• Informacje na temat:

  przybyszewski stanisław

Artykuły na temat: przybyszewski stanisław
 • Ziemia Bocheńska Stowarzyszenie Rozwoju Regionu wydało przy udziale finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprodukcję książki Stanisław Wyspiański. Dzieła Malarskie.

 • 100 lat temu zmarł Stanisław Wyspiański

  ...28 listopada 1907 roku zmarł Stanisław Wyspiański - dramatopisarz, poeta, malarz i reformator teatru. W chwili śmierci miał zaledwie 38 lat. W 2007 r. obchodzony jest ustanowiony przez Sejm RP Rok Wyspiańskiego.

 • ...został napisany przez Stanisława Przybyszewskiego i opublikowany na łamach krakowskiego czasopisma Życie 1 stycznia 1899 roku. Skojarzenia z religijnym wyznaniem są w nim w pełni zamierzone - według Przybyszewskiego sztuka ma być obnażeniem duszy artysty.

 • Poznański teatr Scena na Piętrze obchodzi swoje 30-lecie. W marcu 1979 r. sala teatralna Estrady Poznańskiej rozpoczęła swoją działalność premierą spektaklu "Śnieg" Stanisława Przybyszewskiego.

 • Klata triumfował w Katowicach

  Jan Klata zwyciężył w sobotę w XI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach , zdobywając "Laur Konrada" za spektakl "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, zrealizowany w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

 • Dzieło wydane powtórnie po 82 latach

  Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni oraz Ziemia Bocheńska - Stowarzyszenie Rozwoju Regionu z siedzibą w Proszówkach zapraszają na promocję książki "Stanisław Wyspiański.

 • Admirał Unrug nie może wrócić do ojczyzny

  Rodzina bohaterskiego obrońcy Helu admirała Józefa Unruga chciałaby sprowadzenia jego prochów do Polski. Zwraca jednak uwagę, że do tej pory nie odnaleziono szczątków jego towarzyszy broni, jak np. komandora Zbigniewa Przybyszewskiego, zamordowanych w okresie stalinowskim - pisze "Nasz Dziennik".

 • Prace Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym

  ..."Jak meteor..." to tytuł wystawy prac Stanisława Wyspiańskiego, która od piątku będzie otwarta dla publiczności w warszawskim Muzeum Narodowym.

 • Gdynia: Pogrzeb oficerów MW straconych przez komunistyczne władze

  ...o próbę obalenia władzy ludowej 65 lat temu, 16 grudnia 1952 r., na podstawie wyroku Najwyższego Sądu Wojskowego straceni zostali kmdr por. Zbigniew Przybyszewski i kmdr Stanisław Mieszkowski(...) - komandorzy Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski - zostało zabitych strzałami w głowę w grudniu 1952 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie. Na śmierć skazano ich w procesie...

 • Klata triumfował w Katowicach

  Jan Klata triumfatorem XI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. Reżyser zdobył "Laur Konrada" za spektakl "Sprawa Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, zrealizowany w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Dyskusje na temat: przybyszewski stanisław
 • Re: Pogrzeb został przerwany, bo usłyszeli dziwne dźwięki

  Pod wpływem gazów zmarły Stanisław Przybyszewski nagle usiadł w odkrytej trumnie, czym wprawił w niezły popłoch czuwających żałobników.

 • Re: Teatr Powszechny apeluje o zaprzestanie medialnych manipulacji ws. "Klątwy"

  za wiki: " Klątwa – dramat Stanisława Wyspiańskiego. Ukazał się drukiem w 15 – 16 numerze „Życia” z 15 sierpnia 1899 r. (pismo to redagował wtedy Stanisław Przybyszewski)" - oj wieszcza narodowego tak spostponować - oj niedobrze z twoją wiedzą i główką

 • Re: Teatr Powszechny apeluje o zaprzestanie medialnych manipulacji ws. "Klątwy"

  Wikipedia: Klątwa – dramat Stanisława Wyspiańskiego. Ukazał się drukiem w 15 – 16 numerze „Życia” z 15 sierpnia 1899 r. (pismo to redagował wtedy Stanisław Przybyszewski)[1]. Treść Tragedia Wyspiańskiego opowiada o wydarzeniach, które rozgrywają się we wsi Gręboszów, która dotknięta została plagą suszy. Mieszkańcy zastanawiają się, co może być tego przyczyną. Miejscowy Ksiądz mówi, że to kara za

 • Re: ​Prezydent Warszawy wydała zakaz demonstracji przeciw "Klątwie"

  Klątwa – dramat Stanisława Wyspiańskiego. Ukazał się drukiem w 15 – 16 numerze „Życia” z 15 sierpnia 1899 r. (pismo to redagował wtedy Stanisław Przybyszewski). Temat Klątwy, jak na czasy, w których powstała, jest niezwykle śmiały, dotyka nowych, ale palących zagadnień, przesądów i wierzeń chłopskich, zaczerpnięty został z bezpośredniej obserwacji życia. Wyspiański wyzyskał tu bowiem elementy

 • Sensacja: Król Jagiełło ubekiem! UB miała "wehikuł czasu"!

  Sensacja! Władysław II Jagiełło, Jan III Sobieski, Stanisław Leszczyński i Stanisław Poniatowski - ci czterej królowie Polski i wielcy książęta litewscy znajdują się na liście Wildsztajna. Ale to nie koniec! Na liście Wildsztajna znajdują się też: - Bolesław Prus (pisarz, autor m. in. "Lalki") - Henryk Sienkiewicz (pisarz, autor m.in. "Ogniem i mieczem") - Stanisław Przybyszewski (jeden

 • Re: ...... WITAMY  PODDANEGO  PROWINCJUSZA .....))

  granicy w okolicach Stanisławowa. Zesłany do katorzniczej pracy w łagrze, a potem z armią gen. Andersa walczy na zachodzie. Powraca do kraju i służy w Oddziale II Sztabu Generalnego. W kwietniu 1950(...) przez żydów kpt. Urbaniak, kpt. Kulak, sądzony przez żyda płk. Parzeckiego, oskarżony przez żyda płk. Amonsa. Zamordowany 7.VI. 1952 roku. Ppłk. dyplomowany Stanisław Michowski. Cała rodzina