• Informacje na temat:

  słownictwo

Artykuły na temat: słownictwo
 • Ludzie, którzy przeklinają, mają... bogatsze słownictwo

  Ludzie, którzy używają wulgaryzmów są... elokwentni. To zaskakujący teza wysunięta przez amerykańskich naukowców, którą opublikowano w renomowanym czasopiśmie "Language Science".

 • Niecenzuralne słownictwo prezydenta Łodzi

  Łódzka prokuratura sprawdzi, czy prezydent miasta znieważył strażnika miejskiego będącego na służbie. Wulgarne słowa miały paść po poniedziałkowej uroczystości otwarcia zdroju ulicznego.

 • Putin podpisał zakaz niecenzuralnego słownictwa w kinie, radiu i TV

  Pod koniec kwietnia ustawę tę uchwaliła wyższa izba rosyjskiego parlamentu - Rada Federacji, a wcześniej - izba niższa, Duma Państwowa. Ustawa zakazuje też rozpowszechniania bez specjalnego oznakowania produktów audiowizualnych i nagrań zawierających niecenzuralne słownictwo. Naruszenie tych zasad pociągnie za sobą takie same kary grzywny, jak używanie wyrażeń niecenzuralnych. Kary za...

 • Zdaniem słynnego karykaturzysty z dziennika "The Guardian", politycy - stosując wyszukane słownictwo - usiłują zatuszować fakt, iż tak naprawdę na niczym się nie znają. A według lingwistów, nowoczesny biurokrata powinien w swych wypowiedziach liczyć litery, a nie słowa. Tylko wówczas treść mogłaby zatriumfować nad nadętą formą.

 • Rosyjska prasa: Policja lingwistyczna do walki z zagranicznym słownictwem

  W Rosji może pojawić się jeszcze jedna formacja policyjna - twierdzi "Niezawisimaja Gazieta". Chodzi o "policję lingwistyczną", która miałaby chronić język rosyjski przed naleciałościami łacińskimi.

 • Czy maturzyści są przygotowani do egzaminu dojrzałości, który zostanie przeprowadzony na nowych zasadach? Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", która powołuje się na opublikowane przez Instytut Badań Edukacyjnych wyniki próbnej matury, wynika, że tak, choć już teraz widać, że uczniowie mają duży problem ze słownictwem i argumentowaniem.

 • Słownictwo brytyjskich polityków zbyt wyszukane

  Obywatele wolą bowiem używać słów, rzucanych prosto z mostu. Zdaniem słynnego karykaturzysty z dziennika "The Guardian", politycy - stosując wyszukane słownictwo - usiłują zatuszować fakt, iż tak naprawdę na niczym się nie znają. A według lingwistów, nowoczesny biurokrata powinien w swych wypowiedziach liczyć litery, a nie słowa. Tylko wówczas treść mogłaby zatriumfować nad nadętą formą.

 • Pierwsza Dama zachęcała młodych do czytania

  Czytanie ma sama zalety - poszerza wiedzę, wzbogaca słownictwo, kształtuje nasze poglądy, a nierzadko również charaktery - podkreślała we wtorek pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z młodzieżą w Pałacu Prezydenckim.

 • James Bond ma w Indiach "połowiczną licencję na całowanie"

  Indyjscy cenzorzy uznali, że należy skrócić sceny z pocałunkami w najnowszym filmie o Jamesie Bondzie – „Spectre”. Ocenzurowaniu ulegnie też wulgarne słownictwo agenta MI6.

 • Spór o feminatywy. Jest stanowisko Rady Języka Polskiego

  Rada Języka Polskiego uznaje, że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. "Prawo do stosowania nazw żeńskich należy zostawić mówiącym" - uważa RJP.

Wideo na temat: słownictwo
 • Bielecki: Dziewice orleańskie! Każdy nagrany przy kielichu będzie miał problem

  , nagrany, każdy będzie miał problem. Jak słyszę te dziewice orleańskie, które mówią, że zrobiłyby inaczej, to chciałbym posłuchać, jak oni mówią o oponentach” - tłumaczy pytany o niewyrafinowane słownictwo

 • Tak polscy himalaiści zdobywali Gasherbrum I

  O godzinie 8:30 czasu pakistańskiego (4:30 czasu polskiego) w piątek polscy himalaiści Adam Bielecki i Janusz Gołąb stanęli na szczycie Gasherbruma I. Dokonali tym samym pierwszego w historii zimowego wejścia na ten położony w Karakorum ośmiotysięcznik. Po udanym ataku szczytowym wspinaczom udało się bezpiecznie dotrzeć do bazy. (Uwaga na dosadne słownictwo.)

Dyskusje na temat: słownictwo