• Informacje na temat:

  rydel

Artykuły na temat: rydel
 • Bohaterowie "Wesela"

  Wielu spośród uczestników wesela Rydla stało się pierwowzorami bohaterów dramatu, nie wszystkie postaci literackie należy jednak ściśle identyfikować z ich pierwowzorami.  Postaci rzeczywiste występujące w dramacie to: - Pan Młody - Lucjan Rydel, - Panna Młoda - Jadwiga Mikołajczykówna, - Gospodarz - Włodzimierz Tetmajer, przyrodni brat poety Kazimierza Przerwy - Tetmajera, - Gospodyni - Anna...

 • Kraków: Jest porozumienie ws. "Rydlówki"

  ...ten cel. Modernizację jesteśmy w stanie przeprowadzić w 2017 roku - ocenił Niezabitowski. Jest porozumienie, będzie modernizacja Jak powiedział prof. Jan Rydel rodzina jest zadowolona, że doszło do(...) liczbę zwiedzających rocznie, więc myślę, że jeśli Rydlówka znajdzie się w ich systemie informacji, promocji i reklamy, przyniesie to dobre rezultaty - mówił prof. Rydel. Dodał, że Regionalne Muzeum...

 • ...mieści się Muzeum, to zabytkowy dworek, zbudowany w 1894 roku przez Włodzimierza Tetmajera. W 1908 roku kupił go Lucjan Rydel. Dom ten wciąż jest własnością rodziny Rydlów i częściowo jest przez nią(...) zgodą właścicieli na ten cel została przeznaczona najstarsza część "Rydlówki". Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło w 1969 roku. W organizację Muzeum mocno zaangażowała się rodzina Rydlów - Anna Rydel...

 • Polskie dwory na Uniwersytecie Gdańskim

  ...twórca wystawy dr Maciej Rydel, na co dzień pracownik Zakładu Marketingu w Instytucie Handlu Zagranicznego na Wydziale Ekonomicznym UG. Pokazywane na wystawie fotografie i akwarele Rydla pochodzą z lat(...) kultywowania tradycji patriotycznych. Jak przypomina Rydel, w dworach urodziło się wielu wybitnych Polaków m.in. Tadeusz Kościuszko (Mereczowszczyzna), Józef Wybicki (Będomin), Fryderyk Chopin (Żelazowa Wola...

 • Rocznica słynnego wesela. Rydlówka znów otwarta, przed dworkiem osadzono chochoła

  Wyremontowana Rydlówka - po czterech latach przerwy - znów została udostępniona dla zwiedzających. Ponowne otwarcie zbiegło się ze 118. rocznicą wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, które Stanisław Wyspiański opisał w swoim najsłynniejszym dramacie. Przed dworkiem odbyło się tradycyjne osadzanie chochoła.

 • Zatrzymany po 9 latach poszukiwań

  Jak poinformowała we wtorek Bernadetta Ćwiklińska-Rydel z zespołu prasowego policji, policja z Ełku (warmińsko-mazurskie) po 9 latach poszukiwań zatrzymała mężczyznę, który ukrywał się za granicą z powodu niepłacenia alimentów.

 • Tragedia na jeziorze Bełdany

  Dwóch mężczyzn, którzy wpadli do jeziora Bełdany po tym, gdy załamał się pod nimi lód, zmarło mimo reanimacji - poinformowała Bernadeta Ćwiklińska-Rydel z warmińsko-mazurskiej policji.

 • Pożary w Rumi i Łodzi. Wśród poszkodowanych kilkoro dzieci

  Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, trafiło do szpitala po pożarze domu w Rumi na Pomorzu. 4 osoby zostały ranne po wybuchu ognia w bloku w Łodzi przy ul. Rydla.

 • Tragiczny wypadek na krajowej "siódemce"

  Do czterech wzrosła liczba osób, które zginęły w sobotę wczesnym popołudniem w wypadku w Sudwie k. Olsztynka (warmińsko-mazurskie) - poinformowała Bernadetta Ćwiklińska-Rydel z zespołu prasowego olsztyńskiej policji.

 • Pijany pracownik dyżurował na nastawni

  Pijany pracownik PKP dyżurował w nastawni kolejowej w Ełku (Warmińsko-Mazurskie). Mężczyzna miał 1,3 promila alkoholu w organizmie - poinformowała w piątek Bernadetta Ćwiklińska-Rydel z warmińsko-mazurskiej policji.

Dyskusje na temat: rydel