• Informacje na temat:

  perska literatura

Artykuły na temat: perska literatura
 • Nie żyje znany turecki pisarz

  Yasar Kemal, uważany za uosobienie literatury tureckiej, zmarł w sobotę w szpitalu. Miał 92 lata - poinformowała turecka CNN.

 • Turecki pisarz Yasar Kemal, uważany za uosobienie literatury tureckiej, zmarł w sobotę w szpitalu w wieku 92 lat - poinformowała turecka CNN.

 • O obrazie wojny w literaturze, filmie i sztuce

  Ponad 40 znawców literatury, filmu i sztuki weźmie udział w rozpoczynającej się w czwartek w Gdańsku trzydniowej konferencji "Wojna i pamięć - w literaturze, sztuce, języku", upamiętniającej 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 • Noblista Orhan Pamuk spotkał się w Krakowie z czytelnikami

  ...i Zachodu mówił, że to łatwe, bo Turcja leży między Europą i Azją, między Wschodem i Zachodem. - To nie tylko geografia, to także kultura - mówił Pamuk. Jak zaznaczył sztuka i literatura perska była...

 • Trwa wielkie Narodowe Czytanie "Quo Vadis"

  Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką zainaugurowali w Warszawie Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Lektura będzie dziś czytana w kilkuset miejscach w całej Polsce. Z tej okazji w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej będzie można obejrzeć rękopis powieści - bezcenny dokument opuści na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej - a pałacowe wnętrza, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym.

 • XIV Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha rozpoczął się jarmarkiem na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, gdzie przez cały dzień odbywają się warsztaty kulinarne i artystyczne.

 • "Kościół nie ma dziś jasnej strategii ws. islamu i napływu uchodźców"

  Kościół nie ma dziś jasnej strategii w kwestii islamu i napływu uchodźców - twierdzą włoscy eksperci. Ich zdaniem, może to wynikać z faktu, że obecny papież pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie współistnienie z islamem nigdy nie stanowiło problemu.

 • Teatr Muzyczny swojemu miastu

  Specjalny prezent dla mieszkańców Gdyni przygotował Teatr Muzyczny w Gdyni z okazji obchodów 50-lecia jego istnienia.

 • Czas secesyjnej apokalipsy

  „American War”- powieściowy debiut Omara El Akkada – nosi w polskim przekładzie tytuł „Ameryka w ogniu”. Brzmi to bardziej filmowo, jakby w nawiązaniu do słynnego filmu - „Missisipi w ogniu”. Jednak w powieści nie chodzi o ten żywioł. To apokalipsa wody - potop, który połyka całe połacie lądu. Chociaż, tak naprawdę, fabułę książki stanowi wojna ludzi – nowa wojna secesyjna, rozgrywająca się dwa wieki po tej pierwszej – historycznej, znów dzieląc na wrogie watahy północne i południowe stany...

 • Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc pokaże swój spektakl "Baśń o rumaku zaklętym" według Bolesława Leśmiana na 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Teheranie (Iran). Od 8 do 18 stycznia zaprezentuje się tam kilkadziesiąt teatrów dla dzieci.

Dyskusje na temat: perska literatura
 • Re: Irański generał: Kraje Europy nie uratują porozumienia nuklearnego

  Islamska Republika Iranu jest wysoko rozwiniętym kraje, a kultura perska kwitnie od starożytności. Irańska kultura muzułmańska (szyicka) to wspaniała poezja, literatura, teatr, architektura Nie masz pojęcia o szyizmie i o Iranie Islamska Republika Iranu jest bardzo tolerancyjnym krajem. Szyizm to mistycyzm i walka w obronie prześladowanych. W Iranie wszystko ma podwójne dno. Na zewnątrz jest