• Informacje na temat:

  pierestrojka

Artykuły na temat: pierestrojka
 • 50 fotografii Ryszarda Kapuścińskiego ze Związku Radzieckiego znalazło się na czynnej od soboty wystawie "Z Imperium" w warszawskiej Zachęcie. Zdjęcia pochodzą z lat 1989-1991, kiedy Kapuściński pracował nad książką o pierestrojce.

 • 15.01.1990. Wódka zdrożała o 80 proc., w kinie "Szklana Pułapka", wołowe bez kości za 13 tys. zł

  ​"Kolejny dyżur w Klubie Poselskim PZPR", "Telewizor z WZT za 6 mln 250 tys. zł", "Podwyżka cen wyrobów spirytusowych", "Decydujący etap pierestrojki" - o tym pisały gazety 15 stycznia 1990 roku. Do pracy szukano pracowników sklepów mięsnych, księgowych, elektroinstalatorów i akwizytorów. Polacy chcieli sprzedawać używane Commodore, aluminiową blachę, pistolety gazowe i Fiaty 126p. Dokładnie wtedy, w Krakowie, powstało Radio Małopolska. Jak się później okazało - najpopularniejsza stacja...

 • Sałczak Toka - czyli historia lubi poddawać narrację współczesności

  Rządził – jak chciał. Niestraszny był mu Stalin (oparł się wszystkim czystkom, jakie zarządził ten "sprawny menedżer"), przeżył Chruszczowa, nie stracił nic na znaczeniu za Breżniewa. Niezniszczalny i niezatapialny, poradziłby sobie zapewne i z Andropowem, i z Czernienką, a kto wie, czy nie stałby się nawet azjatyckim promotorem Gorbaczowowskiej pierestrojki. Niestety, nawet radziecka doskonałość ma swoje ograniczenia: tytularny i faktyczny przywódca Republiki Tuwa, Sałczak Toka, trzech...

 • "Komunistka-reformatorka". Nowa biografia Angeli Merkel

  "Komunistka-reformatorka", zafascynowana Gorbaczowem i pierestrojką, opowiadająca się za drogą "demokratycznego socjalizmu” - tak przedstawiana jest Angela Merkel w najnowszej biografii zatytułowanej "Pierwsze życie Angeli M.", która we wtorek trafi do niemieckich księgarń. Jej autorzy Ralf Georg Reuth i Guenther Lachmann jako pierwsi starają się pokazać życie obecnej kanclerz w nieistniejącej już Niemieckiej Republice Demokratycznej.

 • Od dwóch i pół roku posługuję w rzymsko-katolickiej parafii św. Anny w Jekaterinburgu. Jest to jedna z największych parafii diecezji zachodniosyberyjskiej. Jekaterinburg to duże, prawie dwumilionowe miasto położone po azjatyckiej części środkowego Uralu. Do pierestrojki nosiło nazwę Swierdłowsk.

 • Wielki bal, sztuczne ognie, uroczysta przysięga i tron – a potem "książęca pierestrojka"! Albert II, który zasadzie dzisiaj oficjalnie na tronie Księstwa Monako, chce więcej "przejrzystości" na dworze rodu Grimaldich.

 • Ojciec pierestrojki - były prezydent Związku Radzieckiego - Michaił Gorbaczow trafił do szpitala w Moskwie. Według jego współpracowników, polityk jest wyczerpany i musi przejść stosowne badania.

 • Komorowski w "Bildzie" dziękuje papieżowi i Gorbaczowowi

  ..."Jest pewne: bez Jana Pawła II nie przyłączyłoby się 10 milionów Polaków do "Solidarności" - powiedział Bronisław Komorowski w środowym wydaniu najpopularniejszego niemieckiego tabloidu. Podkreślił także, że rozpoczęta przez Michaiła Gorbaczowa Pierestrojka dodatkowo przyspieszyła rozpad ZSRR i koniec komunizmu. "Jestem mu za to wdzięczny" - dodał prezydent RP. Wybory w Polsce...

 • Nie żyje szef GRU. "Zmarł nagle"

  Naczelnik Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) rosyjskiego sztabu generalnego generał Igor Siergun zmarł nagle w niedzielę w wieku 58 lat - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji.

 • Babicz o protestach w Rosji: Nawalny mądrze zrobił, uderzając w Miedwiediewa

  Po protestach nic się nie zmieni, Putin nie ulega takiemu naciskowi - mówi korespondentowi RMF FM w Moskwie Dmitrij Babicz, komentator prokremlowskiej agencji Sputnik. "Obawiam się, że to nie wpłynie na sytuację. Putin już pokazał, że nie chce się rozstawać z Miedwiediewem" – mówi Babicz. Chodzi o manifestację z 26 marca. Liczbę uczestników demonstracji w Moskwie policja oszacowała na 7-8 tysięcy. Szacunki świadków było to nawet 30 tysięcy ludzi. Uczestnicy protestów, które odbyły się w...

Dyskusje na temat: pierestrojka