• Informacje na temat:

  powstanie wielkopolskie

Artykuły na temat: powstanie wielkopolskie
 • Rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 100. rocznicę powstania wielkopolskiego

  Od złożenia kwiatów przez premiera Mateusza Morawieckiego na mogile gen. Stanisława Taczaka rozpoczęły się w czwartek w Poznaniu uroczystości upamiętniające 100. rocznicę powstania wielkopolskiego. Główne obchody, z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, odbędą się po południu.

 • W Poznaniu zawyją syreny w 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

  Wielkopolanie świętują dziś 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przez cały dzień w stolicy regionu będą się odbywały uroczystości. Poprzedziła je wczorajsza inscenizacja na dworcu letnim w Poznaniu. Tradycyjnie odegrano tam scenę przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do miasta. To jego wizyta miała kluczowe znaczenie dla wybuchu powstania.

 • ​Premier: Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi

  ...- Powstanie wielkopolskie było powstaniem o całą Polskę, budowało i zbudowało Rzeczpospolitą - powiedział w czwartek w Poznaniu premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości upamiętniających 100. rocznicę powstania wielkopolskiego. - Wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi - dodał.

 • Obchody rocznicy powstania wielkopolskiego. Gwizdy podczas "apelu pamięci"

  Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji gwizdali podczas odczytywania tzw. apelu smoleńskiego w trakcie uroczystości upamiętniających powstanie wielkopolskie w Lesznie. "My tu przyszliśmy uczcić pamięć powstańców; mój dziadek i pradziadek walczył w powstaniu wielkopolskim. To dla nas święta sprawa i nie chcemy tu żadnego apelu smoleńskiego" - mówiła jedna z protestujących.

 • Powstanie wielkopolskie miało miejsce na przełomie 1918 i 1919 r. Zostało wywołane przez Polaków zamieszkujących Prowincję Poznańską. Domagali się oni powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej.

 • Ruszyły obchody 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego

  Inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu rozpoczęto obchody 97. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W 1918 r. przyjazd artysty zapoczątkował jedyny na ziemiach polskich zryw niepodległościowy zakończony zwycięstwem.

 • W Poznaniu uczczono w niedzielę 91. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W głównych uroczystościach pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich podkreślono znaczenie tego wydarzenia dla późniejszej historii Polski.

 • Uroczystości w Warszawie, Poznaniu, oraz wielu wielkopolskich i lubuskich miejscowościach uświetnią 91. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

 • Siedem osób oraz Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego otrzymały statuetki "Dobosza Powstania Wielkopolskiego" - honorową nagrodę Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego przyznawaną od 1996 roku.

 • Wielkopolanie długo czekali na to, aby ich czyn został doceniony - ocenił we wtorek podczas uroczystości z okazji 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku.

Zdjęcia na temat: powstanie wielkopolskie
Dyskusje na temat: powstanie wielkopolskie