• Informacje na temat:

  powstania śląskie

Artykuły na temat: powstania śląskie
 • Śląskie Centrum Solidarności, gromadzące pamiątki związane z historią związku oraz upamiętniające śmierć górników z katowickiej kopalni "Wujek", ma powstać w budynku dawnego magazynu tej kopalni. Obecnie w części budynku działa uruchomione ponad rok temu muzeum, poświęcone tragedii "Wujka".

 • Śląskie: Cenne znaleziska na parafii w Pogwizdowie

  Ks. Karol Mozor, wraz ze współpracownikiem Radosławem Wujakiem, natknął na stare pudła się podczas wykonywania prac porządkowych w jednym z pomieszczeń. Gdy mężczyźni wyjęli jedno z nich okazało się, że są w nim cenne dokumenty. "Ku naszemu zdziwieniu okazało się, że w środku są księgi sprzed powstania tutejszej parafii w 1785 r., czyli z czasów istnienia lokalii. To zachęciło nas by spojrzeć do...

 • Śląskie: Wraca sprawa katastrofy hali MTK

  ...z biegłych odnosząc się do nieprawidłowości od momentu powstania projektu wykonawczego hali oddanej do użytku w 2000 r., aż do chwili katastrofy. W pozwie chodzi o ustalenie odpowiedzialności...

 • Śląskie: Akcja "List do sąsiada" ma zniechęcić do spalania śmieci

  Samorząd woj. śląskiego zachęca do udziału w akcji "List do sąsiada". Polega ona na wysyłanu listów do osób, które paląc śmieci lub węgiel złej jakości przyczyniają się do powstania smogu. To kolejna odsłona walki z niską emisją w regionie.

 • Kilkuset studentów przeszło w środę przez centrum Katowic w korowodzie inaugurującym tegoroczne Juwenalia Śląskie.

 • W Siemianowicach Śląskich przy ul. PCK po raz kolejny osunęła się ziemia. Z zagrożonego budynku ewakuowano ponad 20 mieszkańców - poinformował we wtorek rzecznik magistratu. Szkody górnicze i obfite opady deszczu w ostatnich dniach - to przyczyny powstania osuwiska.

 • Rozpoczął się nabór do 18. Przeglądu "Śląskie śpiewanie"

  Nabór do 18. Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza rozpoczął się w piątek w woj. śląskim i opolskim. To popularna impreza śpiewacza, do której co roku zgłasza się po kilka tysięcy osób.

 • Śląskie: Wyjątkowe odkrycie pod zabytkową rotundą

  Fragmenty celtyckich naczyń ceramicznych odkryli archeolodzy w czasie pierwszych wykopalisk wewnątrz rotundy w Cieszynie (woj. śląskie) - najlepiej zachowanej średniowiecznej konstrukcji tego typu na terenie Polski, której wizerunek jest obecny na banknocie 20-złotowym.

 • Jak poinformowało biuro prasowe Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego produkty, które następnie zostaną wyprodukowane przez osoby wykluczone i bezrobotne z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej(...) pracują na terenie województwa śląskiego. W konkursie mogą startować pojedyncze osoby i zespoły. Zadaniem projektantów będzie zaprojektowanie przedmiotów/produktów spełniających kilka warunków. Każdy...

 • Społeczny Komitet Pamięci Górników Kopalni "Wujek" w Katowicach nie dostanie pieniędzy na uruchomienie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, bo - jak poinformował resort kultury - nie złożono wniosku o dofinansowanie. Komitet zwrócił się o pomoc do posłów.

Dyskusje na temat: powstania śląskie