• Informacje na temat:

  pius ix

Artykuły na temat: pius ix
 • Historyk Kościoła o Piusie XII: Pomóc może tylko prawda

  Zapowiedziane wcześniejsze udostępnienie watykańskich dokumentów dotyczących pontyfikatu Piusa XII pomoże w odpowiedzi na pytanie, jaki był jego stosunek do Holokaustu - mówi ks. prof. Hubert Wolf.

 • Tajne archiwa watykańskie dotyczące Piusa XII zostaną otwarte

  ..."Kościół nie boi się historii, lecz ją kocha i chciałby kochać ją bardziej i lepiej tak, jak kocha Boga" - podkreślał papież Franciszek. Tajne archiwa watykańskie, dotyczące pontyfikatu Piusa XII zostaną otwarte 2 marca 2020 roku, dokładnie w 80. rocznicę wyboru kardynała Eugenio Pacellego na Stolicę Piotrową. Część archiwów została już wcześniej udostępniona.

 • Pius X miał polskie korzenie? Eksperci twierdzą, że to legenda

  Papież Pius X nie miał polskich korzeni – do takiego wniosku doszli polscy i włoscy naukowcy, którzy postanowili zbadać legendę o śląskim pochodzeniu Giuseppe Sarto, czyli późniejszego papieża Piusa X.

 • Proces beatyfikacyjny Piusa XII zostanie wstrzymany?

  Benedykt XVI "poważnie rozważa" możliwość przełożenia zakończenia procesu beatyfikacyjnego Piusa XII do czasu otwarcia archiwów watykańskich z lat jego pontyfikatu.

 • ​Watykan chce otworzyć tajne archiwa z czasów Piusa XII

  Watykan od lat wyraża wolę otwarcia swych tajnych dotąd archiwów z lat pontyfikatu Piusa XII, czyli czasów II wojny światowej i Holokaustu. Zapewnił o tym watykański rzecznik, komentując doniesienia prasy brytyjskiej, że Franciszek ma zamiar to uczynić.

 • Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział, że polemiki wokół postawy Piusa XII wobec nazizmu "mają niewiele wspólnego z historią" i są "coraz mniej zrozumiałe".

 • Papież Pius XII tolerował holokaust?

  Dwa dni po przeprowadzonej przez SS w rzymskim getcie w październiku 1943 roku łapance Żydów, wywiezionych następnie do Auschwitz, papież Pius XII milczał na ten temat podczas rozmowy z brytyjskim dyplomatą, mówiąc jedynie, że Niemcy zachowują się "poprawnie" wobec Watykanu.

 • Dokumenty rehabilitują Piusa XII

  Papież Pius XII był uważany przez władze Trzeciej Rzeszy za wroga, ponieważ nie popierał hitlerowskiego reżimu, pomagał Żydom i wspierał okupowaną Polskę - wynika z odnalezionych w Niemczech dokumentów, do których dotarł włoski dziennik "La Repubblica".

 • Papież Pius XII w latach II wojny światowej pomagał Żydom z Europy w ucieczce do Ameryki - pisze we wtorek włoski dziennik katolicki "Avvenire".

 • Papież przyszedł nieoczekiwanie na mszę przy grobie Piusa X

  Papież Franciszek zaskoczył w piątek duchowieństwo i wiernych uczestniczących w bazylice watykańskiej we mszy przy grobie świętego Piusa X. Papież przyszedł nieoczekiwanie na mszę, usiadł w ławce z innymi i stał w kolejce do komunii.

Zdjęcia na temat: pius ix
Dyskusje na temat: pius ix