• Informacje na temat:

  sarin

Artykuły na temat: sarin
 • Wykonano wyrok śmierci na wyznawcach Aum. Sekta zaatakowała sarinem tokijskie metro

  Wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na kolejnych sześciu członkach sekty Aum. Sekta dokonywała zamachów na terenie Japonii z użyciem sarinu. W zamachu w tokijskim metrze w 1995 roku zginęło 12 osób, a ponad 5 tys. zostało rannych.

 • Przeprowadzona przez brytyjskich naukowców analiza próbek pobranych z syryjskiego Chan Szajchun, gdzie 4 kwietnia doszło do ataku chemicznego, wykazała obecność sarinu bądź substancji podobnej do tego bojowego środka paralityczno-drgawkowego.

 • ONZ: Syryjski rząd w kwietniu użył sarinu w prowincji Idlib

  Według raportu oenzetowskiej komisji śledczej ds. zbrodni wojennych w Syrii 4 kwietnia syryjski samolot bojowy zrzucił bombę z sarinem na miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, na północy kraju(...) przez opozycję. Podczas najpoważniejszego incydentu, w Chan Szajchun, syryjskie siły powietrzne wykorzystały sarin, zabijając dziesiątki ludzi, głównie kobiet i dzieci - czytamy w raporcie. Komisja...

 • CBŚ przeprowadziło w Żywcu dużą akcję, gdy uzyskało informację, że dwóch młodych mężczyzn chce tam sprzedać gaz bojowy sarin. W powstałym sztabie kryzysowym rozważano możliwość podjęcia decyzji o ewakuacji mieszkańców Żywca.

 • Sarin zabija cicho

  ...instytutu farmakologii i obrony toksykologicznej Wojskowej Akademii Medycznej, zsyntetyzował jeszcze bardziej toksyczny od tabunu środek chemiczny, który nazwano sarinem (C4H10FO2P). I w tymże 1938(...) Michaela Klofta z 2004 roku, znanego w Polsce pod tytułem "Podziemia Trzeciej Rzeszy", twierdził, że w gotowych już obiektach rozpoczęli prace naukowcy, udoskonalając technologię produkcji sarinu. "Sarin...

 • W ataku chemicznym w Syrii użyto sarinu

  Rząd USA uważa, że we wtorkowym ataku chemicznym w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii użyto sarinu i że "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - poinformował Reuters cytując amerykańskie źródło rządowe.

 • Władze Syrii odpowiedzialne za użycie sarinu?

  Odpowiedzialność za użycie sarinu 4 kwietnia w kontrolowanej przez opozycję miejscowości Chan Szajchun w prowincji Idlib spoczywa na władzach Syrii - twierdzą autorzy raportu przygotowanego wspólnie przez ONZ i Organizację do spraw Zakazu Broni Chemicznej. W wyniku ataku zginęło łącznie 90 osób.

 • Syryjski sarin z niemieckich chemikaliów

  ...​Niemieckie firmy dostarczyły Syrii w latach 2002-2006 chemikalia, które mogły być użyte do produkcji trującego gazu sarinu - podała w środę telewizja ARD. Ministerstwo gospodarki w Berlinie potwierdziło, że kolejne rządy wydały zezwolenia na eksport.

 • Francja: W Syrii użyto sarinu

  Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius poinformował we wtorek w oficjalnym komunikacie, że przebadane we Francji próbki substancji pobranych w Syrii dowodzą, iż wielokrotnie użyto tam sarinu, czyli bojowego środka toksycznego.

 • USA: Bestialskie działania w Syrii. Użyto sarinu

  Rząd USA uważa, że w ataku chemicznym w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii użyto sarinu i że "niemal na pewno" było to dzieło sił lojalnych wobec syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała agencja Reutera cytując amerykańskie źródło rządowe. Już wcześniej administracja USA wyraziła opinię, że czyn ten był "naganny i nie może zostać zignorowany przez cywilizowany świat".