• Informacje na temat:

  skarbek fryderyk

Artykuły na temat: skarbek fryderyk
 • Ciekawe wątki z życia młodego Fryderyka Chopina i jego przyjaciół zawiera wydany właśnie w Kaliszu album Ryszarda Bienieckiego pt. "Chopin, Kalisz i dalsze okolice". Kalisz był ostatnim miastem, w którym kompozytor zatrzymał się przed wyjazdem na emigrację w listopadzie 1830 r.

 • 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina

  W najbliższy poniedziałek 1 marca mija 200. rocznica urodzin największego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Za dzień urodzin kompozytora on sam podawał 1 marca 1810 roku, choć w˙metryce chrztu sporządzonej w˙kościele w˙Brochowie widnieje data 22 lutego.

 • Przygotowania do Roku Fryderyka Chopina 2010

  W ramach przygotowań do Roku Chopinowskiego 2010 pod koniec 2009 roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NIFC) przeniesie się do nowej siedziby.

 • Recital w 202. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina

  Nadzwyczajnym recitalem białoruskiego pianisty Kiryła Keduka rozpoczęły się w niedzielę wieczorem w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (woj. wielkopolskie) uroczystości 202. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

 • Koncert w 162. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

  Białoruski pianista Andrey Shibko uczci w najbliższą niedzielę w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie (woj. wielkopolskie) 162. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Kompozytor bywał tutaj w wakacje gościem księcia Antoniego.

 • Koncert specjalny "Chopin znów w Strzyżewie"

  Niewielka wieś Strzyżew w południowej Wielkopolsce znalazła się w programie uroczystości 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Mieszkała tutaj matka chrzestna kompozytora, Anna Wiesiołowska z hr. Skarbków. W połowie września odbędzie się tutaj koncert specjalny "Chopin znów w Strzyżewie".

 • "Wiosna z Chopinem" w stolicy

  Czwartkowe spotkanie z Mariolą Wojtkiewicz, autorką książki "Żelazowa Wola ", zainauguruje cykl spotkań "Wiosna z Chopinem" w warszawskim Muzeum Fryderyka Chopina, podczas których przedstawiane będą nowości wydawnicze na temat tego pianisty i kompozytora.

 • Zaledwie szesnaście lat miał Fryderyk Chopin, gdy po raz pierwszy zagrał publiczny koncert. Działo się to w Dusznikach-Zdroju, niewielkim miasteczku, w którym na pamiątkę tego wydarzenia odbywają się koncerty fortepianowe w najlepszych światowych wykonaniach.

 • Chopin zawitał też do Wielkopolski

  Koncertami, wystawami, turniejami pianistów, widowiskami, a nawet rajdami uczczą mieszkańcy południowej Wielkopolski 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Już w środę Międzynarodowy Rok Chopinowski zainauguruje w Ostrowie Wlkp. Grażyna Auguścik.

 • Chopin na ludowo w toruńskim muzeum

  Muzyki Fryderyka Chopina w interpretacji ludowych muzyków posłuchać będzie można do niedzieli w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Impreza "Muzyka ludów Europy", tym razem poświęcona polskiemu kompozytorowi, odbywa się już po raz 30.