• Informacje na temat:

  przewrót majowy 1926

Artykuły na temat: przewrót majowy 1926
 • "Staję do walki z głównym złem państwa". 92. rocznica "przewrotu majowego"

  ...92 lata temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę, który przeszedł do historii jako "przewrót majowy". Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta i dymisja premiera. W wyniku trwających trzy dni walk zginęło 379 osób, wśród nich 164 cywilów.

 • Przewrót majowy przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego w 1926 r. był potrzebny i przyniósł dobre owoce - uważa prof. Janusz Cisek, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W rozmowie z PAP przyznaje jednak, że trudno bronić zamachu jako metody naprawiana państwa.

 • ...11 maja 1926 r., 80 lat temu w podwarszawskim Sulejówku Józef Piłsudski prowadził naradę z zaprzyjaźnionymi oficerami. Dzień później dokonał przewrotu, obalając rząd i prezydenta.

 • Wybrać, jak trzeba

  Po przewrocie majowym w 1926 r. parlament funkcjonował do końca kadencji. Wybory zostały rozpisane w marcu 1928 r. Piłsudski wyznał później, że chciał "mieć pewną grupę posłów umiejących zahamować życie sejmu".

 • ...6 sierpnia 1927 r. w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął w Warszawie Włodzimierz Zagórski, b. oficer austro-węgierskiego wywiadu i legionista, generał WP. Zdeklarowany przeciwnik Józefa Piłsudskiego, więziony przez niego w 1926 r. w wyniku zamachu majowego.

 • Sądne dni

  W maju 1926 r. Piłsudski zdobył władzę wykonawczą. Dopiero w 1930 r. po wyborach brzeskich uzyskał pełną kontrolę nad władzą ustawodawczą. Najdłużej trwało podporządkowanie obozowi sanacyjnemu władzy sądowniczej.

 • SLD i PSL chcą potępienia Piłsudskiego

  Czy Sejm oficjalnie potępi dokonany przez Józefa Piłsudskiego zamach majowy? Chcą tego kluby SLD i PSL. Przeciwni temu pośmiertnemu sądowi nad marszałkiem są jednak kluby PO i PiS.

 • 85. rocznica zamachu majowego

  ...12 maja 1926 r. marszałek Józef Piłsudski na czele wiernych mu oddziałów podjął marsz na Warszawę, który przeszedł do historii jako "zamach majowy". Jego wynikiem było ustąpienie prezydenta i dymisja premiera. W wyniku trwających trzy dni walk zginęło 379 osób, wśród nich 164 cywilów.

 • Ilustracje Artura Szyka na wystawie w Kaliszu

  ...dzieje polsko- żydowskie - od XIII wieku do udziału Żydów w Legionach Polskich. Jak twierdził, do stworzenia ilustracji zainspirował go przewrót majowy z 1926 r. i wielki szacunek dla Józefa(...) pracował nad swoim dziełem w latach 1926-1928. - Zostało wydrukowanych 525 sztuk tek Statutu Kaliskiego. Każda z nich zawierała 45 kart. W Polsce jest 5 tek, w tym 2 niekompletne. W zbiorach...

 • ...formalnie objął Ministerstwo Spraw Wojskowych i urząd Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, faktycznie stał się głównym decydującym w państwie. Do dziś wśród historyków przewrót majowy budzi spory, czy(...) koalicję narodową-ludową, odpowiedzialną jego zdaniem za atmosferę nienawiści, która doprowadziła w grudniu do zabójstwa I prezydenta RP Gabriela Narutowicza. W maju 1926 r., gdy do władzy wróciła...

Dyskusje na temat: przewrót majowy 1926