• Informacje na temat:

  rzeczowniki

Artykuły na temat: rzeczowniki
 • "Konstytucja" słowem roku

  ..."Konstytucja" zostało wybrane Słowem Roku. Zdecydowali o tym internauci i kapituła językoznawców w konkursie "Słowa na Czasie", prowadzonym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejne miejsca w plebiscycie internautów zajęły rzeczowniki "dane (RODO)" oraz "niepodległość".

 • Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2017

  XD jest rzeczownikiem, ale - jak czytamy na stronie internetowej PWN - może też funkcjonować jako wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek. Słowo jest połączeniem liter symbolizujących graficznie uśmiech, to oznacza, że jest znakiem ikonicznym. XD , zapisywane także iksde , należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych. Jednak, jak podkreślono, pojawia się...

 • Kawał (wywiadu) z długą brodą

  ...prostu umieścić w wierszyku słowa-klucze z mojego wywiadu. Telefon, broda, futbolówka, ikona- to faktycznie rzeczowniki, wokół których krąży nasza dyskusja na temat zbliżającego się roku 2018 w Rosji...

 • Słowo roku w Austrii? Ma pięćdziesiąt dwie litery

  Język niemiecki znany jest z łączenia niemal dowolnie wielu rzeczowników w nowe słowa. W tym roku słowem roku został termin, pokazujący perypetie Austriaków z wyborem prezydenta federalnego: Bundespraesidentenstichwahlwiederholungsverschiebung.

 • "Uchodźca" słowem roku 2015. Dalej "smog" i "JOW"

  Kapituła polskich językoznawców jednomyślnie wybrała rzeczownik "uchodźca" za słowo roku 2015. Słowo to wygrało również w ogólnopolskim internetowym plebiscycie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Bugaj na blogu o etyce polityków

  Felietonów M. Środy w GW na ogół nie czytam z prozaicznej przyczyny – wiem co autorka pisze bez czytania. Tym razem zrobiłem wyjątek, bo autorka (umieszczająca przy swoim nazwisku dwa rzeczowniki: filozof i etyk) zajęła się kwestią odpowiedzialności w polityce. Ściślej biorąc piętnowaniem jej braku.

 • Jednomyślny werdykt językoznawców: "Uchodźca" słowem roku 2015

  To był jednomyślny werdykt - pierwszy taki w historii. Za słowo roku 2015 kapituła polskich językoznawców uznała rzeczownik "uchodźca". Słowo to wygrało również w ogólnopolskim internetowym plebiscycie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

 • Zaimki pomagają mózgowi

  Badacze z Uniwersytetu Południowej Karoliny wykazali, że zaimki pełniš o wiele ważniejszą rolę niż zwykłe zastępowanie rzeczowników w zdaniu. W rzeczywistości pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu, nie dopuszczając do "przegrzania się" jego obwodów i przekroczenia pojemności pamięci.

 • Mózg potrafi odpowiednie dać słowu miejsce

  Mówienie to proces bardziej skomplikowany, niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Rzeczowniki i czasowniki zapisujemy bowiem w różnych rejonach mózgu. Potwierdzają to, opublikowane na łamach czasopisma(...) rzeczowniki szybciej sobie przypominają.

 • Dlaczego Płock nazywa się Płock?

  Miasto jest niesamowite, bo nie tylko jest sercem Mazowsza, ale też było sercem ówczesnej Polski. Płock to bardzo tajemnicze miasto, bo tak naprawdę nie wiadomo, kiedy powstało. Pewne jest tylko to, że Płock jest jednym z najstarszych polskich miast i istnieje ponad 1000 lat. Nazwa jest bardzo ciekawa, bo są różne pomysły i hipotezy o tym, skąd wzięła się nazwa dla Płocka. Jedna z nich mówi, że Płock to pochodna wyrazu „płot”, bo miasto miało być płotem, zaporą, ścianą przed najazdami...

Wideo na temat: rzeczowniki
 • Jan Miodek: Lanie wody to polska specjalność

  Lanie wody to jest często taka czy inna rozbudowana wypowiedź. Ona jest poprawna gramatycznie, więc o tej strony nie można jej nic zarzucić, ale nie ma tam żadnej treści. Od tego lania wody powstał też złożony rzeczownik „wodolejstwo”, bo nie ma tam konkretu, żadnych namacalnych treści - mówi reporterowi RMF FM prof. Jan Miodek z Uniersytetu Wrocławskiego.

Dyskusje na temat: rzeczowniki