• Informacje na temat:

  słowacka literatura

Artykuły na temat: słowacka literatura
 • Kompleks słowacki

  Rudolf Chmel kreśli w "Kompleksie słowackim" wielkie koło środkowoeuropejskiej tożsamości. I choć cyrkiel wbija gdzieś na Słowacji, to schemat tego okręgu, zamykającego wewnątrz historię, literaturę, stereotypy, można zastosować w innych zakątkach regionu.

 • Bezcenny rękopis wiersza Juliusza Słowackiego kupiony przez Bibliotekę Narodową

  Biblioteka Narodowa zakupiła w paryskim antykwariacie bezcenny rękopis wiersza Juliusza Słowackiego "Le Cimetiere du Pere la Chaise" wraz z zawierającym go zabytkowym sztambuchem. Jak podała Biblioteka Narodowa, utwór podarowany córce francuskiego drukarza Korze Pinard, jest pierwszą kompletną wersją wiersza znanego dotychczas tylko we fragmencie.

 • Uczestnicy wtorkowej konferencji "Słowacki współczesny", która zakończyła obchody Roku Słowackiego 2009 debatowali na temat przyjaźni Juliusza Słowackiego z arcybiskupem i polskim świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim oraz o fascynacji poety rozwojem cywilizacji europejskiej.

 • Święto literatury w Toruniu

  W tym roku odbędzie się już po raz piętnasty Toruński Festiwal Książki. W programie wydarzenia m.in. spotkania autorskie, warsztaty, wystawy i konkursy.

 • Słowacki - Królom równy: Ekspozycja w Jaśle

  Słowacki był prawdziwym poetą romantycznym, takim poetą, którego dzisiaj się już nie ceni, bo jest wizjonerski i otwarty, wymaga skupienia. Jego twórczość to najwyższej próby literatura romantyczna o wymiarze europejskim, otwarta na świat i inne kultury, łączy polską kulturę i historię z antyczną grecką cywilizacją, jest pełna fantastyki i wizjonerstwa. Umarł młodo, ale zostawił po sobie...

 • 200 cyfrowych wersji rękopisów, pierwodruków i rzadkich wydań dzieł Juliusza Słowackiego można od wtorku oglądać w internecie na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Kolekcję udostępniono internautom z okazji obchodzonej 4 września 200. rocznicy urodzin Słowackiego.

 • BWA: Juliusz Słowacki w ilustracji

  BWA Galeria Zamojska zaprasza na wystawę p.t. "Juliusz Słowacki w ilustracji". Wystawa będzie czynna od 9 marca do 31 marca w siedzibie BWA Galerii Zamojskiej, ul. Staszica 27.

 • Pierwsze wydania kilku dzieł Juliusza Słowackiego, jego portrety oraz fotografie, a także dokumenty z jego rodzinnego Krzemieńca znalazły się na trzech wystawach otwartych w czwartek w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej (Podkarpackie) z okazji rocznicy śmierci wieszcza.

 • Słowacki i Szewczenko o tożsamości

  MHP organizuje II Polsko-Ukraińską Konferencję dla Nauczycieli.

 • ..."Naszym obowiązkiem jest uczcić i przypomnieć jednego z najwybitniejszych w polskich dziejach poetę" - podkreślono w uchwale. Zdaniem Sejmu, poezja Słowackiego "pozostaje i pozostanie jednym z najważniejszych dokonań polskiej literatury", a jego twórczość "to najwyższej próby romantyzm o wymiarze europejskim". "Jest to literatura otwarta na świat i inne kultury, ale nieuciekająca od...