• Informacje na temat:

  samostanowienie narodów

Artykuły na temat: samostanowienie narodów
 • Izrael ustawowo "państwem narodu żydowskiego"

  Kneset uchwalił w czwartek ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego". W nowym prawie zapisano, że "rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym", a "cała i zjednoczona Jerozolima" jest stolicą państwa.

 • Izrael: Druzowie protestowali przeciwko ustawie o "państwie narodu żydowskiego"

  Dziesiątki tysięcy izraelskich druzów i Izraelczyków wzięło udział w sobotę w Tel Awiwie w proteście przeciwko ustawie określającej Izrael jako "państwo narodu żydowskiego" - podały media. Zdaniem krytyków dyskryminuje ona nieżydowskich obywateli Izraela.

 • ​Dziesiątki tysięcy ludzi protestowały przeciwko ustawie o "państwie narodu żydowskiego"

  ​Dziesiątki tysięcy izraelskich druzów i Izraelczyków wzięło udział w sobotę w Tel Awiwie w proteście przeciwko ustawie określającej Izrael jako "państwo narodu żydowskiego" - podały media. Zdaniem krytyków dyskryminuje ona nieżydowskich obywateli Izraela.

 • Wiceszef CSU: "Powrót" Krymu do Rosji nie jest sprzeczny z prawem

  Wiceszef współrządzącej w Niemczech bawarskiej CSU, Peter Gauweiler, powiedział w wywiadzie dla "Spiegla", że przyłączenie Krymu przez Rosję było "powrotem" opartym na prawie narodów do samostanowienia i nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

 • "Polactwo", umysłowa gnuśność Polaków i ich wieczna niedojrzałość

  Prawo narodu do samostanowienia nie jest bezwzględne. Musi być to korzystne dla innych państw. Teraz jesteśmy wolni. Tylko czy potrafimy to wykorzystać?

 • Palestyński przywódca Mahmud Abbas podziękował w czwartek prezydentowi USA za "uwagę, jaką poświęcił prawu narodów do samostanowienia", i wezwał Izrael, aby "dał szansę" procesowi pokojowemu.

 • Nacjonaliści, którzy są u władzy w Katalonii, zapewniali w środę, że będą kontynuować proces prowadzący do referendum ws. niezależności, choć we wtorek hiszpański sąd częściowo anulował deklarację implikującą prawo tego regionu Hiszpanii do samostanowienia.

 • Wojna Polaków z Polakami o Polskę

  Jest rok 1979. Papież pierwszy raz, po wyniesieniu, odwiedza Polskę. „Przychodzę mówić o tych (…) zapomnianych narodach i ludziach, którzy mają prawo do istnienia oraz do samostanowienia o sobie”. Słowa, jak wiatr, który wciska się oknem, drzwiami, szczelinami..., nie dają się zatrzymać. Słowa, które rozbudzają nadzieję, myślenie, że może być lepiej, że może być inaczej. Wielkie słowa – zapowiedź wielkich zmian! Po nich przyszedł rok 1980, wschód „Solidarności”, a potem znów mrok. W roku 1981...

 • Węgry: Odsłonięcie pomnika "Memento-Smoleńsk". Kaczyński: To piękny gest

  ...jedności narodów, nie ma ich przyjaźni, współpracy, nie ma czegoś trwałego - dodał Kaczyński.  Kaczyński: Dla nas wolność łączy się z nazwiskiem Orbana Wolność, suwerenność, godność narodu łączy się dla(...) potrzebują pomocy, to ruszą na pierwsze wezwanie - zapewnił. To jest tajemnicza przyjaźń obu narodów - dodał Orban. Nie trzeba tego wszystkiego rozumieć, tajemnice trzeba pozostawić tajemnicami, aby...

 • Rząd Włoch popiera przeprowadzenie wyborów w Wenezueli

  Rząd Włoch oświadczył, że popiera dążenia narodu wenezuelskiego do przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. W wydanej nocie gabinet Giuseppe Contego zaapelował o natychmiastowe dostarczenie pomocy humanitarnej dla ludności.

Dyskusje na temat: samostanowienie narodów