• Informacje na temat:

  rosyjska literatura

Artykuły na temat: rosyjska literatura
 • Kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury?

  O godz. 13.0.00 poznamy nazwisko tegorocznego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Werdykt ogłosi w Sztokholmie Akademia Szwedzka. Jednym z faworytów wielu gazet jest japoński eseista Haruki Murakami.

 • Kraków został Miastem Literatury UNESCO

  Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO - ogłosiły w poniedziałek władze tej organizacji. To zwieńczenie trwających ponad trzy lata starań, by doceniono literackie tradycje miasta oraz odbywające się w nim festiwale i imprezy poświęcone literaturze.

 • Rosyjski poeta Jewgienij Jewtuszenko, jeden z najpopularniejszych twórców pokolenia lat 60. w ZSRR, zmarł w sobotę w USA w wieku 84 lat. Był poetą, który gromadził tłumy, zawsze pretendującym do oddawania nastrojów całej swojej generacji i epoki.

 • W repertuarze Teatru Wybrzeża znajduje się zarówno odświeżona rosyjska klasyka ("Mewa" Czechowa, "Psi walc" Andriejewa czy " Mieszczanie" Gorkiego), jak i współczesna dramaturgia - "Tlen" Wyrypajewa(...), alienacji, ale i żartobliwe spojrzenie na ludzkie ułomności. Rosyjskie propozycje dramaturgiczne, jaki obejrzeliśmy w listopadzie w Gdańsku, łączy literatura ostatnich lat i ascetyczna wręcz dekoracja...

 • Kolegium apelacyjne Sądu Najwyższego Rosji utrzymało w poniedziałek w mocy decyzję o delegalizacji Świadków Jehowy i uznaniu tej wspólnoty wyznaniowej za ekstremistyczną. Jej prawnicy zapowiedzieli skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz).

 • Aleksander Puszkin (ur. 1799 w Moskwie - zm. 1837 w Petersburgu) - poeta, pisarz, dramaturg, uważany za prekursora współczesnej literatury rosyjskiej. Jego pradziadek ze strony matki pochodził z Afryki, był paziem cara Piotra Wielkiego i oficerem.

 • "Motocykliści rosyjscy przez Polskę przejadą bezpiecznie"

  Rosyjscy motocykliści przejadą bezpiecznie przez Polskę - oświadczyli w niedzielę polscy motocykliści, uczestniczący w 12. Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

 • Rosyjscy uczniowie poznają nową historię Krymu

  Dobry Putin, zły Chruszczow. Ministerstwo edukacji Federacji Rosyjskiej opublikowało wytyczne dla nauczycieli w sprawie nauczania o Krymie i Sewastopolu.

 • Rosyjskie służby zajęły budynek Medżlisu w Symferopolu

  Rosyjskie służby zajęły budynek Medżlisu - parlamentu Tatarów krymskich w Symferopolu. Na razie nieznany jest oficjalny powód tych działań. Budynek jest przeszukiwany przez 6 zamaskowanych funkcjonariuszy i około 10 policjantów.

 • Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zaprezentuje w sobotę premierowy spektakl komediowy "Rosyjska ruletka". Słowno-muzyczne przedstawienie oparte na tekstach twórcy kabaretowego Rafała Kmity wyreżyserował Dariusz Starczewski.

Dyskusje na temat: rosyjska literatura