• Informacje na temat:

  rotmistrz

Artykuły na temat: rotmistrz
 • Sprawa znieważenia pomnika rotmistrza Pileckiego. Ruszył proces

  Przed wrocławskim sądem rozpoczął się w środę procesu sześciu oskarżonych o znieważenie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Pełnomocnik rodziny Pileckiego zapowiedział złożenie wniosku o warunkowe umorzenie sprawy, ponieważ tak życzy sobie rodzina rotmistrza.

 • "Rzeczpospolita": Rotmistrz wróci do wojska za rok

  Z informacji, które uzyskała gazeta wynika, że wróci m.in. stopień rotmistrza - to odpowiednik dzisiejszego kapitana, wachmistrza - odpowiednik sierżanta, kanoniera - odpowiednik szeregowego w artylerii, a także ogniomistrza - dzisiaj sierżanta w artylerii. Stopnie te będą stopniowo wprowadzane głównie w jednostkach, które nawiązują do tradycji kawaleryjskich. "Mamy przecież 25 Brygadę Kawalerii...

 • "Rzeczpospolita": Niech rotmistrz wróci do armii

  Zakończeniem zmian w wojsku powinno być przywrócenie przedwojennych stopni wojskowych – czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

 • Andrzej Duda oddał hołd rotmistrzowi Pileckiemu

  W 67. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego Andrzej Duda złożył w Warszawie kwiaty przed tablicą upamiętniającą pomordowanych w okresie PRL. Duda zaznaczył, że ma nadzieję, iż doczesne szczątki rotmistrza zostaną odnalezione i Polska będzie mogła pochować go z godnością.

 • 70 lat temu funkcjonariusze UB aresztowali rotmistrza Pileckiego

  ...70 lat temu, 8 maja 1947 r. funkcjonariusze UB aresztowali rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W 1948 r. Pilecki został przez władze komunistyczne skazany na śmierć i stracony.

 • 69 lat temu zastrzelony został rotmistrz Witold Pilecki

  ...69 lat temu, 25 maja 1948 r., władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Pilecki był oficerem ZWZ-AK, w 1940 r. dobrowolnie poddał się wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie. W 1947 r. został aresztowany przez UB. Był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.

 • Dzień Rotmistrza Witolda Pileckiego

  W piotrkowskim Muzeum odbędzie się Dzień Rotmistrza Witolda Pileckiego. Był on bohaterem II wojny światowej, oficerem Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, oficerem Komendy Głównej Armii Krajowej. Zgłosił się na ochotnika do obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie był organizatorem ruchu oporu. Rotmistrz Pilecki to Kawaler Orderu Orła Białego.

 • "Nasz Dziennik": Córka rotmistrza Pileckiego nie jest zaskoczona

  Córka rotmistrza Pileckiego mówi, że niezaproszenie jej na uroczystości wyzwolenia Auschwitz-Birkenau nie było dla niej żadną niespodzianką.

 • Uczczono pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

  Pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego - uczestnika walk o wolność Polski, dobrowolnego więźnia hitlerowskiego obozu w Auschwitz, skazanego na śmierć i rozstrzelanego przez władze komunistyczne w 1948 r. - uczczono w niedzielę w Lublinie. W niedzielę przypada 111. rocznica urodzin rotmistrza Pileckiego.

 • Ossowski: Rotmistrz Pilecki, generał Nil, to są osoby, które są symbolem poszukiwań na Łączce

  ...750 próbek pobranych ze szczątków ofiar i 1500 próbek od osób z nimi spokrewnionych - tak wygląda w tej chwili materiał badawczy Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Coraz mniejsze są szanse na to, że wśród ekshumowanych na Łączce ofiar stalinowskiego terroru są szczątki rotmistrza Pileckiego i generała Fieldorfa - Nila. Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów...

Zdjęcia na temat: rotmistrz
Wideo na temat: rotmistrz
 • Piramida w Wągrowcu

  Odwiedzając Wągrowiec nie zawiodą się także entuzjaści... piramid! W tej wągrowieckiej, z 1845 r., leży rotmistrz wojsk napoleońskich. Franciszek Łakiński walczył w walkach narodowo-wyzwoleńczych, był odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari.

Dyskusje na temat: rotmistrz