• Informacje na temat:

  rusyfikacja

Artykuły na temat: rusyfikacja
 • "Rzeczpospolita": Polskim szkołom na Białorusi grozi rusyfikacja

  O polskich szkołach na Białorusi, którym grozi rusyfikacja, pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita". Odpowiedni projekt ustawy trafił już do parlamentu - czytamy.

 • Białoruś: „Straszne liczby rusyfikacji”

  Coraz mniej dzieci białoruskich uczy się w szkołach białoruskojęzycznych – donosi niezależny tygodnik „Nasza Niwa”. Pismo porównało dane za 2010 rok z rokiem ubiegłym.

 • "Rzeczpospolita": Mińsk nie usłyszał Warszawy

  Polskim szkołom na Białorusi grozi rusyfikacja. Odpowiedni projekt ustawy trafił już do parlamentu - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

 • W co Rosja gra z Polską i Europą?

  Czy Rosji Putina można ufać? Czy UE gwarantuje Polsce niepodległość? Czy grozi nam rusyfikacja Zachodu? Czy Rosja rozgrywa Polskę i Europę? Na te i inne pytania dotyczące geopolitycznej sytuacji Polski w Europie odpowiada w rozmowie z INTERIA.PL prof. Andrzej Nowak - historyk, publicysta, sowietolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana".

 • Podczas zakończenia roku szkolnego uczniowie gimnazjum nr 15 w Jałcie pod dźwięki hymnu rosyjskiego "Chwała Ojczyźnie" zaśpiewali hymn "Jeszcze nie umarła Ukraina". Był to protest przeciw rusyfikacji szkół po zaanektowaniu Krymu przez Rosję.

 • Od nowego roku szkolnego w polskiej szkole w białoruskim Grodnie będzie kilka klas rosyjskojęzycznych. Oburzeni przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi przygotowują pismo do ministra edukacji z prośbą o zmianę postanowienia. Obawiają się, że nowe klasy to pierwszy krok na drodze do całkowitej rusyfikacji polskiej placówki.

 • Ukraińska milicja zwolniła funkcjonariusza drogówki, który w czasie służby nie chciał rozmawiać po ukraińsku i nazwał ten język "cielęcą mową". Nagranie wywołało na Ukrainie gorącą dyskusję. Pojawiły się zarzuty, że incydent to wynik "polityki rusyfikacji" prowadzonej przez obecne władze.

 • "DGP": Poważne oskarżenia Łukaszenki pod adresem Polski

  Białorusi. Rusyfikacja polskich szkół Na tym nie koniec spięć na linii Mińsk - Warszawa. W ostatnim czasie do aresztów trafiło kilku współpracowników Biełsatu, a ministerstwo edukacji pracuje nad...

 • Kijów: Oddano hołd powstańcom styczniowym

  ...kontrybucje, a przede wszystkim aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tys. osób. Z Kijowa Jarosław...

 • Lwów: Powstała lista piosenek, których nie można śpiewać

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały media.