• Informacje na temat:

  raczkiewicz władysław

Artykuły na temat: raczkiewicz władysław
 • ...premierem gen. Władysława Sikorskiego, a po jego śmierci Stanisława Mikołajczyka. Po konferencji jałtańskiej wielkie mocarstwa koalicji cofnęły uznanie rządowi Rzeczypospolitej na uchodźstwie. 6 czerwca 1947 r. Władysław Raczkiewicz umarł desygnując przedtem na stanowisko prezydenta Augusta Zaleskiego .

 • ...6 czerwca 1947 roku w Ruthin w Walii zmarł Władysław Raczkiewicz, pierwszy prezydent Rzeczpospolitej na Uchodźstwie.

 • Śmierć, która do dziś budzi pytania. 75 lat temu zginął Władysław Sikorski

  ...4 lipca 1943 r. w katastrofie samolotu nad Gibraltarem zginął gen. Władysław Sikorski, współautor zwycięstwa nad Armią Czerwoną w 1920 r., premier II RP. W czasie II wojny światowej Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i szef rządu RP na uchodźstwie. Okoliczności jego śmierci do dziś budzą kontrowersje.

 • Władysław Sikorski - życie i działalność

  Władysław Sikorski był Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych oraz premierem rządu na uchodźstwie podczas II wojny światowej.

 • Conrad, Kościuszko, Chmielowski, Piłsudski... Poznaj patronów 2017 roku

  Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko, Joseph Conrad i brat Albert Chmielowski. Co ich łączy? Wszyscy są patronami 2017 roku. Wraz z nimi – Honorat Koźmiński, Józef Haller, Władysław Raczkiewicz i Władysław Biegański. To będzie też Rok Wisły i Rok Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Tak zdecydowali posłowie i senatorowie.

 • Protest PSL przeciw podnoszeniu wieku emerytalnego dla rolników

  Ludowcy protestują przeciw projektowi podnoszącemu wiek emerytalny dla rolników, którzy przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe. Polska wieś została wyzyskana i odrzucona przez PiS - ocenił szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

 • ...30 lipca 1941 r. w Londynie gen. Władysław Sikorski podpisał z ambasadorem ZSRS Iwanem Majskim układ dot. wznowienia stosunków dyplomatycznych, współpracy na rzecz pokonania Niemiec oraz powstania polskiej armii w ZSRS. Dodatkowy protokół przewidywał zwolnienie z więzień i łagrów obywateli polskich.

 • Droga do Gibraltaru

  Generał Władysław Sikorski nie był na tyle liczącą się postacią, aby wymóc na Wielkiej Brytanii i USA prowadzenie wobec ZSRR polityki zgodnej z polską racją stanu. Dlatego jego śmierć nikomu nie mogła przynieść politycznych korzyści.

 • Tygodnik "Przegląd": ​Ile warte są sojusze?

  ...w podejmowane przez nie decyzje. W wyniku francuskich nacisków prezydentem został ostatecznie Władysław Raczkiewicz, a premierem Władysław Sikorski. Władzę objęli zatem ludzie - by ponownie przywołać Pobóg(...) zachowania pozorów. (...) Doszło do tego, że wewnętrzne sprawy polskie poddane zostały obcej akceptacji", podsumowywał Leszek Moczulski w pracy "Wojna polska 1939". Jeszcze dosadniej pisał Władysław Pobóg...

 • Głowa do ozdoby

  Na pewno nie był politykiem charyzmatycznym, ale zaliczany był do... najprzystojniejszych. Przed wojną w szopce noworocznej złośliwie przedstawiano Władysława Raczkiewicza: "wszystkich pogrzebów(...)". Otoczenie gen. Sikorskiego starało się utrudnić sytuację desygnowanego już na prezydenta Władysława Raczkiewicza. Jeśli w tych warunkach udało się legalnie przekazać prezydenturę w jego ręce, było to, na...

Zdjęcia na temat: raczkiewicz władysław
Dyskusje na temat: raczkiewicz władysław
 • Re: Abp Ryś: Zagładę stworzyli ludzie, których wychowywały Kościoły chrześcijańskie

  Jakiś Tiso był Słowakiem. Prezydentem Słowacji. Moim prezydentem Polski był Władysław Raczkiewicz. Tu jest Sparta 1939 Polska.

 • Re: Volker: Realne ryzyko kolejnej agresji na Ukrainę

  wyznaczenie polskich władz, które znajdowałyby się poza zasięgiem obu agresorów. Na prezydenta został mianowany Władysław Raczkiewicz, który z kolei na premiera nominował gen. broni Władysława Sikorskiego.

 • Re: Separatyści: Wszystko jedno, czy USA uznają nasze wybory

  Ignacy Mośćicki-30.09.1939 roku zrzekł się Prezydentury i UCIEKŁ do Szwajcarii!!! RZĄD Polski na Uchodzctwie(!!!) Władysław Raczkiewicz 1939-1947!!!August Zaleski 1947-1972!!!Stanislaw Ostrowski 1972-1979!!!Edward Bernard Baczyński 1979-1986!!!Kazimierz Sabbat 1986-1989!!!Ryczard Kaczorowski 1989-1990!!!...I po tym wszystkim ty osadzasz Janukowicza???...Moze najperw zobacz gdzie byli TWOJĘ

 • Re: mieszkał po sąsiedzku ze Stalinem

  Co za głupi post! Prezydent Władysław Raczkiewicz stał na czele państwowości polskiej w niezmiernie trudnych czasach. Z wytrwałością bronił polską rację stanu i nie uczynił niczego co by shańbiło Polskę i Polaków. Jego patriotyzm był natchnieniem dla pokolenia wykolejonego barbarzyńskimi inwazjami Niemiec i ZSRR. Polska dzisiejsza odczuwa brak ludzi uczwiwych takich jakim był prez. Raczkiewicz.

 • Re: pan Kaczorowski

  Władysław Raczkiewicz był pierwszym prezydentem RP na uchodźstwie; ma pan wiadomości z komunistycznej szkoły

 • Re: Watykan odrzucił odwołanie ks. Lemańskiego ws. probostwa

  18.12.1942r. Prezydent RP na Uchodźstwie Władysław Raczkiewicz wystosował list do papieża Piusa XII, prosząc o interwencję w obronie mordowanych Polaków i Żydów.Naturalnie bez odzewu , a papcio Piusinio nadal popierał Adolfina.Watykan - to nierządnica siedząca na bestii przywdziana w purpurę...

 • Re: Re: Widocznie mają uzasadnione podejrzenie

  Pewnie nie znasz wszytkich okoliczności dlaczego czuł się zmuszony opuścić Polskę długo przed IIWŚ. Podobnie uczynili prezydent Władysław Raczkiewicz, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty. Wart byłoby poznać co wydarzyło się po powrocie Witosa i Korfantego tuż przed wybuchem wojny.

 • pan Kaczorowski

  Pragnę uprzejmie przypomnieć,że ostatnim Prezydentem RP uchodżstwie był Władysław Raczkiewicz a pan Ryszard Kaczorowski był tylko ksiegowym w Londynie i podobno brał udział w bitwie pod Monte Cassino a jak sie ogłosił jako prezydent to ja w zasadzie nie wiem. A kardynał Dziwisz trochę przesadził. Jestem synem żołnierza I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i cała ta impreza z Wawelem bardzo

 • Re: Re: Zgroza! Przynajmniej 1 września...

  Prezydent Władysław Raczkiewicz i premier gen. Władysław Sikorski nie udali się na emigrację i nigdy nie uważali się za emigrantów. Byli jednak za granicą jeszcze przed wybuchem II wojny światowej i w pewnym sensie należeli do opozycji władz polskich z września 1939 r. które przekazały im uprawnienia legalnego kontynuowania państwowości polskiej zgodnie z obowiązującą konstytucją polską

 • Re: Szef MSZ: Przystąpiliśmy do realizacji ustaleń z Genewy

  Na przełomie listopada i grudnia 1943 roku ZSRR, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone podjęły na konferencji w Teheranie decyzję, że po zakończeniu wojny przesunięte zostaną granice Polski na zachód. Połączone to będzie z rezygnacją Polski z Kresów Wschodnich, a granicę przewidziano na Bugu (wg Linii Curzona). Odbyło się to bez zgody rządu polskiego w Londynie. Protestował Władysław Raczkiewicz