• Informacje na temat:

  przewrót majowy

Artykuły na temat: przewrót majowy
 • "Staję do walki z głównym złem państwa". 92. rocznica "przewrotu majowego"

  ...92 lata temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę, który przeszedł do historii jako "przewrót majowy". Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta i dymisja premiera. W wyniku trwających trzy dni walk zginęło 379 osób, wśród nich 164 cywilów.

 • Przewrót majowy przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego w 1926 r. był potrzebny i przyniósł dobre owoce - uważa prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W rozmowie z PAP przyznaje jednak, że trudno bronić zamachu jako metody naprawiana państwa.

 • ...rządy obozu piłsudczykowskiego przerodziły się w dyktaturę. Jak można na przewrót majowy patrzeć dzisiaj, w 80. rocznicę tego wydarzenia? Historyk Antoni Dudek twierdzi, że przewrót majowy miał...

 • Wybrać, jak trzeba

  Po przewrocie majowym w 1926 r. parlament funkcjonował do końca kadencji. Wybory zostały rozpisane w marcu 1928 r. Piłsudski wyznał później, że chciał "mieć pewną grupę posłów umiejących zahamować życie sejmu".

 • SLD i PSL chcą potępienia Piłsudskiego

  Czy Sejm oficjalnie potępi dokonany przez Józefa Piłsudskiego zamach majowy? Chcą tego kluby SLD i PSL. Przeciwni temu pośmiertnemu sądowi nad marszałkiem są jednak kluby PO i PiS.

 • 85. rocznica zamachu majowego

  ...12 maja 1926 r. marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę, który przeszedł do historii jako "zamach majowy". Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta i dymisja premiera. W wyniku trwających trzy dni walk zginęło 379 osób, wśród nich 164 cywilów.

 • Andrzej Garlicki (ur. 1935) zajmował się historią najnowszą Polski. Studia na Uniwersytecie Warszawskim ukończył w 1956 r. Był członkiem kolegium tygodnika "Kultura" (1963-81), a od 1982 r. publikował w "Polityce" artykuły historyczne i publicystyczne. Jego najważniejsze publikacje to: "Geneza legionów" (1964), "U źródeł obozu belwederskiego" (1978), "Przewrót majowy" (1979), "Józef...

 • Około tysiąca osób zebrało się na wezwanie białoruskiej opozycji w Parku Przyjaźni Narodów w Mińsku. Zorganizowano tam 1-majowy wiec pod hasłem solidarności z więźniami politycznymi.

 • Zmarł historyk prof. Andrzej Garlicki

  ...(Japonia) od 1980 do 1981. Jego najważniejsze publikacje to: "Geneza legionów" (1964), "U źródeł obozu belwederskiego" (1978), "Przewrót majowy" (1979), "Od maja do Brześcia" (1981), "Od Brześcia do...

 • Dole i niedole Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

  Piłsudskiego, a zwłaszcza jego przewrót majowy. W 1927 roku został uprowadzony przez osobników uzbrojonych w pałki, wywieziony do jednej z podwarszawskich wsi i brutalnie pobity. Wrzucony do dołu na bezludziu...

Dyskusje na temat: przewrót majowy