• Informacje na temat:

  powstanie w getcie

Artykuły na temat: powstanie w getcie
 • Politycy składają hołd bohaterom powstania w getcie

  Z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożyli na Twitterze hołd jego bohaterom.

 • 75 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...wyższe. Spośród żołnierzy ŻOB powstanie w getcie przeżyło kilkudziesięciu. Większość z nich jednak nie doczekała końca wojny, zginęli walcząc w oddziałach partyzanckich, w Powstaniu Warszawskim lub(...) słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy". ("W czterdziestą rocznicę. Agonia, walka i śmierć warszawskiego getta. M. Edelman 'Getto walczy'). Powstanie w warszawskim getcie rozbudziło wolę...

 • Uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

  W Warszawie w południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz m.in. przedstawicieli rządu oraz ambasador Izraela rozpoczęły się w Warszawie główne uroczystości 75-lecia wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 • W czwartek po godz. 9 na Zamku Królewskim rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Warszawy z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Tytuły honorowych obywateli stolicy otrzymają Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski.

 • 7. Marsz Pamięci likwidacji getta warszawskiego

  ...osób pochodzenia żydowskiego. Niemcy pozostawili w getcie 35. tysięcy sprawnych fizycznie mieszkańców, zmuszonych do pracy na rzecz okupanta. 19 kwietnia 1943 roku, Żydzi zdecydowali z bronią w ręku walczyć o honor i godną śmierć. Po miesiącu walk, powstanie stłumiono.  Organizowany od 2012 roku Marsz przywołuje pamięć o tysiącach ofiar niemieckiego terroru, którzy zginęli w czasie istnienia getta...

 • 74 lata temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

  ...według tych samych raportów kilkunastu zabitych i kilkudziesięciu rannych. Źródła żydowskie i polskie podają, że były one kilkakrotnie wyższe. Spośród żołnierzy ŻOB powstanie w getcie przeżyło(...) rocznicę. Agonia, walka i śmierć warszawskiego getta. M. Edelman "Getto walczy" ) Powstanie w warszawskim getcie rozbudziło wolę walki w innych ośrodkach. Do wystąpień zbrojnych, jednak na dużo...

 • Brytyjski poseł upamiętnił rocznicę powstania w getcie warszawskim

  Poseł brytyjskiej Partii Konserwatywnej i specjalny pełnomocnik rządu Theresy May ds. Holokaustu Eric Pickles upamiętnił w środę 74. rocznicę powstania w warszawskim getcie, przypinając do garnituru żółtego żonkila. "To hołd oddany bohaterom" - powiedział poseł PAP.

 • 73 lata temu w getcie warszawskim wybuchło powstanie

  ...i kilkudziesięciu rannych. Źródła żydowskie i polskie podają, że były one kilkakrotnie wyższe. Spośród żołnierzy ŻOB powstanie w getcie przeżyło kilkudziesięciu. Większość z nich jednak nie doczekała(...) getta. M. Edelman ‘Getto walczy’"). Powstanie w warszawskim getcie rozbudziło wolę walki w innych ośrodkach. Do wystąpień zbrojnych, jednak na dużo mniejszą skalę, doszło m.in. w gettach...

 • 72. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

  ....  "Godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" Spośród żołnierzy ŻOB powstanie w getcie przeżyło kilkudziesięciu. Większość z nich jednak nie doczekała końca wojny, zginęli walcząc w oddziałach(...) warszawskiego. Wtedy też liczba mieszkańców getta osiągnęła maksimum i wynosiła ok. 460 tys. 22 lipca 1942 r. Niemcy przystąpili do akcji wysiedleńczej w getcie warszawskim, w którym przebywało ok. 380

 • Uroczystościami pod Pomnikiem Bohaterów Getta - z udziałem prezydentów Polski i Izraela - oraz akcją społeczną "Żonkile" stolica uczci pamięć żydowskich bojowników, którzy 19 kwietnia 1943 r. rozpoczęli powstanie w getcie. W tym roku mija 70 lat od tych wydarzeń.

Zdjęcia na temat: powstanie w getcie
 • Żonkile - symbol powstania w getcie
Wideo na temat: powstanie w getcie
 • Ocalała z powstania w gettcie: 9 miesięcy spędziła pod ziemią

  Krystyna Brudnicka jako jedyna z rodziny przeżyła powstanie w gettcie warszawskim. - "Nie widziałam płonącego getta, ja czułam je na swojej skórze. Wszystko dookoła się paliło, ściany były tak strasznie rozgrzane" - wspomina kobieta. W momencie wybuchu powstania miała 11 lat.

 • Warszawiacy uczcili pamięć powstańców z getta

  Przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu powstania. Przed pomnikiem złożono wieńce, a wolontariusze rozdawali warszawiakom żonkile. W uroczystości wziął udział ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner, a także przedstawiciele samorządu oraz europarlamentarzyści.

 • Trwają obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W czwartek (18.04) w synagodze imienia Nożyków odmówiono kadisz w intencji poległych, a minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak, złożył kwiaty przed pomnikiem Wspólnego Męczeństwa Żydów i Polaków na warszawskiej Woli.

Dyskusje na temat: powstanie w getcie