. To pisemne zadania maturalne z egzaminu z języka polskiego w części rozszerzonej.

 • Ostatnie sondaże opinii publicznej prognozują aż 11-procentowe poparcie w wyborach komitetowi Prawo i Sprawiedliwość i aż 18-procentowe Platformie Obywatelskiej....

 • Sławomir Mrożek laureatem Nagrody PEN Clubu

  Sławomir Mrożek odbierze 4 października w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości. Uroczystość połączona będzie z promocją książki "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

 • Mrożek otrzymał nagrodę PEN-Clubu

  Wiele dobrego słyszałem o PEN-Clubie, teraz, kiedy dostałem nagrodę PEN, sam czuję się dobry - powiedział Sławomir Mrożek odbierając we wtorek nagrodę im. Jana Parandowskiego przyznaną przez polski PEN-Club za całokształt twórczości .

 • Mrożek laureatem Nagrody PEN Clubu

  Sławomir Mrożek odbierze 4 października w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości. Uroczystość połączona będzie z promocją książki "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

 • Parandowski. Róg obfitości - znaczenie frazeologizmu Róg obfitości dziś oznacza symbol dobrobytu i dostatku. I jest przywoływany wielokrotnie dla komercyjnych względów w celu promowania różnych...

 • ​Matura 2018: Język polski. Co będzie? Co było w poprzednich latach?

  Parandowski w tekście "Tworzywo literackie". Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz do innych tekstów kultury. Temat 2: Dokonaj interpretacji...

Zdjęcia na temat: parandowski
Dyskusje na temat: parandowski
 • Re: Władek Frasyniuk siadł

  @mitolog. A ten o tym jak Frasyniuk wykradł Kiszczakowi ogień i przekazał robotnikom, za co potem musiał jeść wątróbkę? Albo ten jak miał oczyścić stajnię Jaruzelskiego, ale się pośliznął na krowim placku i wylądował w tylnej części czerwonej krowy?

 • Re: Witold Waszczykowski: Akcja przeciwko Polsce się rozszerza

  W rządzie, jak i episkopacie dominuje ta sama nacja, która zgodnie ze swoją księgą (Talmud) ma za zadanie zniszczyć Polaków i podporządkować sobie nasz kraj. Może wreszcie nasz naród to pojmie i przestanie popierać "sprawiedliwą i prawą" partię.

 • Re: Grecja: Straż przybrzeżna uratowała ponad 900 migrantów

  To jest jakaś forma sprawiedliwości dziejowej. Grecy - po tym jak ich Niemcy upokorzyli gospodarczo - potajemnie w nocy wezwali Erynie - boginie zemsty.

 • Re: Meksyk...

  sami alkocholicy Giedroic ,Iwaszkiewicz ;Konopnicka,Waldorf,Parandowski,

 • Re: Członek komisji wyborczej złożył doniesienie na Kaczyńskiego

  Wybory zostały sfałszowane i należy ich unieważnić zgodnie z prawem i powtórzyć ponownie zgodnie z nową ordynacją wyborczą . Ja i każdy zdrowo myślący Polak -nie uznaje takiego fałszywego rządu wyłonionego fałszerstwami wyborczymi . To oburzające.

 • Re: Protest górników: Delegacja rządu jedzie do Katowic

  Ta PO jest totalnie pokręcona i złodziejska. Nakłada na cenę węgla (250zł) 200% podatku i twierdzi, że polskie kopalnie są nie rentowne i trzeba je zamknąć, a sprowadzać węgiel z Rosji za 600zł. To totalne oszołomstwo lub umyślny sabotaż i korupcja. Kopalnie są rentowne i jest ich o połowę za mało."Rząd odrzuca ograniczenie importu rosyjskiego węgla. Równocześnie zamyka cztery polskie kopalnie Kompanii Węglowej. Importu węgla ze wschodu nie da się zakazać - mówią ministrowie, dziennikarzowi...

 • Re: Rozmowy górników z rządem zerwane

  Ludzie opamiętajcie się, czy nie widzicie że przyszedł czas na górnictwo. POpaprańcy niszczą do reszty Polskę, po stoczniach, przemyśle ciężkim i pozostałych dziedzinach naszego życia trzeba rozwalić górnictwo. Nieważne że sprowadza się węgiel z Rosji, że w centrali Kompani Węglowej siedzi blisko 800 ludzi, że prezesi zarabiają po 50tyś mies, że interesy kolesiów biorą górę nad racjonalnym gospodarowaniem. Już rok temu POdjęto decyzję, którą wprowadza sie w tej chwili w życie. Rozwałka Polski...

 • Re: Konflikt burmistrza i księdza

  Kościół katolicki przyniósł do Polski nie tylko obcy język, absolutnie nie nadający się do wyrażania tego, co w polskiej, słowiańskiej duszy gra; przyniósł nie tylko obcego Boga, obce księgi święte; przyniósł również odrażające barbarzyństwo judejskie. Jan Parandowski bohaterowi swej głośnej powieści Niebo w płomieniach przypisuje refleksję, ale tylko refleksję, do wypowiedzenia której zabrakło