• Informacje na temat:

  samostanowienie narodów

Artykuły na temat: samostanowienie narodów
 • Wiceszef CSU: "Powrót" Krymu do Rosji nie jest sprzeczny z prawem

  Wiceszef współrządzącej w Niemczech bawarskiej CSU, Peter Gauweiler, powiedział w wywiadzie dla "Spiegla", że przyłączenie Krymu przez Rosję było "powrotem" opartym na prawie narodów do samostanowienia i nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

 • "Polactwo", umysłowa gnuśność Polaków i ich wieczna niedojrzałość

  Prawo narodu do samostanowienia nie jest bezwzględne. Musi być to korzystne dla innych państw. Teraz jesteśmy wolni. Tylko czy potrafimy to wykorzystać?

 • Palestyński przywódca Mahmud Abbas podziękował w czwartek prezydentowi USA za "uwagę, jaką poświęcił prawu narodów do samostanowienia", i wezwał Izrael, aby "dał szansę" procesowi pokojowemu.

 • Nacjonaliści, którzy są u władzy w Katalonii, zapewniali w środę, że będą kontynuować proces prowadzący do referendum ws. niezależności, choć we wtorek hiszpański sąd częściowo anulował deklarację implikującą prawo tego regionu Hiszpanii do samostanowienia.

 • Wojna Polaków z Polakami o Polskę

  Jest rok 1979. Papież pierwszy raz, po wyniesieniu, odwiedza Polskę. „Przychodzę mówić o tych (…) zapomnianych narodach i ludziach, którzy mają prawo do istnienia oraz do samostanowienia o sobie”. Słowa, jak wiatr, który wciska się oknem, drzwiami, szczelinami..., nie dają się zatrzymać. Słowa, które rozbudzają nadzieję, myślenie, że może być lepiej, że może być inaczej. Wielkie słowa – zapowiedź wielkich zmian! Po nich przyszedł rok 1980, wschód „Solidarności”, a potem znów mrok. W roku 1981...

 • Węgry: Odsłonięcie pomnika "Memento-Smoleńsk". Kaczyński: To piękny gest

  ...jedności narodów, nie ma ich przyjaźni, współpracy, nie ma czegoś trwałego - dodał Kaczyński.  Kaczyński: Dla nas wolność łączy się z nazwiskiem Orbana Wolność, suwerenność, godność narodu łączy się dla(...) potrzebują pomocy, to ruszą na pierwsze wezwanie - zapewnił. To jest tajemnicza przyjaźń obu narodów - dodał Orban. Nie trzeba tego wszystkiego rozumieć, tajemnice trzeba pozostawić tajemnicami, aby...

 • Prezydent Duda: Żołnierze Wyklęci rozumieli, że niepodległość jest najważniejsza

  - Niepodległość to coś, co dla każdego narodu jest najcenniejsze - własne, suwerenne, niepodległe państwo, w którym naród może sam o sobie stanowić - powiedział prezydent Andrzej Duda, przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

 • "Niepodległa Wenecja!". Manifestacja

  Zaledwie tysiąc osób demonstrowało w Wenecji za samostanowieniem tego regionu. Promotorzy inicjatywy dążą do rozpisania referendum w tej sprawie i powołują się na doświadczenia i osiągnięcia w tej dziedzinie Katalonii i Szkocji.

 • Andrzej Duda: Żołnierze Wyklęci rozumieli, że niepodległość jest najważniejsza

  Niepodległość dla każdego narodu jest najcenniejsza, Żołnierze Wyklęci rozumieli to doskonale - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 • Kolejny krok Katalończyków do niepodległości? Uchwalili "deklarację suwerenności"

  Katalończycy wykonali kolejny krok w kierunku referendum ws. niepodległości. Parlament najsilniejszego gospodarczo regionu Hiszpanii uchwalił deklarację mówiącą o prawie Katalonii do samostanowienia. Hiszpański rząd już teraz zapowiada, że ewentualne działania separatystów zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego.

Dyskusje na temat: samostanowienie narodów