• Informacje na temat:

  ptolemeusze

Artykuły na temat: ptolemeusze
 • Tysiące gości przyszło w piątek przed południem pod ratusz w Kaliszu, gdzie prezydent miasta wydał na ich cześć "Śniadanie u Ptolemeusza". Imprezę przygotowano z okazji 750 rocznicy lokacji tego najstarszego w Polsce miasta.

 • Polscy prokuratorzy i eksperci szukający cennych map Ptolemeusza skradzionych z Biblioteki Jagiellońskiej są już Mediolanie. W ubiegłym tygodniu reporterzy RMF ujawnili, że część zbiorów mogła trafić do antykwariatu Francesco Pettinaroli.

 • Hiszpania: Odkryto starożytne miasto Rzymian

  ​W okolicach Guadalajary w środkowej Hiszpanii odnaleziono ruiny miasta z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Archeolodzy sądzą, że jest nim Caraca - starożytne miasto, o którym w II wieku naszej ery pisał grecki geograf i matematyk, Klaudiusz Ptolemeusz.

 • Nie nasza "Cosmographia"

  "Cosmographia" Ptolemeusza odkryta we włoskim antykwariacie nie jest tą skradzioną z biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego - dowodzi prof. Stanisław Szczur, który z krakowskim prokuratorem badał zgłoszone na aukcję dzieła.

 • Na tropie starodruków

  Polscy prokuratorzy i eksperci, szukający cennych map Ptolemeusza skradzionych z Biblioteki Jagiellońskiej, są już Mediolanie. W ubiegłym tygodniu reporterzy RMF ujawnili, że część zbiorów mogła trafić do antykwariatu Francesco Pettinaroli.

 • Odzyskanym starodrukom z Biblioteki Jagiellońskiej zostanie przywrócony ich pierwotny wygląd - zapowiadają władze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bezcenne księgi trafią w ręce konserwatorów, ale najpierw muszą zostać zakończone niezbędne badania odzyskanych starodruków, a takze musi byc zamkniete prowadzone przez prokuraturę śledztwo. Ze starodruków, odzyskanych przez Uniwersytet Jagielloński, usunięto znaki własnościowe. Jednak wszystkie księgi - w tym najcenniejsze dzieło: "Cosmographia"...

 • HIEROGLIFY

  Najstarsze pismo egipskie, obrazkowe, b. dekoracyjne (kute w kamieniu znaki wypukłe lub wklęsłe, niekiedy inkrustowane szkłem lub pastą szklaną). Hieroglifami pokrywano mury świątyń, stanowiły również tło płaskorzeźb i uzupełniały malowidła. Teksty pisano od lewej ku prawej. Każdemu pojęciu z dziedziny zjawisk otaczającego świata odpowiadał jeden znak. W ostatniej fazie rozwoju hieroglifów Egipcjanie wytworzyli 24 znaki rysunkowe spółgłosek, którymi m.in. zapisywali imiona. Samą nazwę...

 • „Cosmographia" Ptolemeusza odkryta we włoskim antykwariacie nie jest tą skradzioną z biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego - dowodzi prof. Stanisław Szczur, który z krakowskim prokuratorem badał zgłoszone na aukcję dzieła.

 • Uroczystości w Lesie Katyńskim. Przytoczono słowa Lecha Kaczyńskiego

  Od uderzenia w Dzwon Katyński na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu rozpoczęła się uroczysta msza z udziałem delegacji kierowanej przez ambasadora RP w Moskwie Włodzimierza Marciniaka oraz przedstawicieli smoleńskiej Polonii.

 • ​Ks. płk Domian: Ofiary zbrodni katyńskiej to był kwiat polskiej inteligencji

  Ofiary zbrodni katyńskiej to był kwiat polskiej inteligencji, oficerowie, ludzie różnych zawodów. Nie rokowali nadziei, żeby dać się urobić do konsystencji ludzi sowieckich, byli wrogami, których należało unicestwić - mówił ks. płk Jan Domian w homilii podczas mszy św. odprawianej w Lesie Katyńskim.

Dyskusje na temat: ptolemeusze