• Informacje na temat:

  powstania kozackie

Artykuły na temat: powstania kozackie
 • Ciemnoskóry August Agbola O'Brown pochodzący z Nigerii, włoscy restauratorzy i tworzący samodzielny pluton żołnierze słowaccy to przedstawiciele niektórych narodowości walczących w polskich formacjach podczas Powstania Warszawskiego.

 • Buntownik z przypadku

  Gdyby Bohdan Chmielnicki - hetman zaporoski, przywódca powstania kozackiego przeciwko Rzeczpospolitej, bohater narodowy Ukrainy - rozstał się z życiem dziesięć lat wcześniej, zostałby przez dziejopisów niepodległej Ukrainy uznany za kolaboranta, wysługującego się polskim panom.

 • ...powstania w getcie warszawskim.

 • Czy znowu trzeba będzie bać się Kozaków? Tradycja się odradza

  ..., że ataman Dońskiego Wojska Kozackiego Wiktor Wodołackij poparł decyzję gubernatora Kraju Krasnodarskiego o uzbrojeniu kozackich patroli w tym rejonie w „nieśmiercionośną broń”, jaką mają być(...) by się stało, gdyby nie to, że przypomniano sobie przy tej okazji o słowach wypowiedzianych kiedyś przez wspomnianego gubernatora Aleksandra Tkaczewa. Stwierdził on mianowicie, że „celem kozackiej...

 • Nie wiadomo jeszcze, kiedy zacznie działać zakonna komisja mająca zbadać sprawę współpracy o. Konrada Hejmy z SB - poinformował przeor poznańskiego klasztoru dominikanów o. Paweł Kozacki.

 • ...1652 - rozpoczęła się dwudniowa polsko-kozacka bitwa pod Batohem. 1881 - urodził się Juliusz Rómmel, generał, dowódca armii "Łódź" w wojnie obronnej 1939 r. Zmarł 8 września 1967 r. 1882 - zmarł Giuseppe Garibaldi, włoski generał, bojownik o zjednoczenie Włoch (ur. w 1807 r.). 1902 - zmarł Adolf Dygasiński (ur. w 1839 r.), polski prozaik, publicysta, pedagog, uczestnik powstania...

 • ...zniknięcia z politycznej mapy Europy. Wybuch powstania Chmielnickiego zapoczątkował cykl zmagań z kolejnymi przeciwnikami, trwający aż do pokoju oliwskiego (1660 r.). Stąd też cały ten okres można śmiało(...) była Ukraina w przeddzień kolejnego buntu Kozaków. Spośród wielu czynników wymieńmy najpierw niezadowolenie starszyzny kozackiej, której nie dopuszczono do przywilejów szlacheckich. Towarzyszyło temu...

 • Rosyjskie romanse, rumuńskie rytmy, kaukaskie brzmienia i kozackie pieśni ludowe. Teatr Żydowski w Warszawie przygotowuje na weekend premierę spektaklu "Ach! Odessa - Mama". Bohaterem musicalu o legendarnym bandycie, królu żydowskich złodziei jest Miszka Japończyk.

 • Irytację w rosyjskich elitach władzy wywołał odtajniony raport CIA, przewidujący rozpad Rosji w ciągu 10 lat. Według amerykańskich analityków, z Federacji Rosyjskiej powstanie 8 nowych państw.

 • .... Nie spotkało się to z akceptacją Kozaków i doprowadziło do wystąpień przeciwko polskiej szlachcie. Pierwsze powstanie kozackie miało miejsce w 1591 r. pod wodzą Krzysztofa Kosińskiego. Zostało ono(...) rozpoczęli walki z wojskami polskimi na Ukrainie, co zakończyło się ugodą zwiększająca liczbę Kozaków rejestrowych do 8000. Kolejne wystąpienia kozackie miały miejsce w latach 1637-1638. Także one...

Dyskusje na temat: powstania kozackie
 • Re: "Ukraińcy nie szczędzili krwi w walce o niepodległą Polskę"

  http://kresy.pl/kresopedia/udzial-ukraincow-w-zdlawieniu-powstania-warszawskiego/

 • Re: Prezydent o Powstaniu Warszawskim: Jestem przekonany, że było warto

  Niedługo będzie 74 rocznica POWSTANIA WARSZAWSKIEGO , PRZYPOMINA UKRAIŃSKIE ZBRODNIE W WARSZAWIE ! PRZY OKAZJI TEJ ROCZNICY PRZYPOMINAM KOLEJNĄ ZBRODNIE LUDOBÓJSTWA DOKONANĄ NA POLAKACH PRZEZ(...) również wchodzili w skład dywizji Własowców generała Buniszczenki, która w 70% składała się z Ukraińców. Powstanie Warszawskie tłumili także kozacy Krasnowa, oddziały kozackie: 209 Kozacki Batalion

 • Re: Francja wstrzymuje tymczasowo podwyżkę akcyzy na paliwo

  Ucz się historii. Wiesz co to powstania kozackie? Wiesz kto je prowokował? Tam gdzie rosyjskojęzyczni tam prowokacje Moskwy.

 • Re: Polskie Radio: Rosyjskie MSZ wzywa polskiego ambasadora

  Sławne futrzane czapki kozackie na zdjęciach, to czyje były? Pamiętasz sekwencję z Powstania Warszawskiego z serialu wojennego Czas honoru tych własowców w futrzanych okrągłych czapach? Tak, to były kozackie czapki. Takie same masz na wszystkich zdjęciach z okresu wojny gdzie są własowcy. Z Powstania cała masa tych czapek.

 • Re: Ukraina: 600 km nowych umocnień

  600 km kopania, to macie to za powstania kozackie przeciw Przeczpospolitej

 • Re: Ukraińcy żądają usunięcia lwów z Cmentarza Orląt

  Za przeproszeniem g...no prawda. Owszem, istnieje taka poszlaka, że powstanie Chmielnickiego (nota bene POLSKIEGO szlachcica, a nie ruskiego bojara, bo miał nadanie od Polaków) spowodowana była prywatnym zatargiem Chmielnickiego. Szkopuł w tym, że bunty kozackie były wielokrotnie, mniejsze lub większe - ale bardzo liczne. Nie sądzę, żeby było możliwe rozniecenie tak dużego powstania. Mógł być to

 • Re: Sawczenko zadowolona z filmu "Wołyń": Dobrze, że powstał

  miało pewien wpływ na późniejsze powstania kozackie przeciw Rzeczypospolitej, z których największym było Powstanie Chmielnickiego.

 • Re: Biuro Analiz Sejmowych: Polsce przysługują reparacje wojenne od Niemiec

  polskie barany a od kiedy to Ukraina byla polska?? Polska traktowala ukraine jak kolonie Morodowala ludzi , palila cerwkie, upodlala tlumila powstania kozackie a wiec powstania autochtonow ale nigdy te ziemie nie byly wlasnoscia polsk iBo skad tam nib y polacy sie wzieli??

 • Re: Kryzys w polskim Sejmie

  Ale wymodlili: Potop, wojny kozackie, wojny saskie, 6 dni pańszczyzny w tygodniu. alkoholizm na wsi, zażydzone miasta, 3 rozbiory Polski, przegrane powstania, 2 wojny światowe, okupację, 40 lat komuny. Dziękuję za taką opiekę.

 • Re: Włochy: Wizerunki sprawców napadu w Rimini w mediach

  Wypisz wymaluj potop szwedzki czy powstania kozackie,czy zajęcie przez Rus grodów czerwinskich.Tak naprawdę to Mongołowie zapewnili Polsce prosperity.Gdyby nie wzięli bojarów ruskich pod but , ekspansja Rusi Kijowskiej na zachód trwalaby dalej.Mongołowie zniszczyli Ukraine,ale nie Polskę.