• Informacje na temat:

  poznański czerwiec 1956

Artykuły na temat: poznański czerwiec 1956
 • Złożeniem kwiatów pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych rozpoczęły się w czwartek obchody 56. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Uroczystości zakończą się wieczorem apelem poległych pod Pomnikiem Czerwca 1956 roku.

 • Liczne wydarzenia odbędą się w tym roku na Węgrzech z okazji rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku, w tym kampania popularyzująca twarze bohaterów tamtych dni, koncerty i wystawy - powiedziała pełnomocniczka rządu ds. koordynacji obchodów Maria Schmidt.

 • 55 rocznica powstania poznańskiego Czerwca 1956 roku

  Poznański Czerwiec '56 był pierwszym i jedynym zbrojnym wystąpieniem o charakterze powstańczym mieszkańców dużego miasta w PRL. Rewolta ta skróciła okres stalinizmu w Polsce, wpłynęła na zmiany, jakie miały miejsce jesienią 1956 roku - twierdzi poznański historyk prof. Janusz Karwat.

 • ...28 i 29 czerwca 1956 r. w Poznaniu doszło do robotniczych protestów, które przerodziły się w walki uliczne. Władze komunistyczne do ich stłumienia użyły wojska. W konsekwencji śmierć poniosło co najmniej 79 osób, rannych było ponad 600. Wydarzenia te znamy pod nazwą Poznańskiego Czerwca.

 • Kilkaset osób oddało w sobotę hołd poległym i uczestnikom Powstania Poznańskiego Czerwca 1956.

 • Odsłonięcie pomnika adwokatów, którzy bronili przed sądami uczestników powstania poznańskiego będzie najważniejszym elementem obchodów 54. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Przygotowano także portal poświęcony tym wydarzeniom.

 • W 53. rocznicę wydarzeń 28 czerwca 1956 r. kombatanci, mieszkańcy miasta, władze Poznania i regionu złożyli hołd ofiarom Czerwca-56 - pod Poznańskimi Krzyżami. W uroczystościach uczestniczył m.in. b. premier Tadeusz Mazowiecki, a także przedstawiciele Światowego Związku Kombatantów Węgierskiego Października.

 • Apelem poległych uczcili 54. rocznicę wydarzeń czerwca 1956 r. kombatanci, mieszkańcy miasta, władze Poznania i regionu. W apelu poległych i składaniu kwiatów pod pomnikiem Czerwca 56 uczestniczyło kilkaset osób.

 • Krzyże Orderu Odrodzenia Polski i Krzyże Zasługi przyznane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odebrali w czwartek w Poznaniu kombatanci Poznańskiego Czerwca na uroczystości z okazji 20-lecia działalności stowarzyszenia "Poznański Czerwiec '56".

 • Rocznica Czerwca 1956 z asystą wojska. Nie będzie apelu pamięci

  O asystę wojska podczas obchodów 60. rocznicy Czerwca 1956 poprosił w piśmie do dowódcy Garnizonu Poznań prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Prezydent poprosił, by wojsko nie odczytywało apelu pamięci zawierającego wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zdjęcia na temat: poznański czerwiec 1956
Dyskusje na temat: poznański czerwiec 1956
 • Re: ​W WBH odkryto raporty W. Jaruzelskiego z okresu zbrojnego utrwalania komunizmu w Polsce

  Jaruzelski stłumił Poznański Czerwiec 1956 !!!!!! Pamietamy .

 • Re: "GW": Platforma szykuje rewolucję w mediach publicznych

  a poznański Czerwiec 1956 rok znow zapomniany ??? interia promuje powskich ............., a o 1956 roku milczy ,zaiste ciekawa retoryka

 • Re: Niezależna.pl: Cimoszewicz pozwał "Gazetę Polską"

  a-Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako

 • Re: ​RMF: Spór prezydenckich prawników o interpretację ustawy o Sądzie Najwyższym

  Mieliśmy: Poznański czerwiec 1956, polski Marzec 1968, Grudzień Wybrzeże 1970, Radom czerwiec 1976, polski grudzień 1981 i teraz znowu lipiec? 2018, kiedy Oni wreszcie dadzą Polsce spokój. Zawsze ci sami rządzący.

 • Re: "Rz": Birgfellner zostanie przesłuchany w Wiedniu

  Poznański Czerwiec (Czerwiec ’56) – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne, które miały miejsce w końcu czerwca 1956 w Poznaniu. Protesty zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicję, a samo wydarzenie było przez propagandę PRL bagatelizowane jako „wypadki czerwcowe” lub przemilczane. Obecnie przez część historyków i uczestników Czerwiec ’56 bywa określany także jako poznański

 • Re: Macierewicz: Lista ofiar katastrofy smoleńskiej podczas 60. rocznicy Czerwca '56

  Poznański czerwiec 1956 to jest pierwszy w Polsce demokratyczny zryw robotników i nie ma on nic wspólnego z katastrofą smoleńską. Podobnie też, jeśli chodzi o ofiary tych wydarzeń. Ofiary czerwca(...) dwóch wydarzeń do wspólnego mianownika ! Tłumaczy pan Macierewicz dziennikarzom, że decyzja o przywołaniu listy ofiar katastrofy smoleńskiej podczas apelu poświęconego poznańskim wydarzeniom z 1956

 • Re: Niezależna.pl: Cimoszewicz pozwał "Gazetę Polską"

  i psychicznie. Na lotnisku Ławica utworzony został punkt filtracyjny, do którego skierowano ponad 700 zatrzymanych. Spośród nich około 300 aresztowano pod zarzutem napadów lub kradzieży. Poznański Czerwiec 1956 r. był pierwszym w Polsce masowym wystąpieniem robotniczym przeciwko komunistycznym władzom i w bardzo poważnym stopniu przyspieszył zmiany polityczno-gospodarcze w PRL.

 • Re: Szef PSL o atakach na partię. "Spowodowane są naszą siłą wyborczą"

  ZSL był przystawką Komunistów i Maszynką do Głosowania oraz Chłopów !!!!! Głosowali za Konstytucją PRL z 1953 r !!!!!!!!! Głosowali za Pozbawieniem Orła Korony !!!!!! Głosowali za Wypędzeniem Religii ze Szkół !!!!!!! Głosowali za Kolektywizacją Wsi !!!!!!! Głosowali za Powołaniem PKWN !!!!!! Głosowali za Poznański Czerwiec 1956,Wybrzeże 1970,Ursus 1976,Radom 1976 !!!!!!!! Głosowali za Powołaniem

 • Re: ​W WBH odkryto raporty W. Jaruzelskiego z okresu zbrojnego utrwalania komunizmu w Polsce

  Jaruzelski od 1953 roku z protekcji Marszałka ZSRR Konstantego Rokossowskiego (przyjaciel) nosił stopień Generalski !!!!!! Gen. Jaruzelski w dowództwie Korpusu Szczecińskiego Krwawo stłumił Poznański Czerwiec 1956 !!!!!!!! To była jego pierwsza akcja na Narodzie Polskim i Ruchu Robotniczym !!!! Agent ZSRR i Komunistyczny zbrodniarz !!!!!!! Ojciec Chrzestny PRL !!!!!!!! Nawet Gierka Internował

 • Re: "Rz": Birgfellner zostanie przesłuchany w Wiedniu

  został punkt filtracyjny, do którego skierowano ponad 700 zatrzymanych. Spośród nich około 300 aresztowano pod zarzutem napadów lub kradzieży. Poznański Czerwiec 1956 r. był pierwszym w Polsce masowym(...) narodowej gen. Stanisławowi Popławskiemu. Do Poznania wysłano również delegację partyjno – rządową z Warszawy z Józefem Cyrankiewiczem, Wiktorem Kłosiewiczem i Jerzym Morawskim. 28 czerwca 1956 r. około