• Informacje na temat:

  piłsudski

Artykuły na temat: piłsudski
 • Wielki test o Piłsudskim

  Zapraszamy do udziału w "Wielkim Teście o Piłsudskim". Już dziś o 20:25 na antenie TVP1 oraz online.

 • Kaczyński "kontynuatorem myśli Piłsudskiego"

  ..."Ja i mój brat uważaliśmy się, w jakiejś mierze, w zasadniczo odmiennych warunkach, za kontynuatorów myśli marszałka Józefa Piłsudskiego; zawsze najważniejsze było dla nas myślenie w kategoriach państwowych" - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 • Sarkofag Piłsudskiego na Wawel? Nie!

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak złożył interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie sarkofagu, w którym miała zostać pierwotnie umieszczona trumna Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

 • Czy Piłsudski spocznie w sarkofagu?

  Bardzo niewiele osób oddających hołd Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu w wawelskiej krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów wie, że miał on ostatecznie spocząć nie w metalowej trumnie położonej na kamiennym postumencie, ale w zaprojektowanym pod koniec lat 30. ubiegłego wieku sarkofagu, na który konkurs wygrał znany rzeźbiarz i malarz Jan Szczepkowski.

 • Piłsudski, wirujące stoliki i fenomen z Warszawy

  Józef Piłsudski: Jednego się zawsze obawiałem: żeby to „coś” mnie nie tknęło i dlatego paliłem światło…

 • ​Litwa: Z kościoła usunięto chrzcielnicę marszałka Piłsudskiego

  Z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, usunięto pamiątkową chrzcielnicę i tablicę z 1927 roku informującą o chrzcie marszałka. Chrzcielnicę i tablicę przeniesiono do kościelnego przedsionka.

 • Sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego trafił do pracowni konserwatorskiej

  Zewnętrzny sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego trafił z Katedry na Wawelu do pracowni konserwatorskiej. Specjaliści zbadają go i przeprowadzą renowację, która ma na celu przywrócenie jego pierwotnej estetyki i zabezpieczenie na przyszłość.

 • ​Przeniesiono sarkofag Piłsudskiego. Po świętach remont krypty

  Metalowy sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego został w środę wieczorem przeniesiony do pomieszczenia, gdzie stoi sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich. Pozostanie tam przez kilka miesięcy. W tym czasie krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów zostanie poddana pełnej konserwacji.

 • ​Tomasz Nałęcz: Wałęsa jest jak Piłsudski

  ...chwila słabości nie może przekreślić późniejszych dokonań" Wałęsy. Tomasz Nałęcz wskazuje także, że sytuacja Wałęsy jest analogiczna z sytuacją Piłsudskiego. "Przeciwnicy polityczni Wałęsy wmawiają nam, że on do dzisiaj jest agentem prowadzonym przez bezpiekę. Podobnie sądzili przeciwnicy Piłsudskiego, którzy uważali, że nie tylko współpracował przed I wojną światową, ale że był na pasku służb...

 • Policja po 20 latach odnalazła skradziony obraz "Piłsudski na Kasztance"

  Warszawscy policjanci odnaleźli po 20 latach obraz Wojciecha Kossaka "Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance". Dzieło zostało skradzione w 1997 roku z prywatnego mieszkania w Krakowie.

Zdjęcia na temat: piłsudski
Dyskusje na temat: piłsudski