• Informacje na temat:

  sławik

Artykuły na temat: sławik
 • Wystawę poświęconą Henrykowi Sławikowi - Ślązakowi, który w czasie II wojny światowej na Węgrzech uratował ok. 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców - otwarto w piątek w Katowicach.

 • Dwie wystawy - fotografii polskich Żydów i poświęcona Henrykowi Sławikowi - zostaną dziś otwarte w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wystawa poświęcona Sławikowi, który w czasie II wojny światowej uratował tysiące Żydów, jest swoistym dopełnieniem tej pierwszej.

 • Henryk Sławik - bohater zapomniany

  Zginął rozstrzelany przez Niemców, ze słowami "Jeszcze Polska..." na ustach. Wcześniej uratował życie pięciu tysiącom Żydów. To lista znacznie dłuższa niż ta Oskara Schindlera. Henryk Sławik - zapomniany bohater II wojny światowej.

 • Sławik i Antall na karcie pocztowej

  Henryk Sławik i József Antall to bohaterowie wydanej przez Pocztę Polską karty "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". W czasie drugiej wojny światowej uratowali wspólnie tysiące Żydów polskich i węgierskich.

 • ...- Trwające kilkadziesiąt lat przemilczanie tematu Polaków ratujących Żydów wynikało z nikłego zainteresowania tą sprawą większości społeczeństwa - mówił w Krakowie były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Feliks Tych podczas seminarium poświęconego Henrykowi Sławikowi i innym zapomnianym polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata.

 • Henryk Sławik - bohaterski Ślązak, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech co najmniej 5 tys. Żydów i pomógł dziesiątkom tysięcy polskich uchodźców - został w czwartek pośmiertnie uhonorowany Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 • Przed Pomnikiem Bohaterów Trzech Narodów w Warszawie upamiętniono przyjęcie w 1939 roku przez Węgry ponad 130 tysięcy polskich uchodźców wojennych. Organizatorami i pomysłodawcami akcji pomocowej w czasie niemieckiej okupacji byli bohaterowie Polski, Węgier i Izraela Henryk Sławik i József Antall Senior.

 • Janusz Sławik - pilot z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu - został w piątek uhonorowany "Błękitnymi Skrzydłami 2010" za udział w akcji ratunkowej podczas sierpniowej powodzi na Dolnym Śląsku.

 • Śmierć 3-latki w Rybniku. Ojciec "nie wie, dlaczego nie skręcił do przedszkola"

  Ojciec 3-letniej dziewczynki, która zmarła we wtorek w Rybniku (Śląskie) pozostawiona przez niego w samochodzie podczas upału, ma ogromne poczucie winy i nie szuka usprawiedliwienia - poinformował w poniedziałek prokurator rejonowy w Rybniku Jacek Sławik.

 • Śmierć 3-latki w aucie. Ojciec ma ogromne poczucie winy

  Ojciec 3-letniej dziewczynki, która zmarła w Rybniku pozostawiona przez niego w samochodzie podczas upału, ma ogromne poczucie winy – poinformował prokurator rejonowy w Rybniku Jacek Sławik. Jak dodaje, 40-latek nie szuka usprawiedliwienia.

Zdjęcia na temat: sławik
Dyskusje na temat: sławik