• Informacje na temat:

  reymont

Artykuły na temat: reymont
 • Biografia i twórczość Władysława Stanisława Reymonta, jednego z najwybitniejszych twórców Młodej Polski.

 • Korczak, Reymont, Dmowski... Prezydent odznaczył pośmiertnie wybitnych Polaków

  Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski są wśród pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego przez Andrzeja Dudę. Prezydent uhonorował 25 wybitnych Polaków "zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP".

 • Władysław Stanisław Reymont (właściwie Stanisław Władysław Rejment) urodził się 7 V 1867 roku we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem, zmarł 5 XII 1925 roku w Warszawie. Był powieściopisarzem, nowelistą.

 • "Chłopi" - Stanisław Władysław Reymont

  "Chłopi" to jedna z największych epopei poświęconych życiu wiejskiemu. Pisarz nad dziełem pracował około 10 lat, od 1897 roku do roku 1908.

 • Aktor, medium i… pisarz-noblista. 150 lat temu urodził się Władysław Reymont

  ...150 lat temu, 7 maja 1867 roku, urodził się Władysław Stanisław Reymont, laureat - jako drugi Polak po Henryku Sienkiewiczu - literackiej Nagrody Nobla, autor m.in. "Chłopów", "Komediantki" i "Ziemi Obiecanej". Nim został pisarzem był krawcem, aktorem, kolejarzem i medium.

 • Władysław Stanisław Reymont pozornie stworzył dzieło o zwykłej, polskiej wsi. Nie nabrali się na to ci, którzy przyznali mu za nie nagrodę Nobla. Bo w Chłopach tak naprawdę kryje się o wiele więcej. W zmitologizowanej opowieści zawarta jest cała koncepcja ludzkiego losu. Nie tylko chłopskiego. Prawda głoszona przez Reymonta jest prosta - każdy, nieważne, jak bardzo chciałby temu zaprzeczyć, jest...

 • X edycja "Dnia Reymonta"

  Około 200 osób przebranych w elementy strojów z czasów "Chłopów" i "Ziemi obiecanej" zjawiło się w sobotnie popołudnie na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna. Tak rozpoczęła się X, jubileuszowa edycja imprezy artystycznej "Dzień Reymonta".

 • Dziesięć lat z Reymontem

  Rozpoczęła się Łódzka Dekada Reymontowska. Fragmenty powieści pisarza pt. "Ziemia obiecana" czytał w pałacu I. Poznańskiego znakomity aktor Andrzej Seweryn.

 • Wisła Kraków – Śląsk Wrocław. Remis przy Reymonta

  W ostatnim czasie zarówno Wisła Kraków, jak i Śląsk Wrocław przegrywali kolejne spotkania. Ich niedzielne spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

 • Wisła Kraków trzy najbliższe mecze rozegra przy Reymonta

  Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, któremu Wisła Kraków była winna pieniądze, podpisał porozumienie ze spółką Ekstraklasa. Z dokumentu wynika, że piłkarska spółka spłaci zadłużenie klubu. Dodatkowo władze Białej Gwiazdy podpisywały umowę z Zarządem Infrastruktury Sportowej. Klub swoje trzy najbliższe ligowe mecze rozegra przy Reymonta.

Zdjęcia na temat: reymont
Wideo na temat: reymont
 • Ostatnie próby przed prapremierą musicalu "Chłopi"

  W Teatrze Muzycznym w Gdyni ostatnie próby przed piątkową prapremierą musicalu "Chłopi" na podstawie powieści Władysława Reymonta. Spektakl będzie inauguracją działalności teatru po trwającej 3 lata rozbudowie.

 • Na Okęciu wylądował samolot lecący z Londynu do Łodzi

  Mgła utrudniła w czwartek wieczorem pracę łódzkiego lotniska im. Władysława Reymonta. Samolot z East Midlands przekierowano na lotnisko im. Chopina w Warszawie.

 • Kibole Widzewa maszerują przez Kraków

  Dziś spotkanie piłkarskiej ekstraklasy Widzew Łódź - Wisła Kraków. Zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera sektor gości na krakowskim stadionie będzie zamknięty. Jest to m.in. konsekwencją niewłaściwego zachowania fanów Legii Warszawa podczas spotkania z Wisłą w Krakowie. Mimo to kibice Widzewa do Krakowa przyjechali, przeszli przez miasto przed stadion Wisły przy ul Reymonta.

Dyskusje na temat: reymont