• Informacje na temat:

  rada współpracy arabskich państw zatoki

Artykuły na temat: rada współpracy arabskich państw zatoki
 • Reakcja państw arabskich na "wrogie" wypowiedzi na temat muzułmanów

  Przywódcy arabskich państw regionu Zatoki Perskiej potępili w czwartek "wrogie" wypowiedzi na temat muzułmanów, czyniąc to w trzy dni po apelu republikańskiego pretendenta do Białego Domu Donalda Trumpa o zakaz wpuszczania muzułmanów do USA.

 • Arabscy publicyści komentują kryzys w Zatoce Perskiej

  Wszystkie arabskie media komentują kryzys polityczny w Zatoce Perskiej. Publicyści piszą, że to najpoważniejsze zaognienie stosunków w 36-letniej historii Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Jemen, Libia i Bahrajn zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając to państwo o wspieranie terrorystów.

 • Nadzwyczajne spotkanie krajów Ligi Arabskiej

  Podczas nadzwyczajnego spotkania Ligi Arabskiej zwołanego na niedzielę w związku z narastającym napięciem między Rijadem a Teheranem szefowie dyplomacji krajów arabskich oskarżyli Iran o podważanie systemu bezpieczeństwa regionalnego.

 • Państwa arabskie nad Zatoką Perską porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnych sił zbrojnych, których zadaniem będzie szybkie reagowanie w razie zagrożenia bezpieczeństwa.

 • Rada Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) odrzuciła mieszanie się Iranu i innych krajów w wewnętrzne sprawy swych państw i potwierdziła, że jej członkowie: Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie biorą udział w libijskiej operacji "dla pokoju i bezpieczeństwa".

 • Zatoka Perska: Czy kryzys może przerodzić się w poważny konflikt?

  ...konsolidacji przywództwa w antyirańskim obozie państw arabskich. Arabia Saudyjska chce w ten sposób ostrzec inne państwa przed rozwijaniem przez nie niezależnej polityki w tej kwestii. Poszukiwanie przyczyn Dr hab. Wiesław Lizak, w rozmowie z Interią, przychyla się do tej drugiej wersji. Podkreśla jednak, że problem jest dużo szerszy. - Relacje Kataru z pozostałymi państwami Rady Współpracy Zatoki...

 • Grupa państw zerwała stosunki z Katarem. Reakcja sekretarza stanu USA

  Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef Pentagonu James Mattis oświadczyli w poniedziałek, że nie uważają, by decyzje niektórych państw Zatoki Perskiej o zerwaniu stosunków z Katarem uderzyły w walkę z terroryzmem. Wezwali te państwa do jedności.

 • Kraje rejonu Zatoki Perskiej wyraziły w czwartek przekonanie, że libijski reżim Muammara Kadafiego "jest nielegalny" oraz, że należy nawiązać kontakty z rebeliantami.

 • Iran odrzucił w środę formułowane przez arabskie państwa regionu Zatoki Perskiej oskarżenia o mieszanie się w ich sprawy wewnętrzne, nazywając takie twierdzenia "oddalaniem się od rzeczywistości".

 • USA rozpoczęły ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii

  Siły zbrojne USA i państw sojuszniczych rozpoczęły ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii - poinformował rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby. Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w nalotach zginęły lub zostały ranne dziesiątki bojowników Państwa Islamskiego.