• Informacje na temat:

  prekolumbijska sztuka

Artykuły na temat: prekolumbijska sztuka
 • Złoto Kolumbii piękniejsze niż z baśni

  Sztuka dawnej Ameryki zagości od 4 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Będzie można podziwiać nadzwyczajną kolekcję eksponatów z Muzeum Złota Banku Republiki w Bogocie, najbardziej prestiżowej placówki muzealnej w Kolumbii. Wystawa "Złoto Kolumbii: Sztuka dawnej Ameryki" to 177 dzieł sztuki złotniczej plemion tubylczych, które zamieszkiwały Amerykę Południową przed jej stycznością z Europą.

 • Jeden z najbogatszych ludzi na świecie Carlos Slim otworzył we wtorek wieczorem nowe muzeum w stolicy Meksyku, gdzie będzie wystawiona zgromadzona przez niego kolekcja dział sztuki.

 • Sztuczna czaszka Azteków

  Słynna kryształowa czaszka przechowywana w British Museum w Londynie to falsyfikat - uznał zespół historyków i mineralogów. Mimo opinii naukowców, sława tego tajemniczego dzieła sztuki nie minie.

 • Lista nowych Siedmiu Cudów Świata!

  O północy z soboty na niedzielę na uroczystości w stolicy Portugalii Lizbonie ogłoszono siedem "nowych" cudów świata, które wybrano w plebiscycie spośród budowli, dzieł sztuki oraz wybitnych tworów człowieka powstałych w dziejach cywilizacji i istniejących do dziś.

 • Meksyk: Miliarder otwiera darmowe muzeum

  Jeden z najbogatszych ludzi na świecie Carlos Slim otworzył nowe muzeum w stolicy Meksyku. Będzie w nim wystawiona zgromadzona przez niego kolekcja dział sztuki. Muzeum "Soumaya", nazwane od imienia zmarłej żony miliardera, zostanie otwarte dla publiczności pod koniec marca. Będzie je można zwiedzać za darmo.

 • Peru: Starożytny fresk doszczętnie zniszczony w pożarze

  W pożarze, który strawił kompleks archeologiczny Ventarrón, ucierpiał starożytny fresk. Malowidło, datowane na XX w. p.n.e., zostało pokryte przez dym, a 95 proc. powierzchni całego kompleksu spłonęło - informuje BBC.

 • Grobowiec zawierający szkielety 63 osób, ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych alabastru i innych materiałów znaleźli w Peru polscy archeolodzy.

 • Maska w kulturze meksykańskiej

  Spotkanie poprowadzi Debora Marta Turok-Wallace, światowej sławy specjalistka w dziedzinie badań rękodzieła w Meksyku. Wykład jest już trzecim spotkaniem przygotowanym w ramach wystawy "Maska. Magia - Sztuka - Metamorfoza", prezentowanej w Muzeum Śląskim od grudnia ubiegłego roku. W ramach wykładu przypomniana zostanie rola maski w epoce prekolumbijskiej oraz jej znaczenie w rytuałach...

 • Meksyk żąda zwrotu zabytków

  Meksyk domaga się zwrotu 2.460 zabytków archeologicznych nielegalnie wywiezionych z kraju - poinformował we wtorek Narodowy Instytut Archeologii i Historii.

 • Matura 2017: Język polski rozszerzony. Odpowiedzi i arkusz CKE

  Język polski poziom rozszerzony - z tym egzaminem dziś od godziny 14:00 zmagali się tegoroczni maturzyści. Publikujemy arkusz CKE oraz propozycje planów wypracowań przygotowanych przez naszych ekspertów.