• Informacje na temat:

  reduta ordona

Artykuły na temat: reduta ordona
 • Reduta Ordona to utwór napisany przez Adama Mickiewicza pod wpływem wydarzeń z powstania listopadowego. Poeta, przebywający wtedy na emigracji w Dreźnie, zajął się intensywnym tworzeniem tekstów o tematyce patriotycznej. Reduta Ordona przedstawia jedną z tych chwil, gdy powstanie już dogasa. Utwór ukazuje dramatyczny epizod rozgrywający się w czasie obrony Warszawy. Co prawda śmierć bohaterskiego...

 • Słynna Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, a nie - jak do tej pory powszechnie sądzono - na Woli. Lokalizację budowli obronnej z czasów Powstania Listopadowego, która weszła do historii także dzięki poematowi Adama Mickiewicza, potwierdzili archeolodzy.

 • Pozostałości wałów i fosy otaczającej Redutę Ordona oraz zabytki związane z Powstaniem Listopadowym m.in. kule, kartacze czy kawałki zamków broni palnej odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie stołecznej dzielnicy Ochota.

 • Słynna Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, a nie jak do tej pory powszechnie sądzono na Woli. Lokalizację budowli obronnej z czasów Powstania Listopadowego, która weszła do historii także dzięki poematowi Adama Mickiewicza, potwierdzili archeolodzy.

 • Szczątki 20 żołnierzy odkryto już w miejscu, gdzie była Reduta Ordona

  Szczątki 20 żołnierzy - głównie rosyjskich i jednego Polaka - znaleziono podczas prac archeologicznych na warszawskiej Ochocie, gdzie prawdopodobnie znajdowała się znana z wiersza Adama Mickiewicza Reduta Ordona. Natrafiono też na fragment fosy i wału ochronnego.

 • Słynna Reduta Ordona znajduje się na warszawskiej Ochocie, a nie jak do tej pory powszechnie sądzono na Woli. Lokalizację budowli obronnej z czasów Powstania Listopadowego potwierdzili archeolodzy. Reduta weszła do historii także dzięki poematowi Adama Mickiewicza.

 • "Nasz Dziennik": Drugie wysadzenie Reduty

  Wg projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części warszawskiej dzielnicy Ochota, który obejmuje Redutę Ordona, mają tam powstać wielopiętrowe bloki. Zachowany miałby zostać tylko niewielki fragment Reduty - informuje "Nasz Dziennik".

 • W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. Marian Marek Drozdowski, historyk i varsavianista, nie kryje zaskoczenia lokalizacją na stołecznej Ochocie Ośrodka Kultury Muzułmańskiej, obok Szańca Ordona.

 • Odkryto mogiłę żołnierzy z powstania listopadowego

  W Warszawie na Ochocie, na terenie znanej z wiersza Adama Mickiewicza Reduty Ordona, odkryto mogiłę żołnierzy poległych w powstaniu listopadowym. Podczas prac archeologów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie znaleziono szczątki sześciu osób.

 • W Warszawie na Ochocie, na terenie znanej z wiersza Adama Mickiewicza Reduty Ordona, odkryto mogiłę żołnierzy poległych w powstaniu listopadowym. Podczas prac archeologów Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie znaleziono szczątki sześciu osób.

Zdjęcia na temat: reduta ordona