• Informacje na temat:

  pasterka

Artykuły na temat: pasterka
 • Wigilia w niedzielę. Czy wystarczy iść tylko na pasterkę?

  Wigilia w tym roku wypada w niedzielę, kiedy katolicy mają obowiązek uczestniczyć w Mszy świętej. W polskich kościołach tego dnia o północy jest sprawowana tradycyjna „pasterka”. Czy wystarczy iść na Mszę Świętą o północy, żeby spełnić niedzielny obowiązek?

 • Górnicy i mieszkańcy Wieliczki odprawili już pasterkę pod ziemią

  ...komunistycznych pasterka wróciła do kopalni w 1980 r. Zwyczaj podziemnej pasterki trwa, podtrzymywany przez współczesnych górników. Kaplica św. Kingi to najpiękniejsza spośród kaplic podziemnej Wieliczki(...) Kluzek. Obecnie pasterka pod ziemią to nie jedyna okazja do modlitwy w wielickiej kopalni. Msze święte w kaplicy św. Kingi odbywają się każdej niedzieli oraz w święta górniczych patronek: św. Barbary...

 • Pasterka w Watykanie. "Miliony ludzi uciekają jak Józef i Maryja"

  Papież Franciszek podczas pasterki w Watykanie w Wigilię powiedział, że - tak jak Józef i Maryja - tak obecnie całe rodziny, miliony ludzi zmuszone są do ucieczki ze swych ziem. Jak podkreślił, prawdziwa władza i autentyczna wolność szanują najsłabszych.

 • Pasterka pod ziemią

  Zgodnie z tradycją pasterka w Bochni odbędzie się na głębokościach. Konkretnie 176 metrów pod ziemią w bocheńskiej kopalni soli.

 • Po dwie pasterki odprawione zostaną w parafiach w Puńsku, Sejnach i Smolanach, tylko po litewsku - w Żegarach. W Puńsku co roku jest zmiana kolejności, w tym o godz. 21.00 będzie pasterka po litewsku, dwie godziny później - po polsku. Ponieważ Puńsk jest największą parafią społeczności litewskiej w Polsce (z 4 tys. wiernych, ponad 3 tys. to mniejszość litewska), więcej osób przychodzi na...

 • W podziemnej scenerii kaplicy św. Kingi modlili się w poniedziałek rano na podziemnej pasterce górnicy soli i mieszkańcy Wieliczki. Tradycyjnie w wielickiej kopalni pasterka odbywa się w wigilię rano.

 • W niecodziennej scenerii, w specjalnie wybudowanej stodole, zostanie odprawiona w Białymstoku w noc wigilijną pasterka organizowana przez miejscowe Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie "Droga"

 • Z okazji 600 rocznicy pobytu króla Władysława Jagiełły w Jedlni koło Radomia, w Wigilię w miejscowym kościele odbędzie się uroczysta Pasterka Królewska. Towarzyszyć jej będą inscenizacja historyczna i jasełka.

 • Pasterka z ligawkami w Ciechanowcu

  Dźwięki pasterskich trąb zwanych na Podlasiu i południowo-wschodnim Mazowszu ligawkami zabrzmią w nocy ze środy na czwartek podczas uroczystej pasterki w kościele pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu (Podlaskie).

 • Pasterka rozpoczęła się o godzinie 8 rano. Po mszy jej uczestnicy śpiewali kolędy, dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Pierwszą podziemną pasterkę odprawiono w kopalni na początku XX wieku. Po przerwie, w czasach komunistycznych, pasterka wróciła do kopalni w 1980 roku. Solne rzeźby i płaskorzeźby, wykonane przez górników-artystów w kaplicy św. Kingi, ilustrują życie Jezusa. Na...

Zdjęcia na temat: pasterka
Wideo na temat: pasterka
Dyskusje na temat: pasterka