• Informacje na temat:

  piłsudski

Artykuły na temat: piłsudski
 • Wielki test o Piłsudskim

  Zapraszamy do udziału w "Wielkim Teście o Piłsudskim". Już dziś o 20:25 na antenie TVP1 oraz online.

 • Kaczyński "kontynuatorem myśli Piłsudskiego"

  ..."Ja i mój brat uważaliśmy się, w jakiejś mierze, w zasadniczo odmiennych warunkach, za kontynuatorów myśli marszałka Józefa Piłsudskiego; zawsze najważniejsze było dla nas myślenie w kategoriach państwowych" - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 • Sarkofag Piłsudskiego na Wawel? Nie!

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak złożył interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego w sprawie sarkofagu, w którym miała zostać pierwotnie umieszczona trumna Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

 • ​Sarkofag marszałka Piłsudskiego wrócił na Wawel

  Metalowy sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego, wrócił we wtorek z pracowni konserwatorskiej do katedry na Wawelu. W niedzielę w Krakowie rozpoczną się uroczystości związane z rocznicą wymarszu I Kompanii Kadrowej. Ma w nich uczestniczyć prezydent Andrzej Duda.

 • Czy Piłsudski spocznie w sarkofagu?

  Bardzo niewiele osób oddających hołd Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu w wawelskiej krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów wie, że miał on ostatecznie spocząć nie w metalowej trumnie położonej na kamiennym postumencie, ale w zaprojektowanym pod koniec lat 30. ubiegłego wieku sarkofagu, na który konkurs wygrał znany rzeźbiarz i malarz Jan Szczepkowski.

 • Piłsudski, wirujące stoliki i fenomen z Warszawy

  Józef Piłsudski: Jednego się zawsze obawiałem: żeby to „coś” mnie nie tknęło i dlatego paliłem światło…

 • Litewska telewizja pokazała film o Bronisławie Piłsudskim

  Litewska telewizja państwowa LTR z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pokazała w poniedziałek film o Bronisławie Piłsudskim, bracie marszałka Józefa Piłsudskiego. Emisja odbyła się dzięki staraniom Instytutu Polskiego w Wilnie.

 • W Brukseli odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego

  W Brukseli na terenie ambasady RP w Królestwie Belgii odsłonięto popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystości to element obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 • Aleksandra Piłsudska - dla męża wygodnie było, by siedziała cicho

  Do historii przeszła jako towarzyszka życia, a następnie żona Józefa Piłsudskiego. Powtarza się o niej niestworzone plotki. I spycha na margines jej olbrzymie zasługi.

 • ​Litwa: Z kościoła usunięto chrzcielnicę marszałka Piłsudskiego

  Z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, usunięto pamiątkową chrzcielnicę i tablicę z 1927 roku informującą o chrzcie marszałka. Chrzcielnicę i tablicę przeniesiono do kościelnego przedsionka.

Zdjęcia na temat: piłsudski
Wideo na temat: piłsudski
Dyskusje na temat: piłsudski