• Informacje na temat:

  polska pod zaborami

Artykuły na temat: polska pod zaborami
 • Andrzej Duda: UE najważniejsza? Proszę sobie przypomnieć zabory

  Podczas poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Kamiennej Góry prezydent Andrzej Duda nawiązał do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Bo często ludzie mówią nam: po co nam Polska? Unia Europejska jest najważniejsza. (...) To niech sobie ci wszyscy przypomną te 123 lata zaborów" - powiedział.

 • ...- Wielkopolanie sami wywalczyli sobie niepodległość - powiedział prezydent Lech Kaczyński przemawiając przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. - Jeżeli obchodzimy dziś 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie możemy zapomnieć o Powstaniu Wielkopolskim. Nie możemy zapomnieć o tej bardzo istotnej części naszego kraju, z jego tradycją, ze swoim sposobem myślenia, ze swoim typem...

 • Górnicy i mieszkańcy Wieliczki odprawili już pasterkę pod ziemią

  Górnicy w galowych mundurach, ich bliscy, mieszkańcy Wieliczki i turyści uczestniczyli w sobotę rano w podziemnej pasterce, odprawianej zgodnie z górniczą tradycją w wigilię rano w kaplicy św. Kingi w kopalni soli Wieliczka.

 • Polska Kaplica w bazylice św. Antoniego w Padwie odnowiona

  Po trwających 13 lat pracach konserwatorskich, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w Papieskiej Bazylice św. Antoniego w Padwie odbędzie się w poniedziałek uroczystość poświęcenia Kaplicy Polskiej.

 • Prezydenci Polski i Litwy otworzyIi w środę na Wawelu wielką wystawę "Na znak świetnego zwycięstwa. W 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem". Ekspozycja jest głównym punktem obchodzonej w Krakowie rocznicy zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad Zakonem Krzyżackim.

 • Sklejamy Polskę 100 lat później. Specjalny program Marcina Zaborskiego

  Trzy zabory sto lat później. Z takim pomysłem dziennikarz RMF FM Marcin Zaborski zaprosił swoich gości do specjalnego programu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Goście(...) programu starali się zidentyfikować i nazwać wszystko to, co zostało w nas po 123 latach zaborów, pomimo tego, że od odzyskania niepodległości miną już cały wiek.

 • Koniec pewnej Polski

  .... Arkadia? Nie, Polska B Kresy były bardzo słabo rozwinięte gospodarczo. Jeśli nawet teraz, na ciele obecnej, przesuniętej na zachód Polski widać różnicę pomiędzy trzema zaborami (choćby w gęstości linii(...) się, że bliski jest już dzień, kiedy tamtejsze słowiańskie ludy ulegną całkowitej polonizacji. "Asymilacja mniejszości słowiańskich" Traktat o mniejszościach narodowych Polska najpierw podpisała...

 • Herbem Polski nie jest biały orzeł

  ...(ostatni raz taka para wystąpiła na początku lat 20-tych XX w. w herbie efemerycznego państewka Litwy Środkowej, które następnie włączone zostało do Polski). Orzeł pod zaborami W czasach(...) tkwi, na tarczach rycerskich używano tylko pięciu kolorów, które żadnemu cieniowaniu nie podlegały, żeby nie komplikować zadań heroldom opisującym (blazonującym) herb. Znak orła Po tym przyciężkim...

 • ..., żeby osłabić świąteczną intensywność tych dwóch dni, a szczególnie ich wymowę religijną. Pamiętam z dzieciństwa informacje w prasie o Dniu Zmarłych czy Święcie Zmarłych, podczas gdy w domu mówiło(...) jako zwykłą pamięć, a nie jako świętych obcowanie. Chciano te dni zeświecczyć i zredukować do jednego: pierwszy dzień miał przetrwać pod świecką nazwą Dzień Zmarłych/ Święto Zmarłych, a drugi miał...

 • A.Duda: Polska powinna budować swoją siłę na etosie patriotycznym

  Kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda powiedział w środę w Zamościu, że "Polska powinna budować swoją siłę na etosie patriotycznym". Zapowiedział prace nad ustawą o korpusie weteranów oraz budowę mauzoleum i muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Dyskusje na temat: polska pod zaborami