• Informacje na temat:

  polsko-sowiecki układ 1945

Artykuły na temat: polsko-sowiecki układ 1945
 • ...25 lipca 1932 r. w Moskwie podpisano polsko- sowiecki pakt o nieagresji. Wzmacniał on międzynarodową pozycję Polski w Europie, szczególnie wobec Berlina.

 • ...30 lipca 1941 r. w Londynie gen. Władysław Sikorski podpisał z ambasadorem ZSRS Iwanem Majskim układ dot. wznowienia stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRS. Dodatkowy protokół przewidywał zwolnienie z więzień i łagrów obywateli polskich.

 • "Czwarty rozbiór osamotnionej w walce Polski". Mija 79 lat od sowieckiej agresji

  ...79 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

 • 72 lata temu rozpoczęła się konferencja w Jałcie

  ...​Rozpoczęta 4 lutego 1945 roku w Jałcie konferencja Wielkiej Trójki, w której wzięli udział Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill, do dziś jest uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii XX wieku. Obok Stalina, Roosevelta i Churchilla w rozmowach uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych, szefowie sztabów, oraz liczni doradcy i eksperci reprezentujący...

 • 75 lat temu powstała UPA - zbrodnicza organizacja ukraińskich nacjonalistów

  ...75 lat temu, 14 października 1942 roku, powstał pierwszy oddział UPA podporządkowany Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B). UPA odpowiedzialna jest za masowe zbrodnie dokonywane na Polakach w latach 1943-1945. Według polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 100 tys. Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

 • 73. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

  ...17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

 • 74. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

  ...17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

 • Polska została zdradzona? 65 lat po Jałcie

  Rozpoczęta 4 lutego 1945 r. w Jałcie konferencja Wielkiej Trójki, w której wzięli udział Józef Stalin, Franklin D. Roosevelt i Winston Churchill, do dziś pozostaje symbolem zdrady zachodnich sojuszników wobec Polski i ich zgody na podporządkowanie Europy Wschodniej totalitarnemu imperium sowieckiemu.

 • ...17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

 • IPN: Nowy bilans ofiar II wojny światowej

  W latach 1939-1945 zginęło od 5,6 do 5,8 mln polskich obywateli - wynika z najnowszej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Dyskusje na temat: polsko-sowiecki układ 1945
 • Re: Plac Szewczyka zmienili na Plac Kaczyńskich, mieszkańcy Katowic wyszli na ulice

  ..." "..."...Chociaż Polska z Niemcami zawarła układ o granicy polsko-niemieckiej w 1990 r., to jednak zrobiono to bez konsultacji z mieszkańcami terenów będących w tymczasowym zarządzie polskim...") Tragedia śląska dla autonomistów nie zaczyna się bynajmniej w 1939. Pamiętają tylko o 1945. "Oferta" niemieckich "panów" ("jak nie podpiszesz volkslisty toś sam sobie winien - umrzesz w Oświęcimiu a jak

 • Re: ZSSR w 1945 roku był już jednym z supermocarst...

  dla Wielkiej Brytanii w walce z hitlerowskimi Niemcami.Podpisanie układu lipcowego i nawiązania stosunków międzypaństwowych normowało na daną chwilę stosunki polsko-sowieckie.Józef Stalin zrezygnował(...) emigracyjny,do unormowania obustronnych stosunków i podpisania układów sojuszniczych.Rozmowy były bardzo trudne,o czym przekonał się pośrednik radziecki,Iwan Majski(ambasador ZSRR w W.Brytanii