• Informacje na temat:

  poczet królów polskich

Artykuły na temat: poczet królów polskich
 • ​Poczet królów i książąt polskich po nowemu. Już od piątku w Łodzi niezwykła wystawa

  ...49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego w zestawieniu z 42 rysunkami Jana Matejki z albumu "Poczet królów i książąt polskich" - będzie można od piątku 27 lipca oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Wystawa obrazów i rysunków wzbogacona jest o wątek kinowy, który tworzą kostiumy i plakaty z filmów, poświęconych polskim królom.

 • "Poczet królów polskich" Matejki do zobaczenia we Wrocławiu

  Zna je każdy Polak. Pojawiają się w podręcznikach szkolnych, na banknotach, znaczkach, a nawet w komiksach. Mowa o rysunkach Jana Matejki, przedstawiających królów Polski. Od środy oryginały będzie można podziwiać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. "Poczet królów polskich" to zbiór 44 rysunków.

 • Historia polskiego drogownictwa. Czas kształtowania sieci

  W XVI czy XVII w. jakość polskich dróg była zła. Ale niewiele lepiej było nieomal w całej ówczesnej Europie poza Francją, która na przełomie XVI i XVII w. na poważnie zajęła się tą problematyką. Co prawda coraz częściej pojawiały się głosy o konieczności zmiany tego stanu - bo ruch stopniowo wrastał - ale na znaczące efekty trzeba było poczekać około 200 lat.

 • Dzień Poczty Polskiej. "Listonosze opowiadali, jak wygląda świat"

  Listy pisano i wysyłano już w starożytności. Najstarszy ma ponad cztery tysiące lat. W Polsce historia poczty zaczęła się w XVI wieku za sprawą Zygmunta Augusta, który na wzór krajów zachodnich postanowił stworzyć pocztę, jako instytucję państwową. 18 października 1558 roku powołano Pocztę Królewską. Poddani mogli przesyłać korespondencję, towary. Mogli także podróżować. Dziś obchodzimy Dzień Poczty Polskiej. O historii poczty z kustosz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Katarzyną...

 • Nowe wystawy w Zamku Królewskim i w Łazienkach

  Wystawy przybliżające postać ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz prezentujące Poczet Królów Polskich wybitych na medalach z polecenia władcy to najnowsze propozycje ekspozycyjne stołecznego Zamku Królewskiego i Muzeum Łazienki Królewskie.

 • Szef PiS: Lech Kaczyński chciał "polskiej wielkości"

  ...własnością narodu", "Wawel królów nie prezesa", "Wawel bez polityków". Podczas wiecu przemawiała też córka zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła PiS Zbigniewa Wassermanna, Małgorzata. Jak...

 • Złoto Amber Gold na sprzedaż

  Złoty "Poczet Władców Polskich" i srebro z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej - takie kruszce zakupiło Amber Gold. Syndyk upadłego parabanku wystawił je na sprzedaż. Oferty można składać od drugiego maja. Kolekcjonerskie sztabki złota i srebra warte są prawie 320 tysięcy złotych. To minimalna cena kruszców wystawionych do sprzedaży.

 • Ponad 100 dzieł ze zbiorów króla Stanisława Augusta można oglądać od czwartku na wystawie "Bacciarelli i inni" w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W najbliższy weekend zwiedzający będą mogli zobaczyć tam także kolekcję medali z wizerunkami polskich władców.

 • W Łazienkach zaprezentowano ekspozycję "Skarb z Kijowa"

  Złote, srebrne, brązowe i żeliwne medale z wizerunkami królów Polski oraz medaliony i oryginalne stemple, z których w XVIII w. były bite złote medale można zobaczyć na wystawie w Łazienkach Królewskich. Jej uroczysta prezentacja odbyła się w poniedziałek.

 • Poczta Polska wyda 39 tys. pocztówek z kodem QR, dzięki któremu będzie można pobrać specjalną aplikację na telefon komórkowy i odsłuchać melodię Hejnału Mariackiego. Kartki pojawią się na pocztach w czwartek.

Zdjęcia na temat: poczet królów polskich
Dyskusje na temat: poczet królów polskich