• Informacje na temat:

  ptolemeusze

Artykuły na temat: ptolemeusze
 • Tysiące gości przyszło w piątek przed południem pod ratusz w Kaliszu, gdzie prezydent miasta wydał na ich cześć "Śniadanie u Ptolemeusza". Imprezę przygotowano z okazji 750 rocznicy lokacji tego najstarszego w Polsce miasta.

 • Polscy prokuratorzy i eksperci szukający cennych map Ptolemeusza skradzionych z Biblioteki Jagiellońskiej są już Mediolanie. W ubiegłym tygodniu reporterzy RMF ujawnili, że część zbiorów mogła trafić do antykwariatu Francesco Pettinaroli.

 • Hiszpania: Odkryto starożytne miasto Rzymian

  ​W okolicach Guadalajary w środkowej Hiszpanii odnaleziono ruiny miasta z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Archeolodzy sądzą, że jest nim Caraca - starożytne miasto, o którym w II wieku naszej ery pisał grecki geograf i matematyk, Klaudiusz Ptolemeusz.

 • Nie nasza "Cosmographia"

  "Cosmographia" Ptolemeusza odkryta we włoskim antykwariacie nie jest tą skradzioną z biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego - dowodzi prof. Stanisław Szczur, który z krakowskim prokuratorem badał zgłoszone na aukcję dzieła.

 • Na tropie starodruków

  Polscy prokuratorzy i eksperci, szukający cennych map Ptolemeusza skradzionych z Biblioteki Jagiellońskiej, są już Mediolanie. W ubiegłym tygodniu reporterzy RMF ujawnili, że część zbiorów mogła trafić do antykwariatu Francesco Pettinaroli.

 • Odzyskanym starodrukom z Biblioteki Jagiellońskiej zostanie przywrócony ich pierwotny wygląd - zapowiadają władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bezcenne księgi trafią w ręce konserwatorów, ale najpierw muszą zostać zakończone niezbędne badania odzyskanych starodruków, a takze musi byc zamkniete prowadzone przez prokuraturę śledztwo. Ze starodruków, odzyskanych przez Uniwersytet Jagielloński, usunięto znaki własnościowe. Jednak wszystkie księgi - w tym najcenniejsze dzieło: "Cosmographia"...

 • HIEROGLIFY

  Najstarsze pismo egipskie, obrazkowe, b. dekoracyjne (kute w kamieniu znaki wypukłe lub wklęsłe, niekiedy inkrustowane szkłem lub pastą szklaną). Hieroglifami pokrywano mury świątyń, stanowiły również tło płaskorzeźb i uzupełniały malowidła. Teksty pisano od lewej ku prawej. Każdemu pojęciu z dziedziny zjawisk otaczającego świata odpowiadał jeden znak. W ostatniej fazie rozwoju hieroglifów Egipcjanie wytworzyli 24 znaki rysunkowe spółgłosek, którymi m.in. zapisywali imiona. Samą nazwę...

 • „Cosmographia" Ptolemeusza odkryta we włoskim antykwariacie nie jest tą skradzioną z biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego - dowodzi prof. Stanisław Szczur, który z krakowskim prokuratorem badał zgłoszone na aukcję dzieła.

 • ​Ks. płk Domian: Ofiary zbrodni katyńskiej to był kwiat polskiej inteligencji

  Ofiary zbrodni katyńskiej to był kwiat polskiej inteligencji, oficerowie, ludzie różnych zawodów. Nie rokowali nadziei, żeby dać się urobić do konsystencji ludzi sowieckich, byli wrogami, których należało unicestwić - mówił ks. płk Jan Domian w homilii podczas mszy św. odprawianej w Lesie Katyńskim.

 • Replika wozu kupieckiego z okresu Cesarstwa Rzymskiego wyjechała z Kalisza do Martina na Słowacji. Jest to współfinansowany przez UE projekt "Wyprawa po bursztyn". Wóz będzie promować polską prezydencję - podał dyrektor kaliskiego Muzeum Okręgowego Jerzy Splitt.

Dyskusje na temat: ptolemeusze
 • Re: Szydło dla "Gazety Wyborczej": Kaczyński nie słodzi

  Opatrzność na nimi czuwa ..rzekła płaczka Szydło ..czyżby nowi Ptolemeusze ?!

 • Re: BBC: W Egipcie odkryto pozostałości piramidy sprzed 3700 lat

  Hellenizacja w Egipcie była słaba, tyleż Grecy wpływali na Egipt, ile Egipt na Greków. Ptolemeusze przyjęli wszystkie atrybuty władzy faraonów (tylko ich boskość była mocno problematyczna), urzędnicy pisali i mówili po grecku, a lud żył po swojemu, mówił po swojemu i wyznawał swoich bogów. A co do chrześcijaństwa - to jednak uważam, że zadało większy cios cywilizacji Egiptu niż Grecy i Rzym razem

 • Re: Znalezisko archeologiczne z początków miasta

  a wiecie ze przed Piastami byli Popielidzi a przed nimi ptolemeusze krakowscy?

 • Re: Izrael zrywa z Radą Praw Człowieka ONZ

  Bzdury. Pierwszy raz żydzi weszli na te tereny okupując je około 1800 p.n.e, a wyjście z Egiptu i ponowna okupacja około 1100 p.n.e.Terytorium kontrolowali długo Persowie, Aleksander W.,Ptolemeusze egipscy i syryjczycy. Powstanie Izraela to dopiero 167 rok p.n.e i koniec jego po 200 latach. Ponowne powstanie tego państwa dzięki ONZ to 1948r i dziś plują na tę dłoń.

 • Hm, no wieszcie! Tak siem nie cieszcie.

  Persach mscili? W 332 pne Aleksandrowi Zydziaki sie nie oparli a w 323 pne Ptolemeusze do Zydziakow siem wdarli i panowanie egipskie nad Zydziakami rozpostarli. W 198 pne Seleucydzi syryjscy Zydziakow