• Informacje na temat:

  poetyka

Artykuły na temat: poetyka
 • "Ferdydurke" to intelektualna groteska, która demaskuje różne schematy ludzkich zachowań i mechanizmów działających w stosunkach między ludźmi. To dzieło...

 • "Przemysłowa poetyka" śląskiego krajobrazu

  Muzeum Śląskie zaprasza na prezentację twórczości dwóch artystów fotografików: Edwarda Poloczka oraz Michała Cały, znaczących dla historii śląskiej fotografii.

 • "Ferdydurke" to intelektualna groteska, która demaskuje różne schematy ludzkich zachowań i mechanizmów działających w stosunkach między ludźmi. To dzieło...

 • Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łowiczu organizuje dziś o godzinie 15.00 spotkanie z prof. Teresą Zaniewską i prof. Franciszkiem Kobryńczukiem na temat "Twórczości poetyckiej Franciszka Kobryńczuka".

 • Rodzaje literackie są zbiorami zasad, według których buduje się dzieła literackie. Zasady te są wspólne dla utworów różnych epok. Zaczerpnięte zostały z poetyki antycznej, choć nie są jej w stu procentach wiernie.

 • Polifonia to termin muzyczny, ale został zaadaptowany i na grunt literacki. W utworze muzycznym głosy łączy się w jednobrzmiącą linię różnych melodii. I podobnie jest w przypadku literatury - powieść polifoniczna to rodzaj wielogłosowości. Opisanie tego rodzaju poetyki zawdzięczamy Bachtinowi.

 • Ręką Inteligentnego Snoba

  Wystawę około 30 plakatów Franciszka Starowieyskiego zobaczyć można do końca kwietnia w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Ekspozycja to okazja, by zapoznać się z surrealistyczną poetyką jaką posługiwał się artysta.

 • Po zamachu w Londynie pojawiły się recepty na przerwanie serii zamachów. Dosyć podobne. W tę poetykę, jak zauważyła to jedna z gazet, wpisało się m.in. dwóch polityków - Donald Trump i Jarosław Kaczyński. Obaj proponując Europie "powstanie z kolan i koniec politycznej poprawności". Bliższy nam Jarosław, więc przytoczę jego słowa: "albo Europa, tu zacytuję panią premier, wstanie z kolan i zacznie rozważać przeciwdziałanie, ale to oznacza odrzucenie przede wszystkim poprawności politycznej,...

 • Trzy wpadki policji

  Nie podzielam stosunkowo dobrego samopoczucia ministra Sienkiewicza w sprawie wczorajszej interwencji policji. Mógłbym przyjąć wyjaśnienia i poetykę mowy o "incydentach" przy ul. Skorupki i spaleniu tęczy na pl. Zbawiciela, nie mogę zaakceptować nazywania "incydentem" ataku na placówkę dyplomatyczną. Z powodów racjonalnych, o których poniżej.

 • Zremiksuj literaturę! Zostań literackim didżejem.

  Fundacja Liternet oraz Koło Medioznawców UJ zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na remiks literacki. Partnerem konkursu jest biblioteka internetowa Wolnelektury.pl. Remiks to kolaż, który powstaje z połączenia fragmentów innych tekstów, poetyk i frazeologii. Słowo jest samplem, struktura zdania - sekcją rytmiczną, autor - didżejem skreczującym dobrane przez siebie utwory.

Dyskusje na temat: poetyka