• Informacje na temat:

  serbska literatura

Artykuły na temat: serbska literatura
 • Nobla z literatury otrzymał Dobrica Ćosić - podała serbska telewizja państwowa powołując się na informację ze strony internetowej łudząco podobnej do tej, która należy do Akademii Szwedzkiej. Teraz przeprasza za pomyłkę.

 • "Tropiciel złych historii". Rozmowa z Martinem Pollackiem

  Martin Pollack to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych austriackich intelektualistów. Książka "Śmierć w bunkrze", opowiadająca jego historię rodzinną, poświęcona ojcu pisarza, który był członkiem gestapo i zbrodniarzem wojennym, weszła już do kanonu literatury dotyczącej tożsamości, winy i odpowiedzialności, a autor stał się w Polsce symbolem etycznego i humanistycznego pisarstwa.

 • Ulubiona muzyka najlepszym lekiem na serce

  Słuchanie ulubionej muzyki przez osoby z chorobą serca poprawia stan tętnic wieńcowych i zwiększa tolerancję wysiłku fizycznego - poinformowali serbscy badacze. W Amsterdamie trwa kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 • W Łodzi rusza Festiwal Czterech Kultur

  Program Festiwalu Czterech Kultur jest bardzo różnorodny. Prezentuje kulturę polską, żydowską, niemiecką i rosyjską. Festiwal pokazuje wydarzenia z dziedziny literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych.

 • W wieku 59 lat zmarł nagle w Toruniu Milan Duskov, lektor w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika. Był wielkim propagatorem kultury bałkańskiej w Polsce, znaną postacią życia kulturalnego miasta.

 • Jakub Kornhauser laureatem nagrody im. Wisławy Szymborskiej

  Poeci Jakub Kornhauser i Uros Zupan zostali laureatami tegorocznej, przyznanej po raz czwarty, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nazwiska laureatów ogłoszono w sobotę wieczorem podczas gali w Operze Krakowskiej.

 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie oraz redakcja czasopisma "Korespondencja z ojcem" zapraszają na spotkanie autorskie z dr Ostapem Sływynskim poetą, tłumaczem i krytykiem literackim w dniu 25 stycznia 2008r. (piątek) o godz. 18.00.

 • Slawista i tłumacz Branislav Branko Ćirlić, emerytowany dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Jan Jaskanis oraz prozaik i dramaturg Eustachy Rylski zostaną w środę odznaczeni Złotymi Medalami "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 • Julian Kornhauser otrzymał Nagrodę Orła Jana Karskiego

  Julian Kornhauser, poeta, prozaik i literaturoznawca, odebrał w czwartek Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną mu przez kapitułę nagrody za "literackie zmaganie o mądrzejszą Polskę". Była to już 16. edycja Nagrody Orła Jana Karskiego.

 • Slawista i tłumacz Branislav Branko Cirlic, emerytowany dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie Jan Jaskanis oraz pisarz Eustachy Rylski zostali dziś w stolicy odznaczeni Złotymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenia wręczył wiceminister kultury Piotr Żuchowski.