• Informacje na temat:

  sienkiewicz karol

Artykuły na temat: sienkiewicz karol
 • "Potop" - Henryk Sienkiewicz

  ...poznański, Krzysztof Opaliński, podpisuje haniebny układ, na mocy którego Wielkopolska godzi się na zwierzchnictwo Karola Gustawa. W tym momencie akcja zostaje przeniesiona na Podlasie, do Burzca (ziemia łukowska). Pojawia się tam Stanisław Skrzetuski, który przybywa do swojego stryjecznego brata, słynnego z pierwszej części trylogii Henryka Sienkiewicza, Jana. Zastaje tam Zagłobę. Jan Skrzetuski...

 • Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy wręczono w poniedziałek w Zachęcie. Laureatami zostali Dorota Jarecka i Karol Sienkiewicz. Wyróżnienie specjalne za całokształt osiągnięć otrzymała Anda Rottenberg.

 • BOHATEROWIE FIKCYJNI Andrzej Kmicic/Babinicz To chyba najbardziej dynamiczna i barwna postać, jaką udało się stworzyć Sienkiewiczowi. Chorąży...

 • "Potop" - Henryk Sienkiewicz

  W dzisiejszym wydaniu powtórki do matury prezentujemy opracowanie "Potopu", a w nim streszczenie lektury, motywy literackie, sylwetki bohaterów, genezę powstania powieści historycznej, kilka słów o Henryku Sienkiewiczu i przygotowany przez naszego eksperta zestaw zadań z matematyki wraz z komentarzem. W kolejnym wydaniu "Gloria victis", "Bogurodzica" (w kontekście poezji średniowiecznej), a także...

 • Kielce nie zbudują na razie pomnika Henrykowi Sienkiewiczowi. Jury konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji monumentu pisarza nie przyznało pierwszej nagrody i nie zarekomendowało miastu projektu do realizacji.

 • Potop tworzył Sienkiewicz podczas ciężkiej choroby swej żony i w ciężkich chwilach dla Polaków. Ku pokrzepieniu siebie samego i całego narodu napisał najbardziej kultową część trylogii.

 • Słysząc powieść historyczna najczęściej myślimy od razu: Sienkiewicz. Ale przecież powieść historyczna nigdy tak naprawdę nie przestała być popularna. Jest to gatunek, po którego chętnie sięgają czytelnicy, nic zatem dziwnego, że ma się świetnie, choć ewoluuje.

 • Przedstawicieli elit oraz animatorów życia społecznego i towarzyskiego Warszawy i Krakowa sprzed wieku przypomina wystawa "Goście i bywalcy Oblęgorka", którą Muzeum Narodowe w Kielcach otworzy w niedzielę w dawnym pałacyku Henryka Sienkiewicza.

 • Młoda kobieta została brutalnie zamordowana we własnym domu. Jej ciało znaleziono w spalonym samochodzie, by upozorować wypadek komunikacyjny. Od tej wstrząsającej zbrodni minął już ponad miesiąc, tymczasem prokuratura nadal nie ma nawet podejrzanego. Jaką rolę w tej sprawie pełni ukrywający się mąż Agnieszki, Karol R.?

 • Spacer śladami Tatarów w Warszawie

  Okolice pomników Jana III Sobieskiego i Henryka Sienkiewicza oraz ulica Aleksandra Sulkiewicza to niektóre z miejsc w stolicy, którymi wiedzie Tatarska Ścieżka Mniejszości, na którą w niedzielę zaprasza stołeczny Dom Spotkań z Historią.

Dyskusje na temat: sienkiewicz karol